Wpływ żywienia na rozwój dziecka i jego zdrowie w wieku dorosłym maleje z wiekiem, co oznacza, że optymalne żywienie w okresie niemowlęcym i wczesnego dzieciństwa jest szczególnie istotne.
Co znajdziesz w tym artykule:
Na samym początku Twoje dziecko to jedna komórka, która dzieli się i dzieli, tworząc miliony nowych komórek. Każda z nich ma takie samo DNA, jednak niektóre rozwiną się w mięśnie, z innych powstanie skóra, a jeszcze inne utworzą kości czy nerwy. To wszystko różne ekspresje tego samego DNA.
Programowanie żywieniowe – wpływ na przyszłe życie dziecka
O różnym zachowaniu powstających komórek decydują tzw. markery epigenetyczne odpowiadające za aktywność genów. Markery te reagują na warunki otoczenia, dlatego właśnie, zależnie od warunków, komórki z tym samym DNA mogą rozwijać się w różny sposób. Na rozwój ów w dużej mierze możemy wpłynąć we wczesnym okresie życia – dlatego mówimy tu o tzw. „programowaniu”.
Wyniki badań dotyczących programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia (Early-life Nutritional Programming - ENP) dowodzą, że markery epigenetyczne u płodu i małego dziecka są bardzo podatne na wpływy otoczenia, a o jakości otoczenia decydujesz przede wszystkim Ty! Dieta, styl życia - aktywność fizyczna i psychiczna, stan zdrowia, poziom stresu, zanieczyszczenie środowiska i obciążenie toksynami (np. dym tytoniowy) czy wreszcie warunki socjo-ekonomiczne oddziałują na markery epigenetyczne Twojego dziecka, decydując o jego przyszłym życiu, a zarazem tworzą tzw. okno możliwości.
Programowanie żywieniowe – koncepcja „okna możliwości”
Kluczowym okresem jest 1000 pierwszych dni życia dziecka, od poczęcia poprzez całą ciążę aż po pierwsze dwa lata życia. Okres ten ma znaczenie dla rozwoju człowieka i daje unikalną możliwość wpływu na rozwój dziecka a nawet na zdrowie przyszłych pokoleń – stąd koncepcja ,,okna możliwości’’.
Najlepszy możliwy start w życie zapewnia karmienie piersią, dzięki któremu niemowlę wraz z pokarmem matki otrzymuje niezbędne składniki odżywcze. Bez wątpienia karmienie piersią najlepiej wypełnia ideę wczesnego programowania żywieniowego, ale znaczenie ma także odżywienie w ciąży, a nawet Twój stan zdrowia przed poczęciem!
Wpływ żywienia dziecka na jego rozwój i zdrowie w wieku dorosłym maleje z wiekiem, co oznacza, że optymalne żywienie w okresie niemowlęcym i wczesnego dzieciństwa jest szczególnie istotne. Warto też pamiętać, że poprzez nasze zachowania wpływamy również na upodobania dziecka. Smak pokarmów spożywanych przez kobietę w ciąży przenika do płynu owodniowego, który jest połykany przez rosnące w brzuchu maleństwo. Dziecko już w życiu łonowym uczy się doznań smakowych. Podobnie pokarm kobiecy zmienia smak, w zależności od spożytych przez matkę pokarmów.