W praktyce reguła ta nie jest taka prosta – szczególnie u tych kobiet, które mają nieregularne miesiączki lub których cykle miesiączkowe są dłuższe niż 28 dni. U takich kobiet prościej jest przyjąć, że ciąża trwa 38 tygodni, licząc od daty zapłodnienia, tj. od dnia owulacji.
Jak obliczyć datę porodu?
Pierwszy tydzień ciąży przypada, w większości przypadków, na czas miesiączki. W okresie starania się o dziecko warto notować daty wystąpienia pierwszych dni miesiączek – będziesz o nią pytana na pierwszej wizycie ginekologicznej.
Znając datę ostatniej miesiączki (w skrócie OM), możesz obliczyć planowany termin porodu. Służy do tego tzw. reguła Naegelego:
Termin porodu = data OM + 1 rok - 3 miesiące + 7 dni
Jeśli cykle są dłuższe niż 28 dni, to trzeba oprócz 7 dni dodać tyle dni więcej, o ile cykl jest dłuższy (np. przy cyklu 32-dniowym dodajemy nie 7, a 11 dni). Jeśli cykl jest krótszy niż 28 dni, dodajemy odpowiednio mniej niż 7 dni (np. przy cyklu 26-dniowym dodajemy nie 7, a 5 dni). Wyliczony na tej podstawie termin porodu nie jest oczywiście terminem, w którym na 100% urodzi się dziecko. O porodzie o czasie mówimy, jeśli dziecko przyjdzie na świat zarówno 3 tygodnie przed wyliczonym terminem, jak i 2 tygodnie po czasie (tj. między skończonym 37. a 42. tygodniem ciąży).
Co warto zrobić na etapie planowania ciąży?
Nawet, jeśli nie jesteś jeszcze w ciąży, a planujesz być w niej w tym cyklu, warto się do tego odpowiednio przygotować, by już od 1. tygodnia ciąży wspierać rozwój płodu w okresie prenatalnym.
Zaleca się przede wszystkim przyjmować kwas foliowy. Suplementację tym związkiem eksperci zalecają już 3 miesiące przed planowaną koncepcją, ponieważ zdecydowana większość kobiet jest narażona na niedobry tego składnika w swojej diecie. Kwas foliowy występuje w dużych ilościach w zielonych warzywach liściastych oraz w wątrobie i drożdżach.
Szczególne zalecenia przed 1. tygodniem ciąży
- Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe, powinnaś udać się do specjalisty, który nadzoruje leczenie. Nie wszystkie leki są bezpiecznie w czasie ciąży – niektóre z nich trzeba odstawić lub zastąpić innym preparatem. Ma to szczególne znaczenie np. u kobiet leczonych na padaczkę. Część leków stosowanych na wczesnym etapie, nawet w pierwszym tygodniu ciąży, może przyczynić się do wystąpienia wady rozwojowej u płodu.
- Jeśli chorujesz na cukrzycę, decyzja o ciąży powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem diabetologiem. Warunkiem powodzenia ciąży od jej początku jest właściwie wyrównana metabolicznie choroba. Przy czym chodzi tutaj przede wszystkim o prawidłowe poziomy glukozy. Konieczna jest nie tylko właściwie dobrana insulinoterapia ale również dieta opracowana przez dietetyka.
- Jeśli chorujesz na inne choroby, ciąża powinna być zaplanowana w czasie stabilizacji choroby.
- Niekiedy ciężkie choroby są przeciwwskazaniem do bycia w ciąży z uwagi na bardzo duże ryzyko jej niepowodzenia lub zbyt duże ryzyko zdrowotne dla matki. Sytuacje takie na szczęście są wyjątkowo rzadkie.
- Nie zapomnij także zaplanować wizyty u ginekologa przed ciążą. Zaleca się wykonanie badana cytologicznego oraz USG narządu rodnego. Otrzymasz także skierowania na niezbędne badania. Będziesz miała wtedy możliwość uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.
Wszystko gotowe? To do dzieła!