Powrót do aktywności seksualnej po porodzie

3 min
Kobieta i mezczyzna tula sie do siebie lezac na lozku

Jako początkująca mama skupiasz całą uwagę na dziecku, musisz przeorganizować swoje uporządkowane dotąd dni. Przychodzi jednak moment, w którym zechcesz wrócić do aktywności seksualnej.

Kobieta i mezczyzna tula sie do siebie lezac na lozku
Kobieta i mezczyzna tula sie do siebie lezac na lozku

Burza hormonów po porodzie

W ciąży hormony takie jak progesteron i estrogen produkuje łożysko, ich poziom w organizmie wzrasta ok. 100 razy. Podczas porodu, po urodzeniu łożyska ich poziom gwałtownie zacznie spadać do stanu niższego niż przed ciążą. Jednocześnie wraz ze wzrostem poziomu hormonu prolaktyny rozpocznie się wydzielanie mleka. Niskie stężenie hormonów płciowych i wysoki poziom prolaktyny hamują czynność jajników i miesiączkowanie. 

Miesiączka po porodzie 

W pierwszych dwóch tygodniach po porodzie będziesz krwawić, nie będzie to miesiączka, tylko tzw. odchody połogowe. Pojawienie się miesiączki po porodzie to indywidualna kwestia, która zależy od tego czy karmisz piersią i jaki jest stan Twojego zdrowia. 

Po 3. miesiącach od porodu już około 60% karmiących piersią kobiet ma owulację.

Jeśli karmisz piersią, miesiączka wróci zapewne znacznie później (ok. 6 miesięcy po porodzie), a jeżeli nie karmisz piersią, możesz się jej spodziewać po ok. 5-6 tygodniach od porodu. Pierwszy okres może być bardziej obfity, dłuższy i bolesny niż przed ciążą. Wszystko ulegnie normalizacji dopiero po 2-3 cyklach.

Brak krwawienia comiesięcznego nie oznacza braku owulacji, dlatego możesz zajść w ciążę po porodzie jeszcze przed pierwszą miesiączką. Aby tego uniknąć powinnaś się zabezpieczać, nie możesz jednak stosować metod naturalnych, skuteczne będą tylko te mechaniczne, hormonalne lub wkładka wewnątrzmaciczna. 

Karmienie piersią a owulacja

Karmienie piersią nie jest metodą antykoncepcji. Owszem, w czasie karmienia, wydziela się prolaktyna, hormon, który hamuje owulację, jednak nigdy nie ma pewności, że zabezpiecza Cię to przed ciążą. Są kobiety, u których brak owulacji i zaburzenia cyklu trwają przez cały okres karmienia piersią, u niektórych owulacja powraca wraz z rzadszym karmieniem dziecka piersią. 

Antykoncepcja

Najlepiej rozpocząć współżycie dopiero po zakończeniu gojenia się ran krocza i wydzielaniu odchodów połogowych. Gdy przyjdzie właściwy dla Was moment i nie chcecie planować w tym momencie kolejnej ciąży, powinniście się zabezpieczać. 

Trzeba pamiętać, że już w 1 półroczu po porodzie szanse na zajście w ciążę sięgają 20%. Nie ma pewnych objawów poprzedzających powrót naturalnej płodności.

Wybór metody antykoncepcji przedyskutuj z lekarzem podczas wizyty kontrolnej po porodzie (ok. 6 tyg. po porodzie). Pamiętaj, że zmiany hormonalne w połogu i w czasie karmienia piersią czynią sposoby naturalnej antykoncepcji nieskutecznymi. Możesz z dużą pewnością stosować odpowiednio dobrane metody hormonalne, mechaniczne lub wkładkę wewnątrzmaciczną.

Skuteczne metody antykoncepcji - Metoda mechaniczna

Wśród mechanicznych metod antykoncepcji obecnie dostępne są prezerwatywy. Aby wzmocnić ich antykoncepcyjny efekt, możesz wybierać prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym.

Pamiętaj, aby kupować prezerwatywy dobrej jakości, które są odpowiednio przechowywane. Aby prezerwatywa nie zsuwała się lub nie uszkodziła w czasie stosunku, należy dobrze dobrać jej rozmiar. Jeżeli śluzówka pochwy nie jest odpowiednio nawilżona, użyjcie specjalnych środków nawilżających.

Skuteczne metody antykoncepcji - Metoda hormonalna

  • Jeżeli zależy Ci na wygodnej antykoncepcji, dobrze znosisz stosowanie antykoncepcji hormonalnej i jesteś karmiącą piersią mamą, jest to metoda dla Ciebie. A polega ona na przyjmowaniu pigułki, która zawiera tylko progesteron, codziennie o stałej porze. Ta pigułka przede wszystkim zagęszcza śluz i znacznie utrudnia plemnikom drogę do macicy, hamuje też rozwój błony śluzowej macicy, dzięki czemu może hamować owulację.
  • Jeżeli nie karmisz piersią, masz do wyboru cały wachlarz dostępnych na rynku preparatów hormonalnych zawierających dwa hormony, których nie można stosować w czasie laktacjiMogą być one stosowane w różnej formie (tabletki, plastry, pierścienie dopochwowe). Preparaty te możesz zacząć stosować już 21 dni po szczęśliwym rozwiązaniu. Ich działanie jest bardzo skuteczne, o ile nie zapominasz o przyjęciu pigułki. 

Skuteczne metody antykoncepcji - Wkładki wewnątrzmaciczne

Mogą być one stosowane już po 4 tygodniach od porodu – gdy macica odzyska swoje wymiary sprzed ciąży. Nie wpływają one na laktację i gwarantują dobry efekt antykoncepcji. Opłaca się je stosować jeżeli oczekujesz dłuższego np. 2-3-letniego sposobu antykoncepcji. Tę metodę musisz uzgodnić z lekarzem.

Oceń ten artykuł: