Obserwuj zmiany w swoim ciele

3 min
Lekarka pokazuje kobiecie kalendarz ciazy na komputerze

Sprawdź kondycję swojego ciała. Spróbuj określić w jakich warunkach się męczy, a w jakich relaksuje, pozwoli Ci to na określenie kiedy Twój organizm jest rozluźniony i gotowy na zajście w ciążę.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Ekspert radzi
Lekarka pokazuje kobiecie kalendarz ciazy na komputerze
Lekarka pokazuje kobiecie kalendarz ciazy na komputerze

  • Owulacja to inaczej jajeczkowanie. Jest to moment, w którym komórka jajowa jest uwalniania do jajowodów i przy sprzyjających okolicznościach może być zapłodniona.
  • Obserwacja własnego organizmu, w tym analiza cyklu tak, aby określić moment, w którym występuje owulacja, będzie to dla Ciebie pomocne przy określeniu największej szansy zajścia w ciążę.
  • Aby określić kiedy będziesz miała owulację, zapisuj daty miesiączek. Pamiętaj, że organizm każdej kobiety jest inny, co oznacza także zróżnicowany przebieg cyklu menstruacyjnego. Notuj także daty stosunków płciowych. W przypadku zajścia w ciążę umożliwi to lekarzowi precyzyjniejsze określenie momentu zapłodnienia, a co za tym idzie szacowanego czasu przyjścia dziecka na świat.
  • Wsłuchaj się w siebie. W organizmie kobiety w czasie owulacji występuje znaczne wahanie hormonów. Dzieje się tak za sprawą hormonów płciowych progesteronu i estrogenów, które wpływają także na Twój nastrój.

Ekspert radzi

  • Określ dni owulacji. Wypada ona zwykle w połowie cyklu, zazwyczaj na 14 dni przed datą kolejnej miesiączki. Jest to ważne, ponieważ, mimo iż przeciętny cykl trwa 28 dni, jego długość jest sprawą indywidualną. Określa się, że prawidłowy cykl menstruacyjny wynosi od 23 do 35 dni. Żeby określić kiedy będziesz miała owulację co miesiąc zapisuj datę miesiączki. Będzie to podstawą do określenia długości trwania Twojego cyklu.
  • Mierz temperaturę. Pozwoli Ci to na rozpoznanie fazy cyklu. Temperaturę w pochwie powinnaś zmierzyć tuż po obudzeniu się, zanim jeszcze wstaniesz z łóżka. Temperatura ciała będzie najniższa w momencie owulacji, a tuż po niej wzrośnie o około pół stopnia. Oznacza to, że po kliku miesiącach obserwacji będziesz mogła zauważyć, kiedy w Twoim cyklu wystąpiło jajeczkowanie.
  • Obserwuj śluz z szyjki macicy. Podczas owulacji jest przejrzysty i rozciągliwy. Jego konsystencja sprzyja zapłodnieniu.
  • Reaguj na bolesne ukłucia i serie kurczów w podbrzuszu. Mogą sygnalizować objaw dojrzewania jajeczka lub uwolnienia się z jajnika.
  • Skorzystaj z testu owulacyjnego. Pozwala on w warunkach domowych wykryć moment owulacji na 12 do 24 godzin wcześniej na podstawie analizy moczu.

Niektóre pary, mimo licznych starań mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Jeśli przyczyną tego stanu rzeczy nie są czynniki chorobowe, wystarczy, że przyszli rodzice będą obserwować swoje ciało, które samo wskaże im właściwy moment, zwiększający szansę na poczęcie dziecka. Szczególnie ważna jest w tym zakresie obserwacja ciała kobiety, które musi stworzyć komfortowe warunki dla jego przyjęcia oraz troska o komfort psychiczny – unikanie stresu. Wśród objawów, które mogą świadczyć o wystąpieniu owulacji znajduje się także tkliwość piersi (wrażliwość na dotyk) oraz obrzęk warg sromowych.

Warto prowadzić kalendarzyk, w którym znajdują się terminy ostatniej miesiączki oraz odbytych stosunków. Pozwala to na wyliczenie długości cyklu oraz wskazanie dni płodnych oraz niepłodnych w czasie cyklu co jest kluczowe dla par starających się o dziecko. Dni płodne trwają u kobiety na 3 dni przed owulacją oraz na dzień po jej wystąpieniu.

Jeżeli masz problemy z zajściem w ciążę istnieje szansa, że może to być związane z problemami z owulacją – jej brakiem lub zaburzeniami hormonalnymi. Jeżeli Twoje cykle są nieregularne, skontaktuj się z ginekologiem.

Oceń ten artykuł: