Cesarskie cięcie a poród naturalny - kolejna ciąża

3 min
Mama trzyma sie za rane po cesarskim cieciu

Czasami kobiety proszą o zabieg cesarskiego cięcia, bo boją się bólu. Pamiętaj, że cesarskie cięcie jest operacją, która może skończyć się powikłaniami, dlatego ostateczna decyzję podejmuje lekarz.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Pamiętaj
  2. 2.Ciąża po cesarskim cięciu
Mama trzyma sie za rane po cesarskim cieciu
Mama trzyma sie za rane po cesarskim cieciu

  • Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na przecięciu powłok brzucha, macicy i wydobyciu z niej dziecka. Wykonuje się je kiedy poród siłami natury nie jest możliwy.
  • Wybór znieczulenia zależy od sytuacji położniczej i stanu zdrowia mamy. Często cięcie cesarskie jest wykonywane nagle w czasie porodu – wtedy znieczulenie jest inne.
  • Istnieje szereg przeciwwskazań do porodu naturalnego, które można ustalić na początku ciąży: wada serca przyszłej mamy, zbyt wąska miednica, zmiany chorobowe w kanale rodnym, duża wada wzroku (krótkowzroczność) oraz wysokie ciśnienie krwi. Innym powodem może być niewłaściwe położenie dziecka w macicy.
  • Poród przez cesarskie cięcie wymaga dłuższej przerwy przed kolejną ciążą – minimum 1 roku do 2 lat. Jeżeli zajdziesz w ciążę wcześniej, najważniejsza będzie obserwacja blizny pooperacyjnej przez lekarza z pomocą badania USG.

Pamiętaj

  • Przestrzegaj zaleceń lekarza. Na 6 godzin przed planowaną operacją cięcia cesarskiego nie powinnaś pić ani jeść. Zabieg będzie przebiegał sprawniej, jeśli wcześniej się wypróżnisz lub wykonasz lewatywę. Po zabiegu unikaj wysiłku i jak najwięcej odpoczywaj.
  • Spakuj wcześniej torbę do szpitala. Przygotowywanie torby z niezbędnymi rzeczami do szpitala rozpocznij już na kilka tygodni przed porodem. Na początku pomyśl o niezbędnych dokumentach (książeczkę zdrowia, wyniki badań, ważne ubezpieczenie, konsultacje lekarzy przed porodem). Pamiętaj również o przyborach do pielęgnacji ciała (ręczniki, papier toaletowy, szczoteczka do zębów, szampon, mydło) oraz wyprawce dla maluszka (ubranka i środki czystości).
  • Zapytaj, czy ktoś będzie mógł Ci towarzyszyć. Jeśli zależy Ci, by Twój partner był obecny podczas operacji zapytaj w wybranym przez Ciebie szpitalu czy istnieje taka możliwość. W większości publicznych placówek nie ma z tym problemu, jednak lepiej upewnić się wcześniej.
  • Zadbaj o zorganizowanie pomocy po porodzie. Pamiętaj, że po cesarskim cięciu kobieta dochodzi do siebie dłużej niż po porodzie naturalnym. Potrzeba zwykle ok. 2 tyg do zagojenia powłok dłużej by zagoiły się szwy i macica. Dlatego nie wahaj się poprosić bliskich by pomogli Ci w tych pierwszych dniach.

Ciąża po cesarskim cięciu

Gdy zajdziesz w kolejną ciążę po tym jak rodziłaś przez cesarskie cięcie, najważniejsze będzie to, żeby nie doszło do uszkodzenia blizny pooperacyjna na macicy. W związku z tym w czasie kolejnej ciąży wymagasz szczególnej opieki lekarza, który za pomocą badań USG będzie to monitorował. Ważne jest to, że kolejna ciąża wcale nie musi zakończyć się cesarskim cięciem chyba, że pierwsze cesarskie cięcie było skutkiem Twojej choroby (np. odklejająca się siatkówka oka, wrodzona wada serca czy wady w budowie kostnej macicy) – w takiej sytuacji kolejna ciąża również zakończy się cesarskim cięciem. Pamiętaj, że następna ciąża po tej zakończonej cesarskim cięciem, nie musi być uciążliwa dla Ciebie jeżeli zajdziesz w nią minimum po roku, a najlepiej po dwóch latach.

Oceń ten artykuł: