Bifidobacterium breve: czym jest i gdzie występuje?
Poród siłami natury oraz karmienie piersią mają korzystny wpływ na kształtowanie się mikrobioty jelitowej niemowląt i działają ochronnie przed rozwojem alergii.

Mikrobiota dzieci urodzonych naturalnie oraz karmionych piersią charakteryzuje się wysoką różnorodnością, wśród której znaczną ilość stanowią bakterie z rodzaju Bifidobacterium – bakterie o właściwościach wspierających prawidłowe kształtowanie się układu immunologicznego.
Od czego zależy skład mikrobioty?
Obserwowany wzrost występowania chorób alergicznych, związany m.in. z postępującym rozwojem społeczeństw, może być konsekwencją pojawiających się w pierwszych miesiącach życia zaburzeń składu i bioróżnorodności mikrobioty jelitowej1. Jak pokazują wyniki badań, mniejsze ryzyko zachorowania na alergię mają niemowlęta, które zostały urodzone naturalnie, są karmione piersią przez mamę, która nie przyjmuje antybiotyków i używek, żyjące w kontakcie z rówieśnikami, naturą i zwierzętami2. Jedną z najczęściej izolowanych bakterii z jelit zdrowych niemowląt oraz mleka kobiecego jest bakteria Bifidobacterium breve.
Drogocenna bakteria
Bifidobakterie to jedne z ważniejszych drobnoustrojów zasiedlających przewód pokarmowy człowieka. Wiele ich szczepów wykazuje właściwości probiotyczne, czyli stymulujące wzrost i aktywność mikrobioty jelit. Bifidobacterium breve to gatunek bifidobakterii, który bierze udział w kształtowaniu mikrobiomu, chroniąc przed uczuleniem na alergeny pokarmowe i rozwojem alergii3. Ta jedyna w swoim rodzaju bakteria zaczyna namnażać się w jelitach noworodka tuż po porodzie i – jako że jest ona najczęściej izolowana z mleka matki – nie wyklucza się, że to pokarm kobiecy jest jej głównym źródłem4.
Bifidobacterium breve w preparatach mlekozastępczych
Stwierdzono, że podawanie Bifidobacterium breve wcześniakom i dzieciom urodzonym przez cesarskie cięcie pobudza dojrzewanie ich jelit i wspiera kształtowanie składu mikrobioty w kierunku dzieci karmionych naturalnie. Uzyskane wyniki badań klinicznych pokazują, że preparaty mlekozastępcze, które zostały wzbogacone w prebiotyczne oligosacharydy i szczep Bifidobacterium breve, mają korzystny wpływ na mikrobiotę jelit niemowląt narażonych na zaburzenia jej składu i różnorodności np. urodzonych przez cesarskie cięcie6.