8. miesiąc życia dziecka

3 min
Wesole dziecko uczy sie siadac na lozku

Jak rozwija się Twoje dziecko w 8. miesiącu życia?

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Ekspert radzi
  2. 2.Strach przed rozstaniem z mamą
Wesole dziecko uczy sie siadac na lozku
Wesole dziecko uczy sie siadac na lozku

  • Wzrost i masa dziecka rosną niemal dwa razy wolniej w porównaniu z pierwszymi 6. miesiącami życia dziecka. Twoje dziecko staje się coraz bardziej niezależne.
  • Samodzielne siedzenie. Niemowlę potrafi samodzielnie wysiedzieć przez kilka minut. Twoje dziecko potrafi także pochylać się do przodu i podpierać rączkami o podłoże. Dzięki pozycji siedzącej i wolnym rączkom zabawa nabiera nowego charakteru.
  • 8. miesięczne niemowlę rozpoczyna przygodę z raczkowaniem. Rozwój ruchowy dziecka nabiera tempa. Maluch czołga się po podłodze i wkrótce coraz sprawniej będzie zwiedział każdy zakątek Twojego mieszkania. Przygotuj się na ten etap i zabezpiecz dom przed małym odkrywcą. Nie martw się jeśli Twoje dziecko jeszcze nie raczkuje, część dzieci zaczyna raczkować dopiero w 9. lub 10. miesiącu życia.
  • Pierwsze podejścia do wstawania. Niemowlę z leżenia na brzuchu podnosi się do siadania zginając biodra i obracając tułów. Próbuje też wstawać. Nie zdziw się jeśli dziecko podparte o kanapę zrobi pierwszy krok. Minie jednak jeszcze sporo czasu nim zacznie samodzielnie chodzić.

Ekspert radzi

  • Sprawność manualna. Dłonie dziecka są bardzo sprawne. Maluch za pomocą kciuka i palca wskazującego potrafi chwytać przedmioty, obracać je, ściskać, kołysać, przekładać z ręki do ręki. Dziecko wyczuwa już odległości, potrafi sięgać i chwytać przedmioty znajdujące się w zasięgu rączek. Świadomie też wypuszcza przedmioty i obserwuje jak spadają, bawi się uderzając zabawkami o podłogę.
  • Zakazy. Na tym etapie dziecko powinno zrozumieć czym jest zakaz, dlatego musisz wykazać się spokojem, cierpliwością i konsekwencją, nawet jeśli maluch będzie Cię czasem ignorować.
  • Okazywanie emocji. Twoja pociecha w pełni intencjonalnie okazuje emocje. Śmieje się z zadowolenia, odwraca plecami, kiedy jest przestraszony. Okazuje radość, kiedy jesteś blisko i szczególnie lubi zabawy, które wiążą się z przytulaniem i dotykaniem. To etap, w którym maluch nie lubi rozstań z mamą. Jeśli planowałaś teraz wrócić do pracy może być to utrudnione.
  • Dziecko lubi to, co zna. Niemowlę potrafi doskonale rozróżnić bliskie i obce mu osoby. Nie martw się jeśli Twoje dziecko reaguje lękiem na obcych, w tym okresie to naturalne. Jeśli chcesz zostawić niemowlę pod opieką kogoś innego zadbaj o to, by wcześniej dziecko mogło choć trochę poznać opiekuna. W ten sposób łagodniej zniesie rozstanie z Tobą.

Strach przed rozstaniem z mamą

8. miesięczne dziecko bardzo przeżywa każde rozstanie z mamą. Pamiętaj, że nie możesz rezygnować z codziennych aktywności z powodu lęku dziecka, musisz jednak odpowiednio przygotować je do Waszych rozstań. Najlepsza jest tutaj metoda małych kroków. Po pierwsze znajdź osobę, która pod Twoją nieobecność zaopiekuje się dzieckiem. Spędzajcie czas we trójkę – pozwól opiekunce przyjrzeć się temu, jak zajmujesz się dzieckiem, a maluchowi daj szansę zaakceptowania obecności nowej osoby w jego życiu. Z czasem postaraj się na krótko opuszczać pokój, w którym przebywa dziecko. Po krótkich chwilach wracaj po to, by mogło zauważysz, że Twoje zniknięcie zawsze kończy się Twoim powrotem. Wychodź z domu na coraz dłużej i nie martw się jeśli dziecko zaczyna płakać lub krzyczeć. Traktuj opiekunkę dziecka z sympatią, w ten sposób maluch nie będzie się jej bał. Po każdym powrocie do domu celebruj ten moment. Zawsze wytłumacz dziecku, co się dzieje – nie oszukuj go.

Lęk przed rozstaniem z rodzicem jest naturalny i pojawia się w rozwoju u każdego dziecka. Postaraj się więc nie martwić się każdym rozstaniem z maluchem i bądź pewna, że dziecko wkrótce zaakceptuje obraz mamy wychodzącej z domu.

Dowiedz się więcej o rozwoju i żywieniu niemowląt po 6. miesiącu życia. Pobierz bezpłatny poradnik

Oceń ten artykuł: