Jak działa mózg dziecka w czasie ciąży?

3 min
Kobieta w ciazy oglada album siedzac na kanapie

W czasie ciąży trwa intensywny rozwój mózgu dziecka. Kształtują się wówczas wszystkie jego funkcje, których działanie i udoskonalanie będzie można obserwować po narodzinach.

Kobieta w ciazy oglada album siedzac na kanapie
Kobieta w ciazy oglada album siedzac na kanapie

Mózg dziecka w czasie ciąży

Układ nerwowy dziecka zaczyna się rozwijać już od momentu poczęcia. W pierwszej kolejności rozwijają się rejony kontrolujące podstawowe funkcje życiowe tj. oddychanie, a w dalszej kolejności obszary odpowiedzialne za złożone aktywności tj. mowa.

Rozwój układu nerwowego zarodka:

Jak działa mózg dziecka w czasie życia płodowego

W pierwszych tygodniach ciąży mózg dziecka rozwija się bardzo intensywnie, w 10. tygodniu ciąży jest już bardzo skomplikowanym narządem. W tym czasie według ekspertów kończy się okres embrionalny, a zaczyna okres płodowy, który będzie trwał do końca ciąży. Przez pierwsze 10 tygodni ciąży z jednej komórki powstaje około miliard innych, wyspecjalizowanych komórek.

W piątym miesiącu ciąży w mózgu powstają komórki nerwowe, dzięki którym dziecko będzie mogło rozpoznawać smak, zapach, dźwięk, światło oraz dotyk. Dziecko w brzuchu mamy zaczyna być zdolne do reagowania na odgłosy. Między 21. a 24. tygodniem ciąży rozwija się zmysł dotyku, a eksperci uważają, że płód zaczyna odbierać bodźce bólowe.

Między 6. i 7. miesiącem życia płodowego dziecko nabywa umiejętność zaciskania dłoni, dzięki czemu urodzi się z odruchem chwytania, rozwija się także odruch ssania. Można też zaobserwować stałą aktywność mózgu w reakcji na bodźce słuchowe. W okolicach 28. tygodnia ciąży część układu nerwowego odpowiedzialna za przenoszenie impulsów z ucha do mózgu dziecka jest wykształcona. Tworzy się także siatkówka oka – oczy otwierają się i zamykają, a mózg jest w stanie reagować na światło.

Do 30. tygodnia ciąży wszystkie zmysły dziecka już funkcjonują. W ostatnich tygodniach ciąży trwa intensywny rozwój układu nerwowego – tworzą się neurony i synapsy.

W jaki sposób stymulować rozwój mózgu dziecka w czasie ciąży

Już teraz masz wpływ na przyszłość Twojego dziecka. Kształtujesz ją jeszcze przed poczęciem, dbając o zdrowie Twoje i partnera. Następnie troszczysz się o żywienie i styl życia podczas ciąży. Po urodzeniu dziecka z miłością i oddaniem wspierasz jego prawidłowy rozwój, bo wiesz doskonale, że przyszłość Twojego dziecka zaczyna się już dziś.

Prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka w czasie ciąży zależy przede wszystkim od samopoczucia i stanu zdrowia kobiety. Mama, która w czasie ciąży jest niespokojna, często się denerwuje, wytwarza hormony stresu, których wysoki poziom hamuje rozwój komórek nerwowych płodu.

Bardzo ważnym aspektem prawidłowego rozwoju mózgu dziecka w okresie płodowym jest także zdrowa dieta przyszłej mamy. Dużą rolę odgrywa w niej zbilansowanie posiłków pod względem składników odżywczych i suplementacja kwasu foliowego. Również ważnym składnikiem diety kobiety w ciąży są kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, szczególnie kwas DHA, ponieważ korzystnie wpływa na rozwój mózgu i siatkówki oka dziecka.

Doskonałym sposobem wspierania rozwoju mózgu dziecka podczas ciąży są ćwiczenia fizyczne mamy, o ile lekarz nie stwierdził przeciwwskazań do aktywności fizycznej. Ich regularne wykonywanie pomaga wzmocnić ciało, co sprawi, że poród będzie łatwiejszy zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Aktywność fizyczna ma także ogromny wpływ na samopoczucie mamy – obniża poziom stresu, pomaga się wyciszyć i zrelaksować, a przez to pośrednio wpływa na rozwój mózgu dziecka w jej łonie.

Skorzystaj z zestawów ćwiczeń fitMama na Bebiprogram.pl!

Rodzice często też „mówią do brzuszka”. Dziecko na pewnym etapie życia płodowego jest w stanie odbierać bodźce dźwiękowe, a z czasem zaczyna na nie reagować. To także korzystnie stymuluje rozwój supernarządu, jakim jest mózg.

Oceń ten artykuł: