Ulewanie objawia się powolnym wypływaniem z ust części pokarmu, który dziecko przed chwilą zjadło. Najczęściej występuje zaraz po karmieniu, ale może pojawić się także po godzinie od zakończenia przystawienia do piersi. Ulana treść wyglądem przypomina pokarm mamy, ale może mieć także nieco inną konsystencję i lekko kwaśny zapach (zależy to od czasu, jaku upłynął od karmienia do epizodu ulania). Ulewanie nie powoduje bólu i dyskomfortu u dziecka. Nie wpływa także na rozwój niemowlaka.
Fizjologiczne ulewanie pokarmu najczęściej wiąże się z niedojrzałością układu pokarmowego dziecka. Zwieracz przełyku nie jest jeszcze
w stanie zatrzymać pokarmu w żołądku o małej pojemności, co sprawia, że połknięte mleko cofa się do jamy ustnej i wypływa na zewnątrz.
Innymi przyczynami ulewania u niemowląt są:
Jedną z przyczyn ulewań u niemowląt jest niedojrzały układ pokarmowy. Jak dochodzi do ulewania pokarmu?
Do zdiagnozowania ulewania u dziecka wymagane jest spełnienie dwóch kryteriów u zdrowych niemowląt w wieku pomiędzy 3. tygodniem a 12. miesiącem życia. Pierwsze kryterium – epizod ulewania pojawia się 2 i więcej razy dziennie przez 3 i więcej tygodni. Drugie kryterium to brak odruchów wymiotnych, brak krwi w ulanym pokarmie lub fusowatej treści, zachłyśnięcia, bezdechu, zaburzeń rozwoju, zaburzeń połykania, nieprawidłowej pozycji ciała.
Ulewanie fizjologicznie nie jest zagrożeniem dla dziecka. Niemowlę ulewa treść o objętości około 5 ml (1-2 łyżeczki), co nie wpływa na stan jego odżywienia i nie wiąże się ze spadkiem masy ciała czy zahamowaniem wzrostu. To, co może niepokoić to bardzo uporczywe ulewania lub wymioty, które świadczą o problemie. Nadmierne ulewania (refluks) mogą prowadzić do podrażnienia błony śluzowej przełyku i gardła. Z kolei zagrożeniem przy wymiotach jest odwodnienie niemowlęcia. W obu przypadkach wymagana jest konsultacja z lekarzem.
Karmienie piersią w żadnym wypadku nie jest przeciwwskazane, gdy dziecko męczą ulewania. Wręcz przeciwnie – należy dalej karmić maluszka mlekiem
Niemowlęta w wieku 4. miesiąca życia ulewają najczęściej. Z każdym kolejnym miesiącem skala problemu maleje. Większość niemowląt przestaje ulewać, gdy przewód pokarmowy zaczyna sprawniej funkcjonować, czyli około 6. miesiąca życia. Bywa jednak tak, że ulewania męczą dziecko nawet do pierwszych urodzin. U ponad 90% dzieci w wieku 12-15 miesięcy problem ulewania znika całkowicie.
Niemowlęta, u których doszło do conajmniej jednego epizodu ulewania, co najmniej raz dziennie (%)