Rezygnacja z antykoncepcji

2 min
Kobieta odmawia przyjmowania lekow od lekarza

Głównym celem antykoncepcji jest zapobieganie zajściu przez kobietę w ciążę.

Kobieta odmawia przyjmowania lekow od lekarza
Kobieta odmawia przyjmowania lekow od lekarza

Do najczęściej stosowanych metod antykoncepcyjnych należą:

  • metody naturalne (bazujące na prowadzonym przez kobietę kalendarzyku),
  • prezerwatywy oraz miejscowe środki chemiczne takie jak globulki dopochwowe,
  • tabletki, plastry lub zastrzyki hormonalne,
  • wkładki domaciczne.

Pamiętaj, że organizm każdej kobiety funkcjonuje inaczej. Część zachodzi w ciążę od razu po odstawieniu antykoncepcji, u innych potrzeba kilku cykli menstruacyjnych, które przywrócą ciału równowagę, wyregulują cykl i umożliwią zapłodnienie.

Wraz z planowaniem dziecka, powinnaś skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który oprócz odstawienia antykoncepcji zleci Ci wykonanie dodatkowych badań kontrolnych, przepisze indywidualnie dobrane suplementy diety, które przygotują Cię do ciąży.

Jeżeli zrezygnujesz z antykoncepcji i mimo to nie zajdziesz w ciążę w przeciągu roku, skonsultuj się z lekarzem i wypracujcie wspólnie metodę postępowania.

Ekspert radzi

  • Konsultuj się z lekarzem. Zaprzestanie antykoncepcji powinno się omówić z ginekologiem, szczególnie jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne, plaster antykoncepcyjny czy pierścień dopochwowy.
  • Zrezygnuj z tabletek. Istnieją różne szkoły dotyczące czasu planowanego poczęcia a terminu rezygnacji z antykoncepcji hormonalnej. Najlepszym rozwiązaniem byłoby odstawienie tabletek na przynajmniej 2 miesiące przed planowaną koncepcją. 
  • Usuń wkładkę wewnątrzmaciczną. Zajmij się tym zanim rozpoczniesz starania o dziecko.
  • Zrezygnuj z hormonalnych zastrzyków antykoncepcyjnych. Czasami może minąć do kilku miesięcy zanim powróci płodność.
  • Zrób test ciążowy. Jeżeli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, a mimo wszystko podejrzewasz, że jesteś w ciąży natychmiast zakończ ich przyjmowanie i skonsultuj się z lekarzem. Ich stosowanie w czasie ciąży może mieć poważne konsekwencje takie jak poronienie czy wady płodu.

Mity dotyczące antykoncepcji i planowania rodziny

MIT: Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych rodzą się bliźniaki.

Faktem jest to, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych wzmaga się płodność – jajniki nadrabiają zaległości i szanse na zapłodnienie bardzo rosną. Nie ma to jednak nic wspólnego z ciążą mnogą. W tym wypadku antykoncepcja hormonalna mylona jest czasami z hormonami stosowanymi w leczeniu niepłodności, które pobudzają owulację i motywują ciało kobiety do produkcji nawet kilku jajeczek na raz.

MIT: Jeżeli brałam tabletki będę mieć trudności z zajściem w ciążę.

Zadaniem pigułek jest zahamowanie owulacji. Jest to działanie czasowe i kiedy skończysz je brać nie ma żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia starań o dziecko.

MIT: Jeżeli karmię piersią nie zajdę w ciążę.

Karmienie piersią nie jest formą antykoncepcji. Po okresie połogu, zacznie występować u Ciebie miesiączka, a co za tym idzie po jakimś czasie również owulacja. Jeżeli współżyjesz z partnerem i nie stosujecie żadnych dodatkowych metod zabezpieczenia przed ciążą prawdopodobieństwa zajścia w ciążę wynosi około 80%.

Oceń ten artykuł: