Lekarz wykonuje badanie usg na brzuchu kobiety

12. tydzień ciąży

Jeśli na początku ciąży odczuwałaś dolegliwości ciążowe - nadszedł czas, że poczujesz się lepiej. Twoje dziecko już na dobre zadomowiło się w Twoim łonie. Sprawdź, co u niego słychać.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

12. tydzień ciąży: Zmiany w Twoim organizmie

Jest to dobry moment na podzielenie się informacją na temat Twojej ciąży z bliskimi Ci osobami. Przekaż im tę radosną wiadomość!

Już niedługo brzuch przestanie być płaski i zacznie wystawać zza spodni, a Tobie trudno będzie ukryć fakt, że spodziewasz się dziecka – macica ma już wielkość dużego grejpfruta. Pamiętaj, że w ciąży bliźniaczej te zmiany są widoczne szybciej.

W 12. tygodniu ciąży wiele kobiet przestaje mieć uciążliwe dolegliwości ciążowe – mijają nudności i wymioty. W dalszym ciągu możesz odczuwać wrażliwość na zapachy. Wraca Ci chęć na aktywność fizyczną.

Wydzielina z pochwy może stać się bardziej gęsta i pojawiać się w zwiększonej ilości – jeśli nie towarzyszą temu plamienia, krwawienia ani świąd pochwy – nie musisz się tym martwić.

12. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

W 12. tygodniu ciąży Twoje dziecko mierzy już ok. 5-6 cm długości, ale waży zaledwie kilkanaście gramów – wielkością przypomina teraz dorodną śliwkę.

Jego twarz przybiera dziecięcy wygląd i kształt. 

Najważniejsze struktury w mózgu są już ukształtowane, ale komórki mózgowe wciąż są najbardziej intensywnie dzielącymi się komórkami w młodym organizmie.

W czasie USG można zaobserwować, jak dziecko ziewa albo wkłada palce do buzi.  Można także uwidocznić zewnętrzne narządy płciowe, czyli poznać płeć płodu, ale tylko na dobrych aparatach ultrasonograficznych. W czasie USG widzimy także pęcherz moczowy - jest to dowód na to, że nerki dziecka intensywnie pracują – maluch oddaje mocz do płynu owodniowego. 

W czasie badania ultrasonograficznego jest także możliwe policzenie wszystkich palców u rąk i nóg. 

12. tydzień ciąży: Porady dla przyszłej mamy

W 12. tygodniu ciąży powinnaś zgłosić się na obowiązkowe badanie USG I trymestru ciąży. Jest to najważniejsze badanie ultrasonograficzne, jakie przeprowadza się w ciąży, stąd warto zaplanować je wcześniej. Rekomenduje się, aby było ono przeprowadzone między skończonym 11. a przed skończeniem 14. tygodnia ciąży, co odpowiada długości dziecka między 45mm a 84mm.

Takie USG bywa niekiedy nazywane USG „genetycznym”. Ideą badania jest sprawdzenie, czy na obecnym etapie ciąży dziecko nie ma zauważalnych wad, które można uwidocznić, wykonując USG.

Dokonywane w trakcie badania kluczowe pomiary służą także do obliczenia ryzyka wystąpienia u dziecka niektórych wad genetycznych.

Opracowano specjalny kalkulator ryzyka dla wystąpienia u dziecka trisomii chromosomu 21 (tj. zespołu Downa), trisomii chromosomu 13 (tj. zespołu Patau) oraz trisomii chromosomu 18 (tj. zespołu Edwardsa), z którego lekarz korzysta podczas wizyty.

W czasie badania obowiązkowo mierzona jest długość ciała Twojego dziecka – wymiary podawane są w milimetrach. Obowiązkowo sprawdzana jest częstość uderzeń serca, a także mierzona jest tzw. przezierność karkowa – te pomiary służą do oceny wyżej wymienionego ryzyka wad genetycznych. W czasie badania USG można ocenić dodatkowe parametry, jak np. obecność kości nosowej u płodu oraz kilka innych.

Trzymamy kciuki, aby USG Twojego maluszka wyszło dobrze! Warto jednak pamiętać, że żadne badanie nie odpowie nam, czy dziecko na pewno jest zdrowe - mimo postępu techniki nie mamy niestety badania, które potrafi nam to określić ze 100% pewnością.

W 12. tygodniu ciąży powinnaś odbyć swoją kolejną wizytę u ginekologa.

Oceń ten artykuł: