W tym okresie porodu nie powinnaś czuć bólu, a stres towarzyszący narodzinom dziecka zacznie opadać.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Urodzenie łożyska, tzw. popłodu, to właśnie czwarta faza porodu. Dzięki niemu przez cały okres ciąży dziecko mogło czerpać z Twojego organizmu na zasadzie dyfuzji i osmozy ważne dla jego rozwoju składniki odżywcze.
- W tym czasie będziesz jeszcze musiała przeć, aby urodzić całe łożysko. Jeśli jego fragmenty zostały w macicy, konieczny będzie zabieg usunięcia ich przez pochwę. Będzie on przebiegał w znieczuleniu.
- Jeśli przystawisz dziecko do piersi, Twój organizm sam zacznie produkować oksytocynę, która zmniejsza ryzyko krwotoku po oddzieleniu się łożyska od ściany macicy – to przyspieszy wydalanie łożyska. Podobny efekt da stymulacja brodawek piersi kciukiem i palcem wskazującym.
- Po urodzeniu łożyska lekarz zbada Twój brzuch, aby sprawdzić, czy macica się obkurczyła do odpowiednich rozmiarów. Jeśli kiedyś miałaś cesarskie cięcie, lekarz sprawdzi czy blizna się nie rozeszła, a także zszyje ewentualne pęknięcia szyjki, pochwy i krocza.
Ekspert radzi
- Dziecko bardziej samodzielne. Łożysko, które dostarczało Twojemu dziecku pożywienia i tlenu przez 9 miesięcy, już nie jest w tym momencie potrzebne i dlatego odkleja się od ściany macicy. Dlatego właśnie w czwartej, ostatniej fazie porodu Twój organizm pozbywa się zbędnego przejściowego narządu, który spełnił już swoją funkcję.
- Skurcze podczas wydalania łożyska. W tym momencie będziesz już tuliła w ramionach swoje maleństwo i prawdopodobnie nie będziesz zbytnio zwracała uwagi na to, co się dzieje dookoła. Jednak co ok. 5 minut wciąż możesz odczuwać skurcze, które mają doprowadzić do urodzenia łożyska – będzie to trwało od 5 do 15 minut.
- Kiedy już urodzisz. Po porodzie, w czasie połogu wystąpi krwawienie z dróg rodnych, zwane odchodami połogowymi, które jest właśnie wynikiem odklejenia się łożyska. Wydalanie ich jest zupełnie naturalne i stanowi element prawidłowego gojenia się rany w Twojej macicy.
- Co się dzieje w Twoim ciele. Na ścianie macicy pozostała rana, która potrzebuje czasu, by się wygoić. Krwawienie jest jednak zupełnie naturalne i potrzebne, jest sygnałem prawidłowego cofania się zmian poporodowych.
Dziecko i mama w czwartej fazie porodu
Gdy tylko pępowina dziecka przestanie tętnić, położna lub obecny przy porodzie tata dziecka, przecina ją a dziecko zaczyna samodzielnie oddychać. Maluch jest teraz w swoistym szoku, bo świat jest dla niego zbyt jasny, czasem zbyt zimny lub za duży i tak bardzo się różni od ciepłego wnętrza Twojego brzucha. Dlatego mimo, że poród dla Ciebie jeszcze się nie skończył, przytul swoje dziecko, niech ono poczuje Twoje ciepło, Twój zapach i znajome bicie Twojego serca. Już w tym momencie rozpoczynasz budowanie silnej więzi z maluchem, opartej na bezwarunkowej miłości. Dajesz mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu w momencie, w którym odkrywa nowy, zupełnie nieznany świat.
Ważne łożysko
Po wydaleniu łożyska możesz także potrzebować opatrzenia Twojego krocza. Kiedy już urodzisz dziecko i tulisz je do Twojej piersi, lekarz i położna dokonują dokładnych oględzin Twojego łożyska. Ma ono kształt dysku, powinno być wydalone przez Twój organizm w całości. Pozostawienie fragmentów łożyska w macicy może doprowadzić do niebezpiecznych komplikacji, dlatego w razie potrzeby przejdziesz jeszcze w znieczuleniu zabieg usunięcia resztek łożyska.