Poród fizjologiczny i jego fazy

4 min
Polozne odbieraja porod w sali szpitalnej

O porodzie fizjologicznym mówimy, gdy akcja porodowa rozpoczyna się od naturalnych skurczów macicy, przebiega spontanicznie i prawidłowo pomiędzy ukończonym 37. a 42. tygodniem ciąży.

Polozne odbieraja porod w sali szpitalnej
Polozne odbieraja porod w sali szpitalnej
  • Jeżeli podczas Twojego porodu zostanie zastosowana oksytocyna, znieczulenie bądź lekarz użyje kleszczy, wtedy poród staje się porodem medycznym.
  • Poród dzielimy na 4 fazy - długość poszczególnych faz zależy od fizjologii, budowy ciała kobiety i czy poród przebiega bez komplikacji.
  • Początek porodu to okres od pojawienia się pierwszych regularnych skurczów macicy aż do pojawienia się pełnego rozwarcia.
  • Druga faza jest najbardziej męcząca dla kobiety. Rozwarcie musi mieć około 7 cm, abyś mogła rozpocząć parcie. W tej fazie urodzisz noworodka.
  • Trzecia faza trwa kilkanaście minut – polega na wydaleniu łożyska wraz z błonami płodowymi.
  • W czwartej fazie, personel medyczny zbada stan Twoich okolic intymnych. Na ten czas zostaniesz na 2 godziny przeniesiona na oddział, gdzie będziesz pod obserwacją położniczą.

Ekspert radzi

  • Każdy poród jest inny, tak jak każda ciąża przebiega swoim rytmem. Nie sposób go zaplanować, jednak warto wiedzieć, jaki jest jego przebieg – najważniejsze jest zawsze szczęśliwe zakończenie.
  • Poród rozpoczyna się, gdy szyjka macicy się kurczy, a rozwarcie osiąga do 3 cm. Wtedy pojawiają się skurcze – trwają około 30-45 sekund i powtarzają się co 20 minut.
  • Na początku akcji porodowej zaczną Cię już boleć plecy i podbrzusze. Możesz też odczuwać niestrawność lub mieć biegunkę – również lada moment „odejdą Ci wody”.
  • Później skurcze będą coraz mocniejsze i dłuższe – mogą trwać do 60 sekund i powtarzać się co 3-4 minuty. W tym momencie powinnaś już być w szpitalu.
  • Od teraz akcja porodowa będzie dla Ciebie najbardziej wyczerpująca – skurcze będą się nasilać, rozwarcie osiągnie ok. 10 cm, będziesz czuła parcie na krocze, odbytnicę, możesz wymiotować.
  • Mimo, że jesteś wyczerpana, przed Tobą najważniejsza część porodu, w której musisz współpracować z personelem. To jest ten moment, w którym musisz przeć – może to trwać od kliku minut do godziny. Skurcze będą teraz regularne, abyś w przerwie między nimi mogła nabrać sił do parcia.

W drugim okresie porodu Twoje dziecko przychodzi na świat – będzie to najprawdopodobniej najpiękniejszy moment w Twoim życiu

Plan porodu może się zmienić

Podczas ciąży powinnaś zadać wszystkie nurtujące Cię pytania lekarzowi prowadzącemu Twoją ciążę – również te dotyczące przebiegu porodu. Możesz stworzyć z nim dokument zwany „Planem porodu”, który powinien być znany personelowi szpitala, w którym będziesz rodzić. W takim planie możesz opisać jak chciałabyś aby Twój poród przebiegał – kto może Ci towarzyszyć, czy życzysz sobie znieczulenie. Musisz jednak pamiętać, że Twój plan i Twoje wyobrażenia o porodzie mogą się nie spełnić. Wszystko zależy od bezpieczeństwa i zdrowia Twojego i Twojego dziecka podczas porodu – lekarz zrobi wszystko, żeby Wam to zapewnić, nawet jeżeli będzie musiał postąpić inaczej niż planowaliście.

Czy to już? Początek porodu

Od tego pytania rozpoczyna się wiele porodów. Pamiętaj, że pierwsza faza porodu trwa długo i jest najmniej dolegliwa. Pojawiają się skurcze, rozwarcie osiąga około 3 centymetry, ale Ty masz jeszcze dużo czasu, który wykorzystaj na domknięcie torby do szpitala, poinformowaniu najbliższych, jeżeli są poza domem, że już się zaczęło.

Gdy odejdą Ci wody, to znak, że już czas udać się do szpitala. Od teraz coraz bardziej będą bolały Cię plecy, podbrzusze, będziesz odczuwała narastające parcie na krocze, odbyt. Skurcze będą się wydłużać, będą coraz bardziej intensywne i czas między nimi będzie się skracał. Gdy rozwarcie będzie odpowiednie, przyjdzie czas na współpracę z lekarzem i położną – będziesz musiała przeć. To jest moment, w którym przydadzą Ci się zajęcia ze szkoły rodzenia – prawidłowy oddech jest tutaj najważniejszy.

Najczęściej po maksymalnie godzinie parcia, dziecko przychodzi na świat, co nie oznacza końca akcji porodowej. Przed Tobą jeszcze urodzenie łożyska – ale dla większości kobiet, to tylko formalność.

Poród fizjologiczny a medyczny

Poród naturalny zwany też fizjologicznym, to poród podczas którego akcja porodowa rozpoczyna się spontanicznie od skurczów macicy między 37. a 42. tygodniem ciąży. Podczas takiego porodu dziecko rodzi się w położeniu główkowym. Poród fizjologiczny przebiega bez środków farmakologicznych i bez ingerencji lekarza. Twój poród staje się porodem medycznym, gdy sama natura nie wystarczy do urodzenia dziecka i w związku z tym korzystasz ze znieczulenia, oksytocyny lub konieczne jest użycie kleszczy lub próżnociągów. Poród przez cesarskie cięcie to również poród medyczny.

Oceń ten artykuł: