Przyjęcie do szpitala i prawa rodzącej

4 min
Lekarka wypelnia formularz siedzac obok kobiety w ciazy

W czasie ciąży i połogu każda kobieta ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej prze sam fakt tego, że spodziewa się dziecka. W związku z tym w sytuacji gdy zaczynasz rodzić, powinnaś być przyjęta do każdego szpitala.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Ekspert radzi
  2. 2.Prawa rodzącej kobiety
  3. 3.Poród rodzinny
Lekarka wypelnia formularz siedzac obok kobiety w ciazy
Lekarka wypelnia formularz siedzac obok kobiety w ciazy
  • Początek porodu może Cię zaskoczyć nawet gdy zacznie się blisko wskazanego terminu, ponieważ może rozpocząć się w innym mieście, w samochodzie lub na ulicy – wtedy powinnaś udać się do najbliższego szpitala, nawet gdy wcześniej wybrałaś placówkę, w której chciałabyś rodzić.
  • W szpitalu może towarzyszyć Ci partner, rodzina lub przyjaciółka – wtedy Twój poród będzie porodem rodzinnym. Często szpitale określają ile osób może towarzyszyć rodzącej kobiecie.
  • Już wtedy gdy zbliża się termin Twojego porodu, przygotuj wszystkie badania, dokumenty (dowód osobisty i na wszelki wypadek dokument potwierdzający ubezpieczenie) i torbę, którą zabierzesz ze sobą do szpitala, a w której będą Twoje osobiste rzeczy i pieluszki, ubranka dla dziecka.

Ekspert radzi

  • Początek. Przyjeżdżając do szpitala nie czekasz w kolejce - mówisz, że przyjechałaś do porodu. Na izbie przyjęć zajmie się Tobą położna i lekarz. Będziesz miała założoną kartę i zostaną Ci przeprowadzone podstawowe badania – ciśnienie, temperatura, tętno, zmierzą Ci miednicę w celu ustalenia czy poród naturalny będzie możliwy. Poza tym sprawdzą stopień rozwarcia i czy odeszły Ci wody, a także na jakiej wysokości jest główka dziecka. Jeżeli będzie czas, wykona też KTG. Następnie przebierzesz się i na wózku zostaniesz przewieziona na salę.
  • Sala porodowa. Jeżeli zdecydowałaś się na poród rodzinny, sala będzie do Waszej dyspozycji – w innym przypadku możesz rodzić razem z innymi kobietami. W salach przystosowanych do rodzinnych porodów jest prysznic lub wanna, piłka porodowa fotel – staraj się być aktywna, to przyspiesza poród.
  • Opieka medyczna. Jeżeli na izbie przyjęć nie miałaś zrobionego KTG, to lekarz przeprowadzi je na sali porodowej. Poza tym położna założy Ci wkłucie do żyły (wenflon) i na Twoje życzenie może zrobić Ci lewatywę. Od teraz czekasz na pełne rozwarcie i zostajesz pod opieką położnej, która co 3 godziny będzie badać i oceniać postępy. Gdy jest już pełne rozwarcie na salę wzywany jest ginekolog, pediatra i w niektórych szpitalach pielęgniarka noworodkowa.

Przeczytaj również

Prawa rodzącej kobiety

Zdarzają się sytuacje, w których prawa kobiety, która jest w ciąży lub właśnie rodzi, są łamane. Przyczyny tego zjawiska mogą być różne, ale warto zadbać o to, żebyś wiedziała do czego masz prawo. Przede wszystkim masz prawo do pełnej informacji, czyli personel szpitala w którym będziesz rodzić powinien powiedzieć Ci kto jest lekarzem prowadzącym oraz która położna będzie przy Twoim porodzie.

Poza tym masz prawo do dokładnej wiedzy na temat stanu zdrowia – zarówno swojego jak i dziecka. Lekarz nie może bez Twojej zgody przeprowadzić żadnych interwencji medycznych i to tych, które dotyczą Ciebie jak i dziecka – a nawet jak wyrazisz na te działania zgodę, w każdej chwili możesz się z niej wycofać. Masz prawo do wglądu do swojej dokumentacji medycznej, a wszystko co dotyczy Twojego stanu zdrowia jak i życia prywatnego jest objęte tajemnicą lekarską.

Podczas porodu powinna być uszanowana Twoja intymność, zwłaszcza jeżeli rodzisz na sali z inną kobietą. Poza tym w każdym szpitalu położniczym powinnaś mieć możliwość bezpłatnego skorzystania z porodu rodzinnego, podczas którego może towarzyszyć Ci ktoś bliski.

Poród rodzinny

Decydując się na poród rodzinny powinnaś przede wszystkim ustalić to z osobą która będzie Ci towarzyszyć – partner nie zawsze wyraża taką chęć, pamiętaj aby go do tego nie zmuszać. Następnie dowiedz się czy szpital w którym zdecydowałaś się rodzić umożliwia porody rodzinne. Partner lub inny bliski może być z Tobą od momentu przyjazdu do szpitala. Osoba towarzysząca to gwarancja wsparcia i pomocy gdy np. zechcesz wejść pod prysznic lub będziesz potrzebowała masażu pleców. Twój bliski będzie musiał opuścić salę dopiero po porodzie i w momencie jak będziesz już tuliła Wasze dziecko. Następnie ma prawo do wizyt w określonych przez dany szpital godzinach.

Oceń ten artykuł: