Sposoby łagodzenia bólu porodowego

3 min
Kobieta w ciazy lezy w szpitalu na lozku

Kobieta w ciazy lezy w szpitalu na lozku
Kobieta w ciazy lezy w szpitalu na lozku
  • Analgetyki, czyli środki znoszące ból, zmniejszają go, ale nie blokują całkowicie czucia. Działają na całe ciało, a nie tylko na jakąś jego część. Są stosowane dożylnie lub domięśniowo i mają na celu złagodzenie bólu podczas porodu. W większości przypadków położna może Ci je podać, bez względu na to, gdzie się znajdujesz, nawet, jeśli zdecydujesz się na poród w domu.
  • Analgetyki podane przyszłej mamie nie zaburzają jej świadomości. Mogą natomiast wywoływać poczucie zmęczenia, senności lub mdłości.
  • Innym sposobem zmniejszania czucia bólu, o które możesz poprosić w szpitalu jest gaz (podtlenek azotu).
  • Aby spokojnie i rozważnie wybrać między farmakologicznymi i niefarmakologicznymi środkami łagodzącymi ból porodowy, wspólnie z partnerem poszukujcie szkoły rodzenia w której prowadzone są zajęcia dotyczące tego tematu. 

Ekspert radzi

Mieszanina gazu i powietrza. Mikstura azotu z tlenem przynosi krótkotrwałą ulgę w bólu podczas skurczów. Jest to doskonałe wyjście dla osób, które boją się zastrzyków, ponieważ ten środek wdycha się przez maskę lub rurkę.

  • Jak działa gaz? Przez cały czas zachowujesz kontrolę nad ilością wdychanej substancji, która zaczyna działać po ok. 20 sekundach, a jej działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez ok. 45-60 sekund. Gdy zacznie się skurcz, bierzesz głęboki wdech, aż do szczytowego momentu skurczu. Pełna przytomność umysłu powraca, gdy skurcz mija.
  • Gaz a dziecko. Wiadomo, że wdychany przez Ciebie gaz przenika przez łożysko – badania jednak nie wykazują, że wpływa on negatywnie na rodzące się dziecko.

Łagodzenie bólu podczas porodu

Sposób odczuwania i siła  bólu podczas porodu są indywidualną cechą każdej kobiety. Dlatego przyszła mama może skorzystać z różnorodnych środków przeciwbólowych. Położna i lekarz na pewno ocenią, jaki sposób łagodzenia bólu, może Ci pomóc.

Pamiętaj, że ból porodowy ma znaczenie dla przebiegu porodu. Oznacza skracanie i rozwieranie szyjki macicy, rozpieranie i rozciąganie miednicy, pochwy i krocza. Dziecko, które główką uciska na nerwy w okolicy kręgosłupa, powoduje też ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Ból pojawia się falowo, wraz z przechodzeniem do kolejnych faz porodu jest coraz mocniejszy.

Mieszaninę azotu i tlenu możesz dostać w pierwszych fazach porodu. Połączenie tlenu i azotu jest mało inwazyjnym środkiem, który dzięki swej formie pozwala przyszłej mamie na samodzielną regulację dawki leku, dostosowanej do jej indywidualnych potrzeb. Mieszanina azotu i tlenu może powodować uczucie lekkiego zawrotu głowy oraz nudności. Środek ten może też wywoływać suchość w ustach i pragnienie, jeśli jest stosowany przez dłuższy czas.

Znieczulenie podczas porodu

Uśmierzyć ból może też znieczulenie. Jeśli chcesz z niego skorzystać, możesz to zrobić jedynie podczas porodu odbywającego się w szpitalu. Podczas porodu możesz skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego.

Oceń ten artykuł: