Zmysł smaku w ciąży

3 min
Kobieta w ciazy probuje salatki

Najczęściej zauważalnym objawem ciąży u kobiet jest dziwny metaliczny posmak w ustach. To uczucie związane jest z burzą hormonalną i zwykle zanika w II trymestrze ciąży.

Kobieta w ciazy probuje salatki
Kobieta w ciazy probuje salatki

  • Może zdarzyć się, że z powodu metalicznego posmaku w ustach lub mdłości ogólnie nie masz apetytu. Wiele kobiet w tym okresie doświadcza również „ciążowych zachcianek”, nie broń się przed nimi, ale pamiętaj o zachowaniu zdrowego rozsądku.
  • Większość kobiet, która paliła papierosy w ciąży odczuwa wyraźne obrzydzenie do ich smaku (oraz zapachu). Podobnie dzieje się z kawą i mocną herbatą. Zdarza się też, że przy ogólnie dobrym samopoczuciu, odczuwasz niechęć do pewnych potraw.
  • W III trymestrze ciąży apetyt ciężarnej bardzo się wzmaga za sprawą dziecka, który właśnie w tym ostatnim okresie ciąży prawie dwukrotnie zwiększa swoją wagę. Hormony dbają o to, abyś miała większy apetyt.

Ekspert radzi

  • Jeśli metaliczny posmak w ustach bardzo Ci przeszkadza, spróbuj sięgnąć po kwaśne przekąski – owoce cytrusowe, kwaśne landrynki. Pomocne bywa też czyszczenie języka podczas każdego mycia zębów, czy płukanie jamy ustnej roztworem sody oczyszczonej. Możesz również zapytać lekarza, czy nieprzyjemny smak to wina Twojego preparatu witaminowego.
  • Wykonuj regularnie badania krwi. Jeśli odczuwasz silną ochotę jedzenia dziwnych rzeczy – np. kredy, popiołu, gliny, lodu – warto powiedzieć o tym swojemu lekarzowi.
  • Odżywiaj się zdrowo. Nie odmawiaj sobie drobnych zachcianek, ale pamiętaj też, by nie przesadzać z niezdrowymi potrawami. Bardzo ważne, abyś przybierała na wadze w sposób zalecany. Nie powinnaś zbyt dużo przytyć w ciąży, ale niepokojąca może być także niedowaga.
  • Nie bagatelizuj mdłości. Poranne wymioty to bardzo częsta przypadłość kobiet w ciąży i zwykle nie powinny one budzić niepokoju. Jeśli jednak mdłości utrzymują się przez cały dzień i uniemożliwiają Ci jedzenie normalnych posiłków, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Wspólnie znajdziecie sposób na poradzenie sobie z tym problemem.

Zmysł smaku u rozwijającego się dziecka

Czy wiesz, że Twoje dziecko już w życiu płodowym może stać się prawdziwym smakoszem? Od 21. tygodnia ciąży płód zaczyna połykać wody płodowe, co wzmacnia i nawadnia jego organizm. Jest to również pierwsze ćwiczenie przed uruchomieniem układu pokarmowego już po narodzinach. Smak wód płodowych zmienia się w zależności od tego, co właśnie zjadłaś. Jeśli w ciąży będziesz stosować odpowiednio zbilansowaną dietę Twoje dziecko w przyszłości polubi zdrową żywność. Dzieje się tak, ponieważ maluszek zapamiętuje smaki, które poznał w życiu płodowym i chętniej je akceptuje. Dlatego już teraz, buduj zdrowe nawyki żywieniowe swojego dziecka, dostarczając mu zróżnicowanych i pełnowartościowych smaków.

Wegetarianizm a ciąża

Jeśli jesteś wegetarianką i właśnie dowiedziałaś się, że będziesz mamą, nie musisz rezygnować ze swojej diety. Na początek wykonaj badania krwi i skonsultuj dotychczasowe zwyczaje żywieniowe z lekarzem. Zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich produktów w swojej diecie w okresie ciąży, jak i karmienia piersią.

Oceń ten artykuł: