Ciąża w każdym wieku

3 min
Dwie kobiety w ciazy rozmawiaja siedzac na kanapie

Decyzja o założeniu rodziny jest bardzo złożona. Podejmując ją zastanów się nad swoją sytuacją psychologiczną, społeczną oraz materialną.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Ekspert radzi
  2. 2.Jak się przygotować do ciąży?
Dwie kobiety w ciazy rozmawiaja siedzac na kanapie
Dwie kobiety w ciazy rozmawiaja siedzac na kanapie

  • Nie ma „dobrego” momentu na dziecko. Zwróć uwagę na to, że analizując bardzo szczegółowo każdy aspekt związany z macierzyństwem, zawsze znajdziesz jakieś „ale”. Zmiana pracy, wymarzone wakacje… a zegar biologiczny tyka. Z medycznego punktu widzenia, najlepiej zdecydować się na zajście w ciążę przed 30. urodzinami.
  • Zapytaj samą siebie o to czy jesteś gotowa zostać mamą. Odpowiadając, bądź ze sobą szczera – macierzyństwo to zarówno cudowne momenty, jak również wielka odpowiedzialność i wysiłek.
  • Rozmawiaj z partnerem. Pamiętaj, że Twój mężczyzna również musi być gotowy na założenie rodziny. Wówczas będziesz miała pewność, że będzie na równi z Tobą zaangażowany w opiekę nad dzieckiem.
  • Przygotowując się wraz z partnerem do zajścia w ciążę (dbając o zbilansowaną dietę, kondycję fizyczną oraz zdrowiezwiększasz swoje szanse na prawidłowy przebieg ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

Ekspert radzi

  • Ciąża 20-latek. Czas między 20.-24. rokiem życia z biologicznego punktu widzenia najbardziej sprzyja macierzyństwu. W tym okresie życia jesteś najbardziej płodna a Twój organizm posiada dużą zdolność regeneracji, co sprawi, że po porodzie szybko odzyskasz siły. Młode mamy muszą zmierzyć się często z utrudnieniami na innych polach, jak edukacja, czy początek kariery zawodowej. Z drugiej strony największy wysiłek związany z wychowaniem dziecka przypada na okres życia, kiedy tryskasz energią.
  • Ciąża 30-latek. Zwykle między 30. a 40. rokiem życia Twój zegar biologiczny tyka już mocno. Twoje sytuacja zawodowa, finansowa oraz osobista są już stabilne, a Ty i Twój partner nie możecie się doczekać kiedy po Waszym domu będzie biegać dziecko. Przygotuj się na to, że zajście w ciążę może Wam zająć trochę czasu i wykorzystaj go na spokojne przygotowanie się do zmian, które zajdą w Waszym życiu.
  • Ciąża 40-latek. Zajście w ciążę po 40. roku życia jest dużo trudniejsze niż wcześniej, ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w Twoim organizmie. Ryzyko powikłań ciążowych jest większe, niż u 30-latki spodziewającej się dziecka. Pamiętaj, że dzięki właściwemu prowadzeniu ciąży oraz badaniom prenatalnym i dbałości o dobre samopoczucie oraz kondycję możesz zostać szczęśliwą mamą zdrowego dziecka.

Jak się przygotować do ciąży?

Jeżeli planujesz zajść w ciążę, warto się do tego odpowiednio przygotować już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań. Dotyczy to Ciebie oraz Twojego partnera. Zwróćcie uwagę na prawidłową dietę, zachowanie aktywności fizycznej, zrezygnujcie ze wszystkich używek takich jak papierosy, alkohol, kawa. Dieta Twoje partnera również wpływa na płodność!

Okres największej płodności w życiu kobiety przypada między 20. a 24. rokiem życia. Jest to związane z wysokim poziomem hormonów płciowych, mniejszą zachorowalnością na choroby przewlekłe oraz małym ryzykiem komplikacji w trakcie ciąży. Pamiętaj jednak, że decyzja o zajściu w ciążę powinna być oparta nie tylko o gotowość organizmu kobiety, ale również o dojrzałość emocjonalną oraz stabilną sytuację materialną.

Jeżeli w rodzinie Twojej lub Twojego partnera występowały takie schorzenia jak nadciśnienie, choroby układu krążenia, choroby metaboliczne (np. cukrzyca) lub o podłożu genetycznym – warto porozmawiać o tym z Twoim ginekologiem, który ustali z Wami sposób postępowania w tej sytuacji.

Oceń ten artykuł: