Proste sposoby na stymulowanie rozwoju mózgu dziecka

3 min
Dziecko pochyla sie nad interaktywna ksiazka

W ciągu pierwszych 12 miesięcy życia wielkość mózgu zwiększa się dwukrotnie. Kiedy dziecko skończy 1. urodziny, proces intensywnego rozwoju wciąż trwa. Chociaż maluch rozumie już coraz więcej, to funkcje jego mózgu jeszcze długo będą się doskonaliły.

Dziecko pochyla sie nad interaktywna ksiazka
Dziecko pochyla sie nad interaktywna ksiazka

Jak mama może stymulować rozwój „supernarządu”?

Rozwój mózgu dziecka - fascynujący i długotrwały proces

W momencie narodzin mózg dziecka liczy 100 miliardów komórek nerwowych. W trakcie ciąży tworzyło ich się aż 500 tysięcy na minutę! Z myślą o tak intensywnym rozwoju mama wspierała ten proces, stosując prawidłową dietę. W trakcie dwóch pierwszych lat życia w każdej sekundzie tworzą się 2 miliony nowych połączeń między komórkami nerwowymi. Wszystko po to, aby dziecko mogło poznawać i rozumieć otaczający je świat. Dopiero w wieku 3 lat mózg osiągnie 85% swojej finalnej wielkości, dlatego w pierwszych latach życia mama powinna stymulować ten rozwój.

Po pierwsze: zbilansowana dieta dziecka

W pierwszych miesiącach życia mama wspierała kształtowanie „supernarządu” karmiąc wyłącznie piersią. Jej pokarm stanowił wystarczające paliwo dla mózgu. Dieta dziecka po 1. urodzinach jest już bardzo różnorodna, jednak mleko wciąż jest ważnym jej elementem. Liczne towarzystwa naukowe zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, a następnie po wprowadzeniu innych pokarmów kontynuację karmienia piersią tak długo, jak będzie to odpowiadało dziecku i mamie (rok, dwa lata, trzy lata...).  Jeśli mama karmi dziecko mlekiem modyfikowanym, warto pamiętać, że mleka modyfikowane typu Junior zawierają kluczowy dla rozwoju mózgu i układu nerwowego kwas alfa-linolenowy (ALA) z grupy omega 3, a jednocześnie są dopasowane do specyficznych potrzeb małego dziecka, które wciąż wymaga żywienia innego niż starsi członkowie rodziny.

Rozwój mózgu dziecka - otoczenie ma znaczenie

Czynniki zewnętrzne i różnorodne doświadczenia mają ogromny wpływ na rozwój mózgu Juniora, który coraz więcej rozumie. Znaczenie dla tego procesu u małego dziecka mają:

  • stały rytm dnia i poczucie bezpieczeństwa,
  • opowiadanie o świecie – pokazywanie ludzi, zwierząt, roślin czy przedmiotów codziennego użytku,
  • naśladowanie dźwięków pojazdów i zwierząt – dziecko zacznie je powtarzać,
  • angażujące zabawy – wymagające mówienia, śpiewania, koordynacji ruchowej – które można zaaranżować w domowym zaciszu,
  • wystrój pokoju i zmiany w ustawieniu mebli lub nowe dodatki,
  • kontakt z innymi dziećmi w żłobku czy na placu zabaw,
  • wczesna nauka języków obcych.

Zabawki dla dzieci po 12. miesiącu życia – jakie wybierać?

W sklepach dostępne są różnorodne zabawki dla dzieci po 12. miesiącu życia. Zawsze powinny być one nie tylko miłe dla oka, ale przede wszystkim działające na zmysły dziecka, a tym samym wspierające jego rozwój, w tym doskonalenie funkcji mózgu.

Zabawki odpowiednie dla rocznego dziecka powinny być:

  • wielokolorowe (najlepiej w wyrazistych barwach),
  • o różnych kształtach i fakturze,
  • zrobione z różnych materiałów,
  • wydające dźwięki, ruszające się,
  • bezpieczne – warto sprawdzić, czy posiadają certyfikat bezpieczeństwa i są odpowiednie dla dziecka.

Świetnie sprawdzą się również różnego rodzaju książeczki, które rodzice mogą czytać Juniorowi przed snem, wspólnie z nim oglądając obrazki. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie w codziennej zabawie przedmiotów codziennego użytku (należy jednak się upewnić, że będą bezpieczne dla dziecka). Warto bawić się razem z dzieckiem i wykorzystać ten czas na opowiadanie mu o świecie.

Oceń ten artykuł: