Czy to kolka?

Objawy kolki występujące u dziecka to: płacz, prężenie się, wierzganie nóżkami oraz twardy brzuszek. Nie pomaga ani przytulanie, ani przystawienie do piersi. Gdy atak minie – po upływie kilkunastu minut lub niekiedy nawet kilku godzinach – niemowlę wygląda, jakby nic się nie stało.

Kiedy pojawiają się kolki?

Zazwyczaj zaczynają się od 2- 3. tygodnia życia. Pojawiają się najczęściej po południu lub wieczorem. Mijają zwykle po około 3. miesiącach, najpóźniej – gdy niemowlę ukończy 5. miesięcy. Kolki ma prawie co drugie niemowlę – takie dolegliwości trawienne dziecka są naturalne, ponieważ jego organizm przystosowuje się do funkcjonowania w zupełnie nowych warunkach.

Czy kolkę można leczyć?

Nie można jej zupełnie wyleczyć, a jedynie złagodzić objawy. Czasem może pomóc masaż brzuszka, wykonany zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż powinien być wykonywany kilka razy dziennie, np. przy przewijaniu. Jeśli kolka jest bardzo dokuczliwa, lekarz może przepisać dziecku preparaty łagodzące.

Poradnik_kolka_zaparcei.png

Jak radzić sobie z kolkami i zaparciami u niemowląt?

Przydatne informacje o tej dolegliwości znajdziesz w naszym darmowym poradniku.

Pobierz poradnik

Ekspert radzi

Istnieje wiele sposobów aby ulżyć dziecku kiedy ma kolkę:

  • Postaraj się uspokoić niemowlę. Płacząc, połyka jeszcze więcej powietrza, wzmagającego dolegliwość.
  • Weź dziecko na ręce, ułóż na przedramieniu brzuchem do dołu, oprzyj jego główkę na dłoni. Ręce i nogi niech zwisają swobodnie. Podtrzymuj malucha drugą ręką. Czasem pomaga też unoszenie dziecka w pozycji pionowej, jak po posiłku przy „odbijaniu”.
  • Gimnastykuj malucha, połóż go na plecach, delikatnie chwyć nóżki i zginaj w kierunku brzuszka.
  • Przytulaj. Skorzystaj ze sprawdzonej w pierwszych dniach życia dziecka metody „skóra do skóry” – rozbierz malucha i połóż na swoich nagich piersiach i brzuchu. Uczucie bliskości działa uspokajająco.
  • Zrób kąpiel (jeśli maluch podczas ataku kolki to zaakceptuje). Ciepła woda rozluźnia i uspokaja. Ogrzej brzuszek używając pieluszki tetrowej przeprasowanej żelazkiem lub kupionego w aptece okładu żelowego.
  • Smoczek. Jeśli go stosujesz, też może okazać się pomocnym uspokajaczem. Nie bój się, że dziecko się przyzwyczai – przeczekaj te trzy miesiące dokuczliwej kolki.
  • Nietypowe odgłosy. Niektóre niemowlęta uspokaja dźwięk włączonej suszarki, wentylatora lub jednostajna, spokojna muzyka. Dźwięki te przypominają dziecku to, co słyszało jeszcze u mamy w brzuchu.
Paczka BBC rekturacja.png

Poszukujesz porad eksperta? Zarejestruj się do BebiProgram!

Rejestrując się otrzymujesz dostęp do specjalistycznych materiałów.

DOŁĄCZ!

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?