Karmienie piersią - co robić, gdy w jednej piersi jest więcej pokarmu?

2 min
Kobieta karmi piersia malucha na poduszce

Choć przystawiasz dziecko do obydwu piersi, w jednej z nich jest zazwyczaj więcej mleka?

Kobieta karmi piersia malucha na poduszce
Kobieta karmi piersia malucha na poduszce

To całkiem normalne. Kobiece piersi rzadko są jednakowe i symetryczne, a karmienie piersią może zwiększyć tę dysproporcję, przez którą mama może czuć się niekomfortowo.

Pokarm w piersiach nie zawsze rozkłada się jednakowo. Czasem jedna pierś stale jest pełniejsza i większa. Na ilość pokarmu w piersi wpływa też zachowanie dziecka – czasami niemowlę po prostu woli ssać jedną pierś, a ta w efekcie wytwarza więcej pokarmu.  

Piersi różnią się ilością wytwarzanego pokarmu – przyczyny

Jeśli miałaś zastój pokarmu w jednej z piersi, to prawdopodobnie częściej właśnie do niej przystawiałaś dziecko lub odciągałaś z niej mleko. Ponieważ była częściej i intensywniej opróżniana, wytwarza więcej mleka niż druga pierś.

Preferowanie przez dziecko jednej pozycji jest zwykle przejściowe, warto jednak powiedzieć o tym lekarzowi, żeby sprawdzić, czy problem nie wymaga interwencji.

Możliwe też, że z „ulubionej” piersi dziecka mleko płynie łatwiej, albo ma ona tak ukształtowaną brodawkę, że łatwiej ją uchwycić.

Czasami dziecko ssie wybraną pierś, ponieważ woli leżeć na jednym boku. Mogło się do tego przyzwyczaić np. po szczepieniu albo zapaleniu ucha.

Ekspert radzi

  • Jeśli dziecko zdecydowanie chętniej ssie jedną z piersi, tę drugą podawaj mu, gdy jest bardziej głodne, po dłuższej przerwie między karmieniami.
  • Jeżeli niemowlę odrzuca pierś z powodu płaskiej brodawki, możesz między karmieniami zakładać na nią nakładkę korekcyjną. Na poprawienie kształtu brodawki pomoże też odciąganie pokarmu laktatorem.
  • Jeśli Twoje dziecko woli leżeć na jednym z boków, postaraj się karmić w innych niż dotąd pozycjach. Spróbuj pozycji „spod pachy” albo połóż się dzieckiem na łóżku tak, by leżąc na ulubionym boku, mogło sięgnąć do drugiej piersi.

Czy można karmić jedną piersią?

Karmienie jedną piersią nie zaszkodzi ani Tobie, ani Twojemu dziecku. Jedna pierś wytworzy wystarczającą ilość mleka. Ale jeżeli mimo wszystko chcesz przekonać dziecko do drugiej piersi, warto regularnie odciągać z niej pokarm, żeby utrzymać w niej laktację.

Laktacja w nieopróżnianej piersi ustanie po kilku tygodniach. Ta pierś będzie znacznie mniejsza od tej, którą karmisz. Jednak gdy za jakiś czas całkiem odstawisz dziecko od piersi, różnica wielkości powinna zniknąć.

Jeśli mimo regularnego odciągania pokarmu laktatorem jedna pierś stale wytwarza mniej mleka, warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć ewentualne schorzenia odpowiedzialne za problemy z laktacją.

Oceń ten artykuł: