Pozycje porodowe

3 min
Kobieta trzyma za reke meza podczas porodu

Pozycja w czasie porodu ma ogromny wpływ na jego przebieg.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Ekspert radzi
  2. 2.Pozycje dziecka przy porodzie
Kobieta trzyma za reke meza podczas porodu
Kobieta trzyma za reke meza podczas porodu
  • Najważniejsze, by znaleźć optymalne rozwiązanie, dlatego nie bój się eksperymentować. Specjaliści zalecają, by zmieniać ułożenie ciała w trakcie poszczególnych faz porodu. Odpowiednio dobrane pozycje ułatwiają mamie oddychanie i wpływają na lepsze dotlenienie mózgu maluszka.
  • Dowiedz się czy szpital, w którym chcesz rodzić, pozwala na wybór pozycji porodowych. Wiele prywatnych placówek jest wyposażonych w piłki i drabinki, które mogą być wykorzystywane przy doborze najlepszej pozycji.
  • Podczas porodu istotne znaczenie ma również ułożenie samego dziecka. Od około 36. tygodnia ciąży maluszkowi robi się ciaśniej w brzuszku i zaczyna się przygotowywać do najważniejszej podróży w swoim życiu. Na dwa tygodnie przed rozwiązaniem dziecko przyjmuje ostateczną pozycję porodową.
  • Pamiętaj, że Ty również masz wpływ na ułożenie malucha. Przede wszystkim staraj się jak najwięcej ruszać. Długie spacery i regularne ćwiczenia zachęcą dziecko do przyjęcia pozycji „główką do dołu”.

Ekspert radzi

  • Pozycja leżąca. Pozycja ta ułatwia położnym ewentualną interwencję (np. nacięcie krocza) i sprzyja lepszemu kontrolowaniu akcji porodowej. Z drugiej strony, leżenie na plecach powoduje, że ujście dróg rodnych skierowane jest pod skosem ku górze. Dlatego mięsień macicy musi wykonać większą pracę, niż w przypadku porodu wertykalnego, w którym czynnikiem wspomagającym jest siła grawitacji.
  • Pozycja wertykalna stojąca. Przyjęcie pozycji stojącej i chodzenie podczas wczesnych faz porodu pomaga poszerzyć miednicę i ułożyć dziecko w sposób ułatwiający mu przyjście na świat. Skurcze stają się wtedy regularne i silniejsze, a niektóre kobiety łagodniej odczuwają ból. Minusem jest fakt, że masz ograniczoną możliwość kontrolowania akcji porodowej. Taka pozycja może być również dosyć niewygodna dla położnej, która musi sprawdzać, co dzieje się w kanale rodnym.
  • Pozycja wertykalna kuczna. Taka pozycja poszerza miednicę, dzięki czemu dziecko ma więcej miejsca do obracania i przesuwania się. Umożliwia ona również rodzącej pewne manewrowanie ciężarem ciała. Niestety, w niektórych momentach kucanie może przeszkadzać w akcji porodowej przez zwiększanie zgięcia w kanale rodnym. Warto upewnić się też, czy w wybranej przez Ciebie placówce można skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego.

Pozycje dziecka przy porodzie

Większość dzieci tuż przed porodem przyjmuje położenie główkowe. Główka ma bowiem największy obwód i toruje drogę reszcie ciała. Czasami jednak maluch płata figle i układa się inaczej.

  • Pośladkami do dołu. Dziecko ma nóżki zgięte w biodrach, proste w kolanach i ułożone wzdłuż ciała. Ta pozycja nie należy do najlepszych, ze względu na to, że częścią przodującą jest miednica dziecka, która niezbyt dobrze toruje drogę reszcie ciała. Poród siłami natury stanowi w tym wypadku pewne ryzyko, jednak gdy dziecko nie jest zbyt duże lekarze zwykle je podejmują.
  • Położenie skośne. Dziecko układa się do dołu barkiem lub plecami, zaś główka jest po prawej lub lewej stronie miednicy. W takim położeniu poród fizjologiczny jest niemożliwy ze względu na ryzyko wystąpienia urazów u dziecka.
  • Położenie poprzeczne. Występuje zaledwie u 1% dzieci. Przy takim ułożeniu, jedynym rozwiązaniem niezagrażającym życiu i zdrowiu malucha jest cesarskie cięcie.

Jeśli po wykonaniu badania okaże się, że dziecko ułożyło się w niewłaściwej pozycji, lekarz może spróbować namówić je do zmiany położenia. W tym celu przyłoży ręce do twojego brzucha, delikatnie go uciskając. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, gdyż odbywa się pod kontrolą USG i KTG.

Oceń ten artykuł: