Wskazania i przeciwwskazania do stosowania znieczulenia przy porodzie

3 min
Kobieta w ciazy trzyma sie za brzuch odczuwajac bol

Odczuwanie bólu podczas porodu jest sprawą indywidualną każdej kobiety.

Kobieta w ciazy trzyma sie za brzuch odczuwajac bol
Kobieta w ciazy trzyma sie za brzuch odczuwajac bol
  • Dla niektórych ból związany z porodem jest nie do zniesienia, dla innych nie stanowi on większego problemu. Uśmierzyć ból może znieczulenie. Jeśli chcesz z niego skorzystać, możesz to zrobić jedynie podczas porodu odbywającego się w szpitalu.
  • Dlaczego boli? Ból porodowy ma znaczenie dla przebiegu porodu. Oznacza skracanie i rozwieranie szyjki macicy, rozpieranie i rozciąganie miednicy, pochwy i krocza. Dziecko, które główką uciska na nerwy w okolicy kręgosłupa, powoduje też ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Ból pojawia się falowo, wraz z przechodzeniem do kolejnych faz porodu jest coraz mocniejszy.
  • Decyzja należy do Ciebie. Ważne, byś podjęła decyzję świadomie i bez presji. To Ty będziesz rodzić dziecko i to Ty masz prawo podjąć wszystkie decyzje związane z porodem. 
  • Podczas porodu możesz skorzystać z dwóch typów znieczulenia. Jednym z nich jest znieczulenie zewnątrzoponowe, drugim znieczulenie podpajęczynówkowe. Oba typy znieczulają rodzącą mamę od pasa w dół.

Ekspert radzi

  • Znieczulenie zewnątrzoponowe. Ten typ znieczulenia może całkowicie uwolnić Cię od bólu w czasie porodu. Jest to znieczulenie przewodowe, które znieczula całkowicie od pasa w dół.W tej metodzie między kręgi w dolnym odcinku kręgosłupa zostaje wprowadzona igła. Następnie poprzez igłę  przestrzeni nadoponowej zostaje umieszczony cewnik – miękka, pusta rurka. Lekarz wyciąga igłę, pozostawiając przymocowany plastrem cewnik, przez który będzie podawane znieczulenie. Trochę czasu musi upłynąć, zanim znieczulenie zewnątrzoponowe zacznie działać. Ale kiedy już zacznie działać, będziesz mogła trochę się przespać i wypocząć. Działanie każdej dawki utrzymuje się od 2 do 4 godzin. Dawki leku można co jakiś czas uzupełniać.
  • Znieczulenie podpajęczynówkowe. W tej formie znieczulenia lek jest wstrzykiwany w pojedynczych dawkach do płynu rdzeniowego w dolnym odcinku kręgosłupa. Nie wymaga stosowania cewnika. Efekt znieczulający jest podobny do działania znieczulenia zewnątrzoponowego, więc nie będziesz nic czuła od pasa w dół.Ten typ znieczulenia zaczyna działać szybko, ale jego działanie jest krótkotrwałe, co sprawia, że świetnie się sprawdza jako środek przeciwbólowy w fazie porodu zakończonej urodzeniem dziecka, a nie podczas całej akcji porodowej.

Wskazania i przeciwwskazania do znieczulenia przy porodzie

Znieczulenie jest wskazaniem m.in. jeśli:

  • masz wadę serca, astmę oskrzelową, padaczkę, chorobę nerek, cukrzycę,
  • spodziewasz się ciąży mnogiej,
  • Twoje dziecko jest nieprawidłowo ułożone,
  • zaczął się u Ciebie poród przedwczesny (czyli przed 34 tygodniem),
  • leczysz się na nadciśnienie tętnicze.

Nie możesz skorzystać ze znieczulenia jeśli:

  • masz zaburzenia krzepliwości krwi,
  • dokucza Ci infekcja skóry w okolicy, w której lekarz musi wkłuwać cewnik.

Do kogo należy decyzja?

Ostateczna decyzja o podaniu znieczulenia zależy od lekarza, który podejmuje ją w zależności od fazy porodu i stanu zdrowia rodzącej. Jeśli uznasz, że potrzebujesz uśmierzenia bólu, możesz o znieczulenie poprosić. Jeśli nie masz medycznych przeciwwskazań, anestezjolog poda Ci znieczulenie. Lekarze najczęściej wychodzą z założenia, że kobieta nie musi jeszcze przed porodem podejmować decyzji o znieczuleniu, dlatego możesz poprosić o pomoc anestezjologa w trakcie porodu. W niektórych szpitalach personel wymaga, byś przy przyjęciu do szpitala zadecydowała, czy będziesz korzystać ze znieczulenia. Zwykle za znieczulenie trzeba płacić.

Personel szpitala ma obowiązek opisać Ci sposób działania danej metody łagodzenia bólu porodowego oraz wytłumaczyć Ci, jakie dana metoda może nieść za sobą skutki uboczne.

Oceń ten artykuł: