Kobieta trzyma reke na ustach majac nudnosci

10. tydzień ciąży

Już prawie 1/4 ciąży za Tobą. Co do tej pory zmieniło się w Twoim organizmie? Z zewnątrz zmiany mogą być w dalszym ciągu niezauważalne, ale w środku Twojego organizmu jest ich bardzo dużo!

Wybierz tydzień ciąży:

3 min
26.11.2021

Zmiany w Twoim organizmie

W dziesiątym tygodniu ciąży macica nawet nie wystaje nad spojenie łonowe (twardą kość na dole brzucha), dlatego nie możesz samodzielnie jej wybadać. Z zewnątrz nie widać w dalszym ciągu brzuszka ciążowego, ale za to ciąża jest łatwa do wybadania podczas badania ginekologicznego.

Za powiększenie macicy odpowiada rosnący maluszek w jej środku. Jeśli jest to ciąża bliźniacza, zmiany stają się zauważalne szybciej i możesz w tej sytuacji już mieć zauważalne uwypuklenie na dole brzucha.

Macica wciąż się powiększa, a w związku z tym możesz nieustannie odwiedzać toaletę. Może to być uciążliwe, ale musisz pamiętać o tym, że to naturalne zjawisko związane z pierwszym trymestrem ciąży. Jeśli chcesz uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu, zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla. Pomogą podczas ciąży, będą też miały znaczenie w trakcie porodu.

W 10. tygodniu ciąży możesz zauważysz uwidacznianie się żył na Twoim ciele. Nie przejmuje się – znikną one po zakończeniu ciąży. Przez ten czas organizm jest zmuszony do pewnych zmian – Twój układ krążenia pracuje teraz dla dwóch organizmów – dla Ciebie i Twojego malucha.

Rozwój dziecka

 • Dziecko w dziesiątym tygodniu ciąży mierzy około 3 cm długości. W czasie badania USG z łatwością można zobaczyć jego bijące serduszko, które potrafi uderzać z szaleńczą prędkością nawet do 180. uderzeń na minutę.
 • Płód ma już w całości wykształcone zewnętrzne narządy płciowe. Kształtują się rysy twarzy, powieki oraz przegrody zewnętrzne nosa. 
ciaza-10-tydzien-zarodek.jpg
ciaza-10-tydzien-zarodek.jpg

 • W 10. tygodniu ciąży dziecko waży zaledwie 5 gramów, ale bardzo szybko rośnie. W dalszym ciągu najintensywniej rozwija się jego mózg. Może także wykonywać ruchy malutkimi nóżkami i rączkami – nie są one jeszcze do wyczucia przez mamę. Zniknęły błonki między paluszkami u rączek, ale są obecne w dalszym ciągu u nóżek. 

Porady dla przyszłej mamy

Nie spożywaj surowego mięsa, surowych jajek i serów pleśniowych. Z drugiej strony zadbaj o to, żeby w Twojej diecie nie zabrakło posiłków bogatych w żelazo: gotowanych i pieczonych mięs: wołowiny, cielęciny, wieprzowiny, drobiu oraz gotowanych jaj i zielonych warzyw liściastych. 

Dbaj o swoją dietę. Pamiętaj, że wszystko co jesz dociera także do Twojego dziecka.

Dziesiąty tydzień ciąży to moment, w którym nudności i wymioty mogą mieć największe nasilenie. Szacunkowo pojawiają się one u 25% ciężarnych. W większości przypadków trwają do końca 12. tygodnia ciąży. U nielicznych mogą trwać nawet do końca ciąży. Jak z nimi walczyć?

Oto kilka porad:

 • Rano nie wstawaj gwałtownie – unikniesz ryzyka, że żołądek poskoczy Ci do gardła, dlatego najlepiej poleżeć po przebudzeniu ok. 20 minut.
 • Postaraj się spożyć pierwszy posiłek przed wstaniem z łóżka (przed pionizacją ciała).
 • Poranny posiłek powinien być lekki, niekonieczne sycący, zwłaszcza, że istnieje ryzyko nie przyswojenia go przez Twój organizm – spożyj np. sucharka, bułkę, suszone owoce, płatki czy jogurt. Możesz także wypić szklankę ciepłej herbaty lub wody mineralnej (niegazowanej) – poproś partnera czy bliską osobę o podanie śniadania do łóżka.
 • Wybierz odpowiedni preparat witaminowy dla kobiet w ciąży – wiele kobiet ma torsje po wzięciu tabletki. Wybierz tabletki o neutralnym smaku i przyjaznym kształcie. Jeśli tabletka jest duża, podziel ją na pół, będzie łatwiejsza do połknięcia. Poleca się, aby w składzie takiego preparatu był imbir, który ma działanie przeciwwymiotne, tak samo jak witamina B1 oraz witamina B6.
 • Nie zmuszaj się do jedzenia, ale nie czekaj, aż poczujesz się głodna – spadek poziomu cukru sprzyja mdłościom. Staraj się raczej jeść często, np. co dwie godziny, niż spożywać trzy duże posiłki. Warto mieć w torebce batonik lub jabłko.
 • Zrezygnuj z tłustych, smażonych potraw.
 • Zadbaj, aby się nie odwodnić – powinnaś pić co najmniej 2 litry płynów na dobę – może być to zupa, kisiel , herbata z imbirem, miętą lub po prostu woda. W razie braku możliwości przyjęcia odpowiedniej ilości płynów skieruj się do szpitala. Niezbędna będzie kroplówka, aby przeciwdziałać odwodnieniu organizmu.
 1. tydzień ciąży to ostateczny czas, abyś miała już odbytą pierwszą wizytę u ginekologa.

Jeśli nie masz żadnych plamień ani krwawień, a ciąża nie jest zagrożona – możesz bezpiecznie uprawiać seks. 

Oceń ten artykuł: