Bezglutenowe produkty zbożowe – bezpieczne rozszerzanie diety małego alergika

3 min
Mama karmi dziecko trzymajace w reku chleb lyzeczka

Układanie menu dla alergika stanowi prawdziwe wyzwanie, szczególnie gdy dziecko ma alergię na białko mleka krowiego. Jak komponować jadłospis małego alergika, aby był bezpieczny dla młodego organizmu w najważniejszym okresie jego rozwoju?

Mama karmi dziecko trzymajace w reku chleb lyzeczka
Mama karmi dziecko trzymajace w reku chleb lyzeczka

Zasady karmienia dziecka z alergią pokarmową

Kiedy niemowlę jest karmione wyłącznie piersią – co zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinno być stosowane przez 6 pierwszych miesięcy jego życia – dziecko ma szansę poznać nowe smaki wraz z mlekiem mamy. To, co spożywa kobieta karmiąca piersią, przenika w pewnym stopniu do jej pokarmu.

Ponieważ najczęstszą przyczyną alergii pokarmowej u najmłodszych jest białko mleka krowiego, jeśli na etapie karmienia piersią wystąpi u niego reakcja alergiczna, mama, po konsultacji z lekarzem i potwierdzeniu alergii na białka mlek krowiego u dziecka, powinna zastosować dietę eliminacyjną.

Oznacza to wykluczenie z jej jadłospisu mleka i wszystkich produktów zawierających białko mleka krowiego- oczywiście pod ścisłą kontrolą lekarza z diety mamy karmiącej piersią. Natomiast, jeśli mały alergik jest karmiony mlekiem modyfikowanym, zaleca się stosowanie u niego diety bezmlecznej, czyli podawanie mieszanek mlekozastępczych, w których białko zostało poddane hydrolizie – „rozbiciu” na mniejsze cząsteczki. To za sprawą hydrolizy białka jego właściwości alergizujące są słabsze, dzięki czemu u niemowlęcia ograniczone zostaje występowanie objawów alergii.

Rozszerzanie diety małego alergika

Etap wprowadzania nowych smaków do jadłospisu dziecka ze stwierdzoną alergią pokarmową może okazać się dla rodziców wyzwaniem. Z jednej strony należy unikać pokarmów alergizujących, z drugiej jednak – łatwo o niedobory składników odżywczych, tak ważnych w trakcie 1000 pierwszych dni życia, czyli okresie niezwykle intensywnego rozwoju.

Wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć, kiedy niemowlę wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożywania, zwykle nie wcześniej niż od 17. Tygodnia życia (początek 5. m.ż.) i nie później niż w 26. t.ż. (początek 7. m.ż.).Nie ma potrzeby opóźniania wprowadzania do jadłospisu dziecka pokarmów potencjalnie alergizujących, takich jak np.:

  • jaja
  • ryby
  • gluten.

Nawet jeśli dziecko znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia alergii pokarmowej lub została ona u niego stwierdzona, jego dieta, oprócz wyeliminowania produktów alergizujących powinna być rozszerzana podobnie, jak dzieci zdrowych.

Dieta eliminacyjna u dziecka – wyzwania

Jeśli alergia pokarmowa została już stwierdzona, lekarz może zalecić zastosowanie diety eliminacyjnej, czyli całkowitego wyeliminowania z jadłospisu alergenu np. mleka krowiego.

Niestety nieprawidłowo zbilansowana dieta eliminacyjna wiąże się z ryzykiem wystąpienia u dziecka niedoborów żywieniowych, dlatego w menu małego alergika zamiast pokarmów alergizujących powinny się pojawić produkty o podobnej wartości odżywczej. Z drugiej strony układając dietę bez alergenów, łatwo o pomyłkę – podanie dziecku produktu zawierającego jego niewielką ilość,  czego rodzice nie zawsze są świadomi.

Ponadto, niemowlęta z alergią pokarmową w ciągu 12 pierwszych miesięcy życia mogą demonstrować różnego stopnia zaburzenia wzrastania. Wykluczenie z diety białka mleka krowiego przy jednoczesnym braku odpowiedniego zamiennika może doprowadzić do niedoborów energetycznych i niektórych składników odżywczych. Właśnie dlatego dziecko, któremu zalecana jest dieta bezmleczna powinno otrzymywać specjalistyczne produkty żywieniowe dostosowane do jego potrzeb w optymalnych dla niego ilościach, tak aby młody organizm mógł realizować zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

POBIERZ PORADNIK I POZNAJ PRZEPISY DLA MAŁEGO ALERGIKA

Bez laktozy, glutenu, białka mleka, białka soi

W przypadku alergii na białko mleka krowiego, białko soi czy gluten oraz nietolerancji laktozy na etapie rozszerzania diety, po warzywach i owocach, idealnie sprawdzą się bezglutenowe produkty zbożowe.

To bezpieczne uzupełnienie diety małego alergika, ponieważ nie zawierają one laktozy, glutenu, białka mleka krowiego ani białka soi. Zawierają natomiast m.in. mąkę chleba świętojańskiego – źródło pełnowartościowego białka. Polecane są na etapie rozszerzania diety i do urozmaicania codziennego jadłospisu niemowląt już po 4. miesiącu życia. Ponadto takie produkty zawierają niezbędne witaminy – m.in. A i C – i składniki mineralne, aby rodzice mogli zadbać o prawidłowe zbilansowanie diety małego alergika.

Aby uniknąć zaburzeń odżywiania u małego alergika, należy pamiętać, aby:

  • nie stosować diety eliminacyjnej bez nadzoru specjalisty,
  • nie eliminować z jego diety zbyt wielu pokarmów jednocześnie,
  • nie stosować diety eliminacyjnej zbyt długo (tj. bez próby prowokacji alergizującym pokarmem pod okiem specjalisty w odpowiednim czasie),
  • sprawdzać, czy dziecko na diecie eliminacyjnej prawidłowo się rozwija – rośnie i przybiera na masie.

Oceń ten artykuł: