Mama przytula do siebie nowo narodzone dziecko

Poród

W tym dziale poruszamy tematy dotyczące wyprawki do szpitala, miejsca porodu, objawów i faz porodu, znieczulenia, aspektów psychologicznych okresu porodu
 • Porody zabiegowe

  Przygotowując się do porodu, możesz wyobrażać sobie jego przebieg. Każda młoda mama chcąca urodzić swoje dziecko w sposób naturalny nie dopuszcza do siebie myśli, że w końcowym etapie, czyli w II okresie porodu (okres parcia), może zabraknąć jej siły albo maleństwo może mieć problem z przyjściem na świat.

 • Cesarskie cięcie

  Cięcie cesarskie to operacja położnicza, która ma na celu ukończenie ciąży lub porodu, jeśli poród drogami natury stwarza zagrożenie dla zdrowia mamy lub nienarodzonego jeszcze dziecka. Każda młoda mama przygotowując się do porodu, zastanawia się, jak on będzie przebiegał. Czasem już w czasie ciąży dowiaduje się, że ze wskazań medycznych będzie bezpieczniej, jeśli dziecko przyjdzie na świat właśnie drogą cięcia cesarskiego.

 • Higiena po porodzie - jak pielęgnować ciało i jakie zmiany po porodzie zachodzą w organizmie

  Połóg jest to czas po ciąży i porodzie, podczas którego cofają się zmiany, do jakich doszło w organizmie kobiety podczas ciąży. Połóg rozpoczyna się tuż po porodzie i trwa do 6 tygodni. Dowiedz się, jak pielęgnować ciało i jakie zmiany po porodzie zachodzą w organizmie kobiety.

 • Pierwsze godziny po porodzie

  Zwykle czytamy o porodzie i połogu, a te kilka godzin pomiędzy porodem dziecka i łożyska a połogiem są marginalnie traktowane w materiałach edukacyjnych. W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego, co będzie się działo z tobą w pierwszych godzinach po porodzie drogami natury, po porodzie zabiegowym oraz po cięciu cesarskim.

 • Niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego

  Niefarmakologiczne, naturalne metody łagodzenia bólu porodowego, są znane od pokoleń, choć w ostatnim czasie ich wachlarz rozszerzył się m.in. o aparat TENS czy możliwość zastosowania podtlenku azotu. Możesz je wykorzystać w początkowej fazie porodu, kiedy jesteś jeszcze w domu, ale także przez cały okres porodu. Naturalne metody łagodzenia bólu mogą być wykorzystywane podczas porodu w domu, domu narodzin, a także z powodzeniem w salach porodowych.

 • Znieczulenie przy cesarskim cięciu

  Przy cesarskim cięciu najczęściej stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe. Mimo skorzystania ze znieczulenia, będziesz świadoma tego, co się dzieje i od razu będziesz mogła przytulić swoje nowo narodzone dziecko. To do lekarza należy decyzja, jakie znieczulenie zostanie użyte. Warto jednak, żebyś zapoznała się z zasadami działania oraz następstwami wszystkich typów znieczulenia przy cięciu cesarskim.

 • Poród w domu

  Poród to dla każdej kobiety jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Każda z nas wyobraża je sobie inaczej. Po wysłuchaniu opowieści babci (która prawdopodobnie rodziła w domu), mamy (która rodziła w szpitalu) i przyjaciółek, które rodziły w szpitalu, domu narodzin lub we własnym domu - zaczynasz zastanawiać się, jaki scenariusz byłby najlepszy dla Ciebie. Dowiedz się, jak wygląda poród w domu.

 • Poród w sali porodowej

  Zanim nadejdzie dzień przyjścia Twojego dziecka na świat, powinnaś wybrać miejsce jego narodzin. Jeśli zdecydowałaś się na poród w sali porodowej, warto udać się do wybranego szpitala i - jeśli to możliwe - obejrzeć go. Zanim uznasz, że to dobre miejsce na narodziny Twojego dziecka, sprawdź, na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę.

 • Poród w Domu Narodzin

  Dom narodzin to niezależna placówka prowadzona wyłącznie przez zespół wykwalifikowanych położnych, ale będąca w bezpośrednim kontakcie z zespołem lekarzy ginekologów-położników i neonatologów. Możesz tam liczyć na kompleksową opiekę podczas naturalnego porodu oraz połogu. Dowiedz się więcej o tej opcji - w razie wątpliwości możesz porozmawiać o tym rozwiązaniu ze swoją położną.

 • Jak złagodzić ból porodowy – sposoby farmakologiczne

  Okres oczekiwania na narodziny maleństwa to dla kobiety nierzadko czas radości zmieszanej z ogromnym lękiem przed bólem porodowym… Poznaj sposoby na uśmierzenie bólu związanego z rodzeniem dziecka.

Zaloguj się, aby korzystać z narzędzia

Chcesz rozwiązać quiz? Zaloguj się lub załóż konto za darmo.

Rejestrując się otrzymujesz dostęp do specjalistycznych materiałów BebiProgram

Odblokuj dostęp

Przydatne narzędzia

Skorzystaj z narzędzi dzięki którym policzysz swoje BMI, sprawdzisz kalendarz ciąży z badaniami i przygotujesz plan porodu do szpitala.

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?