Co wpływa na rozwój alergii u dziecka

2 min
Dziecko wacha kwiatki w ogrodzie pelnym roslin

Ryzyko ujawnienia się alergii jest uwarunkowane genetycznie. U dzieci, których rodzice są alergikami, i cierpią na ten sam rodzaj alergii ryzyko odziedziczenia tej dolegliwości może wynieść nawet 80%! Dodatkowo na występowanie alergii u najmłodszych ma wpływ wiele różnorodnych czynników środowiskowych. Dowiedz się, co jeszcze wpływa na pojawienie się alergii u najmłodszych.

    Dziecko wacha kwiatki w ogrodzie pelnym roslin
    Dziecko wacha kwiatki w ogrodzie pelnym roslin

    Alergia występuje zarówno u niemowląt, małych dzieci, jak i u dorosłych. Bywa, że jej ujawnienie się zależy od czynników środowiskowych. Najczęstsze z nich to:

    • Narodziny poprzez cesarskie cięcie

    Dzieci, które przyszły na świat naturalnie, poprzez przejście przez kanał rodny mamy, już wtedy mają styczność z „dobrymi bakteriami”. Noworodki urodzone poprzez cięcie cesarskie nie mają takiej możliwości, dlatego wśród nich odsetek alergików wynosi nawet 43%. Wynika to z tego, że ich organizm nie miał styczności z florą bakteryjną mamy.

    • Przedwczesne narodziny

    Niemowlęta, które urodziły się przed 37. Tygodniem, mogą chorować częściej na alergię, co wiąże się z koniecznością hospitalizacji. U wcześniaków występuje większe ryzyko rozwoju astmy w kolejnych latach, dlatego dla dziecka każdy dzień w brzuchu mamy ma znaczenie.

    • Antybiotykoterapia w ciąży

    Wyniki badań wskazują, że przyjmowanie antybiotyków przez przyszłą mamę może mieć wpływ na zdrowie dziecka. Niemowlęta, których mamy w okresie ciąży leczyły się antybiotykami, są w grupie ryzyka ujawnienia się alergii lub pojawienia się astmy. Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta nie może uniknąć antybiotykoterapii – należy jednak pamiętać, że powinna być ona prowadzona w porozumieniu z lekarzem.

    • Nadmierne przyjmowanie antybiotyków przez dziecko

    U dzieci, które były poddane antybiotykoterapii, istnieje większe ryzyko pojawienia się alergii. Jeśli antybiotyki były podawane dziecku poniżej 2. roku życia, jest większe prawdopodobieństwo, że zapadanie ono na egzemę lub katar sienny. Bywają sytuacje, kiedy terapia antybiotykami u dziecka jest niezbędna, jednak należy ją prowadzić pod ścisłą kontrolą lekarza pediatry. Antybiotyki negatywnie wpływają na mikrobiotę jelitową dziecka, co często przyczynia się do zaburzenia dojrzewania układu odpornościowego.

    • Zanieczyszczenie środowiska

    Zanieczyszczenia powietrza powodują podrażnienie śluzówki i stany zapalne, a to prowadzi do zwiększenia przepuszczalności nabłonka. Wtedy alergeny mają łatwiejszą drogę do organizmu człowieka. Czynnikiem środowiskowym silnie działającym są spaliny samochodów – dlatego większe ryzyko ujawnienia się alergii istnieje u dzieci mieszkających w mieście niż na wsi. U takich dzieci częściej spotyka się występowanie astmy, alergicznego nieżytu nosa lub reakcji na alergeny wziewne.

    Oceń ten artykuł: