Zdrowie przyszłej mamy

3 min
Rodzice na wizycie w gabinecie lekarza

Twój lekarz prowadzący już na pierwszej wizycie powinien przeprowadzić z Tobą wywiad położniczy , w którym musi dopytać się o przebieg dotychczasowych ciąż, sposób ich zakończenia, choroby i problemy ginekologiczne jakie miałaś wcześniej.

Rodzice na wizycie w gabinecie lekarza
Rodzice na wizycie w gabinecie lekarza

  • Pytania lekarza będą dotyczyć również Twojej najbliższej rodziny np. czy występowały u krewnych choroby dziedziczne lub czy urodzono dzieci z wadami. Pytania mogą być kłopotliwe lecz nie warto nic ukrywać i szczerze na nie odpowiadać .
  • Zanim podejmiemy decyzję o ciąży trzeba uwzględnić, że wraz z wiekiem kobiety rośnie ryzyko wystąpienia zespołów genetycznych i innych wad wrodzonych . Aby ograniczyć wpływ wieku na przebieg ciąży i porodu, najlepiej zajść w ciążę przed 35. rokiem życia.
  • Dieta przed zajściem w ciążę ma duży wpływ na stan zdrowia Twój i dziecka. Niedożywienie u matki może skutkować ciężką niedokrwistością, osteoporozą, a w skrajnych przypadkach niską masą urodzeniową dziecka, przedwczesnym porodem i zaburzeniami rozwoju dziecka po porodzie. Tobie grozi to większym ryzykiem zapaleń, krwotokami po porodzie, szybkim zanikiem laktacji.

Ekspert radzi

  • Genetyka. Jeżeli w przeszłości urodziłaś dziecko z wadą rozwojową lub poroniłaś a w Twojej rodzinie występują wady genetyczne, stanowi to dodatkowy czynnik ryzyka wystąpienia zaburzeń genetycznych u Twojego dziecka. Problem ten powinien być wnikliwie przedyskutowany z lekarzem, najlepiej jeszcze staraniem się o dziecko. W przypadku podwyższonego ryzyka wystąpienia wad genetycznych lekarz zaleci Tobie i partnerowi wizytę w poradni genetycznej aby obiektywnie ocenić ryzyko – w tym celu wykonywane są badania cytogenetyczne.
  • Dieta i nałogi. Jeszcze przed zajściem w ciążę zrezygnuj z diet niedoborowych, czyli pozbawionych składników odżywczych, które mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Składniki pokarmowe przyjmowane przez dziecko jeszcze w Twoim łonie i karmienie piersią istotnie wpływają na zdrowie dziecka w całym jego późniejszym życiu.
  • Twój stan zdrowia. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe, m.in. na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy choroby nerek, wykonaj badania jeszcze przed ciążą – możliwe są powikłania przy nieodpowiednio dobranym sposobie leczenia. Twój lekarz może również rozważyć zmiany leków, które będą bezpieczniejsze dla Ciebie i dziecka. które są uznawane za bezpieczniejsze dla Ciebie i dziecka.

Wiek przyszłej mamy - kiedy zajść w ciążę?

Wiek w którym decydujesz się na ciążę ma bardzo duże znaczenie. Za najbardziej optymalny lekarze uważają czas od 19 do 25 roku życia. W tym czasie ciąża i poród związane są z najmniejszym ryzykiem dla Ciebie i dla Twojego dziecka. W życiu należy uwzględnić wiele różnych dodatkowych spraw. Starsze kobiety, które zachodzą w ciążę – takie po 35. roku życia, częściej mają problemy z samym zajściem w ciążę, bardziej narażone są na cukrzycę, choroby układu krążenia, co stwarza więcej problemów zdrowotnych w ciąży i przy porodzie. Po 40. roku także zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka z zaburzeniami genetycznymi, np. z zespołem Downa.

Jeśli jesteś we wskazanej grupie wiekowej i zaszłaś w ciążę, pamiętaj że powinnaś więcej czasu poświęcić na wypoczynek, może również być konieczna zmiana pracy i stylu życia.

Praca zawodowa a ciąża

Jeżeli dobrze się czujesz w ciąży, lekarz nie ma żadnych przeciwwskazań i Twoja praca jest dla Was bezpieczna, możesz pracować w zasadzie do rozwiązania. Natomiast jeżeli Twoja praca jest ciężka i fizyczna, a do tego większość dnia spędzasz zwłaszcza w pozycji stojącej, zwiększa się wówczas ryzyko porodu przedwczesnego i niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Jako kobieta w ciąży powinnaś być odizolowana od potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych i czynników fizycznych w środowisku pracy (np. związki ołowiu, rtęć, akryle, pestycydy, węglowodory, promieniowanie jonizujące). Dlatego tak ważne jest abyś odpowiednio wcześnie poinformowała osobiście pracodawcę o swoim stanie. Najlepiej przekazać zaświadczenia od lekarza , że spodziewasz się dziecka – wtedy wspólnie możecie ustalić co zmieni się w Twoim sposobie wykonywania obowiązków zawodowych na czas ciąży.

Pamiętaj, że kodeks pracy jest po Twojej stronie i określa na jakie obciążenia może narażać się ciężarna.

Oceń ten artykuł: