Mezczyzna i kobieta stoja w lazience z testem ciazowym cieszac sie

5. tydzień ciąży

Miesiączka się nie pojawiła, test ciążowy wypadł pozytywnie – gratulacje! Jesteś w 5. tygodniu ciąży!

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

Zmiany w Twoim organizmie

Najbardziej zauważalny jest brak miesiączki. Mimo wystąpienia dolegliwości, które zwykle poprzedzają krwawienie miesiączkowe, nie pojawia się miesiączka. Z reguły na tym etapie można odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe w podbrzuszu (czyli na dole brzucha). Bóle mogą być także zlokalizowane w obrębie pachwin, sugerując bóle jajników – są to w rzeczywistości objawy fizjologicznej ciąży. Zauważalny jest także ból piersi i ich tkliwość – jest to efekt działania hormonów ciążowych.

Kobiety ciężarne narzekają w piątym tygodniu ciąży na senność, rozdrażnienie i ogólne zniechęcenie. To wszystko za sprawą reorganizacji organizmu, która została wymuszona w związku z ciążą. Utrzymująca się lekko podwyższona temperatura ciała może błędnie sugerować przeziębienie.

Powiększająca się macica może uciskać pęcherz moczowy – z tego powodu częściej odwiedza się toaletę.

U niektórych kobiet dopiero w 5. tygodniu ciąży test ciążowy wypada pozytywnie. 

Rozwój dziecka

  • Piąty tydzień ciąży to trzeci tydzień rozwoju zarodka liczony od momentu zapłodnienia. Na tym etapie rozwoju zarodka (zwanym gastrulacją) dochodzi do wyodrębnienia trzech listków zarodkowych (ektodermy, mezodermy i endodermy).
  • Jest to czas, kiedy formuje się łożysko i sznur pępowinowy. Łożysko umożliwia wymianę gazów i cząsteczek między płodem a matką. Opowiada tym samym za zaopatrzenie płodu w substancje odżywcze, odprowadzając jednocześnie zużyte i szkodliwe związki.
ciaza-5-tydzien (1).jpg
ciaza-5-tydzien (1).jpg

  • W 5. tygodniu ciąży dochodzi do zmian, które nazywamy fałdowaniem się zarodka – jest to proces wielokierunkowych zagięć zarodka, w wyniku których powstaje fałd głowowy, ogonowy i fałdy boczne, dzięki czemu zarodek nie jest już kulką, a przyjmuje wydłużony kształt.
  • W czasie 5. tygodnia zaczyna zamykać się cewa nerwowa i wykształcają się zalążki rączek u płodu. Na tym etapie zarodek nie ma jeszcze nawet jednego milimetra długości. 

Porady dla przyszłej mamy

  • Test ciążowy warto wykonać w godzinach porannych, kiedy stężenie hormonu ciążowego jest nieco wyższe. W początkowym etapie kreska na teście może być słaba, ledwo widoczna. Warto powtórzyć test po 4 dniach – w tym czasie stężenie hormonu ciążowego znacznie się zwiększy i wynik będzie bardzo wyraźny.
  • Na początku piątym tygodnia ciąży bardzo często jeszcze nie mamy możliwości wizualizacji ciąży w badaniu USG. Dopiero bliżej skończonego 5. tygodnia ciąży jest możliwość zobrazowania drobnego pęcherzyka ciążowego w jamie macicy. Progową wartością hormonu ciążowego, kiedy możemy zobaczyć pęcherzyk ciążowy, jest stężenie wynoszące 1000-1500 mIU/ml. Z tego powodu nie warto zgłaszać się do ginekologa zaraz po wykonaniu testu ciążowego i jego dodatnim wyniku – lepszym rozwiązaniem będzie poczekać jeszcze ok. 10-14 dni i dopiero wtedy wykonać badanie. 

Oceń ten artykuł: