Jak rozwija się Twoje dziecko w 10. tygodniu życia?

Twoje dziecko ma już ustalony rytm dnia. Pamiętaj, że codzienna rutyna zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Na pewno zdarzą Wam się drobne modyfikacje w kolejności dziennych zajęć, ale spróbujcie trzymać się stałych pór posiłków, kąpieli oraz snu.

  • Niemowlę zaczyna wesoło gaworzyć i głośno się śmiać, kiedy jest szczęśliwe. Gdy chce okazać smutek jęczy, krzyczy albo płacze. Coraz częściej i chętniej gaworzy w Twoim towarzystwie – oznacza to, że ma ochotę na rozmowę!
  • Rozwój zmysłów. Twoja pociecha wodzi wzrokiem za kolorowymi przedmiotami, odwraca głowę w stronę, z której dobiegają dźwięki. Reaguje również na głosy bliskich mu osób.
  • Niemowlę uwielbia oglądać świat z perspektywy Twoich ramion. Dziecko jest w stanie utrzymać sztywno główkę jedynie przez kilka chwil, potrzebuje więc Twojej pomocy by oglądać otoczenie – delikatnie ją podtrzymuj. Jeśli chcesz nosić dziecko pomyśl o chuście, która Ci to ułatwi.

Ekspert radzi

  • Gimnastyka dla malucha. Dziecko położone na brzuszku będzie intensywnie prostowało nogi i próbowało się nimi lekko odpychać – jest to doskonałe ćwiczenie, które przygotuje je do raczkowania w perspektywie kilku miesięcy.
  • Zabawa przedmiotami. Niemowlę coraz częściej chwyta różne przedmioty i z radością wpycha je do buzi, badając ich kształt i konsystencję. Pamiętaj, by zawsze kontrolować, co znajduje się w zasięgu rączek dziecka, tak, by miało dostęp wyłącznie do bezpiecznych dla niego zabawek.
  • Wzrok dziecka. Jego wzrok nieustannie się doskonali – ma już poczucie głębi i widzi świat w trójwymiarze.
  • Przewracanie się. Dzieci w 10. tygodniu czasami próbują już przewrócić się z pleców na brzuch. Zastosuj zasadę ograniczonego zaufania – musisz pilnować, żeby maluch nie spadł np. z łóżka, kanapy lub przewijaka kiedy będzie próbował zmienić pozycję ciała.
  • Główka malucha. Dziecko rusza swobodnie główką leżąc na brzuszku i na plecach. Kieruje wzrok tam, gdzie tylko dostrzeże coś interesującego.

Smoczek

W 10. tygodniu życia maluch często zaczyna wypluwać smoczek. Niektórym niemowlakom ten „przyjaciel” towarzyszył od chwili narodzin. Potrzeba ssania u Twojego dziecka będzie maleć od teraz z każdym dniem, dlatego nie przyzwyczajaj go do smoczka, jeżeli nie ma takiej konieczności. Podawaj mu go tylko w wyjątkowych momentach – na przykład dla uspokojenia. Jeśli do tej pory nie podawałaś dziecku smoczka możesz z niego w ogóle zrezygnować.

Pomyśl o sobie

Twoje dziecko ma już ustalony rytm dnia, co daje Ci możliwość zregenerowania sił. Od momentu narodzin dziecka ciągle działasz na najwyższych obrotach – pamiętaj, że Ty też zasługujesz na chwilę odpoczynku i relaksu! Spróbuj zdrzemnąć się wtedy, gdy Twoje dziecko śpi w dzień. Pomyśl o tym, żeby znaleźć towarzystwo innych matek. Wspólne spacery dadzą Ci dużo radości. Jeśli Twój organizm zregenerował się po trudach ciąży i porodu pomyśl o ćwiczeniach fizycznych, które zredukują u Ciebie stres i poprawią samopoczucie. Regularne ćwiczenia pomogą też kręgosłupowi, który od jakiegoś czasu jest bardziej obciążony. Spraw sobie odrobinę przyjemności, zostaw dziecko pod opieką partnera, mamy czy opiekunki, a Ty wyjdź z przyjaciółmi, wybierz się do kina, kosmetyczki.

8. tydzień życia dziecka
12. tydzień życia dziecka