Pierwsze objawy ciąży

5 min
Kobieta siedzi na lozku trzymajac sie za plaski brzuch

Objawy pierwszego miesiąca ciąży u każdej kobiety mogą wyglądać nieco inaczej. Jak zatem rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Kobieta siedzi na lozku trzymajac sie za plaski brzuch
Kobieta siedzi na lozku trzymajac sie za plaski brzuch

  • Obserwuj swoje ciało. Już w pierwszych dniach ciąży Twoje ciało będzie wysyłać sygnały świadczące o zachodzących w nim zmianach związanych z początkami ciąży.
  • Brak miesiączki to najczęstszy objaw wczesnej ciąży, który zwraca uwagę kobiety – jest on jednak miarodajny tylko wtedy, gdy Twój cykl jest regularny. Aby sprawdzić czy „alarm” nie jest fałszywy, zrób test ciążowy – jeżeli będzie on pozytywny, udaj się do lekarza.
  • Kolejna zmiana, która może świadczyć o tym, że jesteś w ciąży, to powiększone, pełne, tkliwe piersi. Większość kobiet ma podobne odczucia przed miesiączką, jednak jeżeli jesteś w ciąży nadwrażliwość piersi zwiększa się.
  • Około 2. miesiąca ciąży możesz zauważyć większą niż normalnie potrzebę oddawania moczu. W pierwszym trymestrze ciąży, przyszłe mamy borykają się często również z nudnościami, które mogą występować nie tylko rano ale również w ciągu całego dnia .
  • Pamiętaj, że każda ciąża przebiega inaczej, dlatego część objawów charakterystycznych dla ciąży może u Ciebie nie wystąpić, a inne mogą być intensywniejsze niż u innych kobiet.

Pamiętaj

  • Brak miesiączki. Zazwyczaj jest dla kobiet równoznaczny z byciem w ciąży zwłaszcza jeżeli ich cykl był dotąd regularny. Pamiętaj, że zaburzenia cyklu, w tym jego wydłużenie, mogą towarzyszyć stresowi czy zmianie strefy klimatycznej. Czasami około pierwszego dnia miesiączki może pojawić się plamienie, które jest wynikiem zagnieżdżania się zarodka w macicy, co często bywa mylone z miesiączką – w takiej sytuacji najlepiej będzie jeżeli zrobisz test ciążowy.
  • Wyższa temperatura ciała. Jeśli kontrolujesz swój cykl przy pomocy pomiarów porannej temperatury ciała, od chwili zapłodnienia zauważysz jej wzrost o około 0,5 stopnia Celsjusza.
  • Tkliwość piersi. Może przypominać ich napięcie przed miesiączką. Możesz odczuwać również mrowienie, uczucie pełności, a nawet bolesność. Objawy te mogą pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu, chociaż najczęściej pojawiają się po kilku tygodniach i nasilają wraz z rozwojem ciąży. Również otoczka piersi powiększy się i będzie ciemniejsza. Używaj odpowiednich kremów do pielęgnacji biustu w czasie ciąży aby uniknąć powstawania rozstępów.
  • Częste wizyty w toalecie. Już parę tygodni po zapłodnieniu możesz zauważyć u siebie potrzebę częstszego oddawania moczu. Wynika ona ze zmian zachodzących w Twoim układzie hormonalnym i powiększającej się macicy.

Ekspert radzi - jak wspomóc zajście w ciąże?

Jeśli masz problemy z zajściem w ciąże, najpierw poszukaj przyczyn w swoim stylu życia. Pomimo braku jednoznacznych dowodów istnieje duże prawdopodobieństwo na istnienie związku pomiędzy prowadzeniem zdrowego stylu życia a płodnością kobiety. Określenie to obejmuje: utrzymanie prawidłowej masy ciała, zachowanie odpowiednich zasad żywienia, dostarczanie organizmowi składników mineralnych (selenu, jodu, żelaza, cynku, magnezu) oraz witamin (w szczególności tych antyoksydacyjnych - A, C, E oraz witamin z grupy B i witaminy D), ograniczenie kofeiny i alkoholu oraz włączenie umiarkowanej aktywności fizycznej. 

Każda kobieta, która planuje zajście w ciąże powinna również przyjmować najlepiej 3 miesiące przed planowaną ciąża 0,4 mg kwasu foliowego dziennie co może zapobiec wystąpieniu ciężkich wad wrodzonych (głównie wad cewy nerwowej) u dziecka.

Brak okresu, czy jest równoznaczny z ciążą?

Zanik miesiączki to jeden z pierwszych symptomów świadczących o ciąży. Pamiętaj jednak, że na zaburzenia Twojego cyklu menstruacyjnego mogą mieć wpływ zarówno czynniki wewnętrzne (np. hormonalne) jak i zewnętrzne (stres, podróże, zmiana diety, intensywna aktywność fizyczna). Jeżeli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, zrób test – jeżeli wynik będzie pozytywny, udaj się do lekarza. Zdarza się też tak, że na chwilę przed dniem, w którym powinnaś dostać okres, możesz zauważyć plamienie, może być to objaw zagnieżdżania się zarodka w macicy. Żeby mieć pewność, że jesteś w ciąży powinnaś po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego, skonsultować się z ginekologiem oraz około 5-6 tygodnia ciąży wykonać badanie USG.

Twoje ciało w pierwszych miesiącach ciąży

Częstym objawem początków ciąży są mdłości. Wynikają one z huśtawki hormonalnej, której doświadcza Twoje ciało. Nudności raczej nie da się uniknąć, trzeba je przeczekać. Staraj się wtedy dużo odpoczywać, unikaj intensywnych i drażniących zapachów, jedz częściej, ale mniejsze porcje. Ta przykra dolegliwość, ustąpi wraz z rozwojem ciąży. W pierwszym trymestrze możesz również zaobserwować, że zmieni się Twój smak – możesz mieć ochotę na nietypowe dla siebie potrawy – to zupełnie normalne. Zachodzące w Twoim ciele zmiany powodują również, że możesz odczuwać zmęczenie oraz senność. Przy nudnościach w ciąży czasami pomaga imbir (na przykład dodany do herbaty czy ciepłej wody), migdały, suche przekąski; unikamy picia w trakcie posiłków, śniadanie najlepiej jeść przed wstaniem (jeszcze w łóżku).

Ciąża urojona - czy na pewno spodziewam się dziecka?

Choć ciąża urojona występuje niezwykle rzadko, to bardzo poważne zaburzenie psychiczne, które wymaga wielomiesięcznego leczenia we współpracy z ginekologiem, psychologiem, a nawet psychiatrą. Specjaliści upatrują przyczyn występowania tego zjawiska w dwóch skrajnych emocjach: silnym pragnieniu macierzyństwa, które nie znajduje zaspokojenia lub panicznym lęku przed ciążą.

Ciąży urojonej towarzyszą objawy charakterystyczne dla prawdziwego okresu rozwoju płodu w organizmie kobiety:

  • brak miesiączki - zarówno brak krwawienia, jak i jego nieregularne występowanie,
  • ból piersi i laktacja - silne przekonanie o byciu w ciąży pobudza produkcję hormonu prolaktyny,
  • poranne mdłości,
  • powiększenie brzucha i obwodu talii,
  • odczuwanie ruchów rzekomego płodu - w rzeczywistości wywołane przemieszczaniem się nadmiernej ilości gazów w jelitach,
  • wahania nastroju.

Ciąża urojona to zaburzenie psychiczne. Kobiety, u których wystąpiła ciąża urojona mogą mieć predyspozycje do takich schorzeń jak depresja, nerwica, zaburzenia lekowe czy obsesyjne. Terapia stanowi zazwyczaj połączenie leczenia farmakologicznego (po którym objawy ciąży ustępują) oraz psychoterapii, podczas której kobieta przepracowuje przyczyny wystąpienia schorzenia. Niezwykle istotne jest także wsparcie rodziny i innych bliskich osób. 

Ciąża urojona to prawdziwa tragedia dla kobiet, które usilnie pragną zajść w ciążę. Jednak dla tych, które obawiają się ciąży i macierzyństwa, informacja o fałszywej ciąży stanowi ulgę i bodziec do odzyskania równowagi psychofizycznej organizmu.

Źródła: 

  1. Lucyna Ostrowska, Urszula Karecka, Wpływ diety i aktywności fizycznej na płodność kobiet, "Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu" 2017: 23(52). 

Oceń ten artykuł:

Paczka BBC rekturacja.png

Dowiedz się więcej w bezpłatnej szkole rodzenia BebiProgram

Rejestrując się otrzymujesz dostęp do specjalistycznych materiałów.

DOŁĄCZ!