Sprawdź jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w 12. tygodniu ciąży.

  • Właśnie dobiega końca pierwszy trymestr Twojej ciąży. Wraz z wkroczeniem w kolejny trymestr znacznie spada ryzyko poronienia. Jeśli wciąż dokuczają Ci dolegliwości, takie jak nudności czy wymioty, bądź cierpliwa. Wkrótce miną, a senność i zmęczenie zastąpią nowe pokłady energii.
  • Pomyśl o swoich prawach. Kodeks pracy gwarantuje Ci pewne prawa, które przysługują kobietom w ciąży. Powinnaś przedstawić pracodawcy zaświadczenie, że spodziewasz się dziecka. Zaświadczenie może wydać ginekolog, a nawet internista.
  • Twój brzuszek jest coraz większy. Możesz odczuwać potrzebę częstych wizyt w toalecie. Powiększają się także Twoje piersi, które już od początku ciąży przygotowują się do karmienia dziecka. Podczas badania USG będziesz mogła zobaczyć swojego malucha i wsłuchać się w bijące serce dziecka. Będzie to niezwykle wzruszający moment.
  • Twoje dziecko waży około 18 gramów. Maluch zaczyna połykać płyn owodniowy i wydalać mocz. Dziecko swobodnie porusza się w Twoim brzuszku, jest jednak na tyle małe, że nie jesteś jeszcze w stanie poczuć jego ruchów.
  • Płeć dziecka. W dwunastym tygodniu ciąży kształtują się zewnętrzne narządy płciowe dziecka. Nie oznacza to jednak, że podczas USG dowiesz się czy spodziewasz się dziewczynki czy chłopca. Na tę wiadomość będziesz musiała poczekać do kolejnego badania.
  • Pamiętaj, żeby o siebie dbać. To, że pod koniec pierwszego trymestru ciąży, czujesz się coraz lepiej, nie oznacza, że powinnaś przestać się oszczędzać. Dużo odpoczywaj i pamiętaj o tym, żeby nie forsować obciążonego organizmu.
  • Zawroty głowy. Jeśli odczuwasz zawroty głowy połóż się albo usiądź oddychając spokojnie. Porozmawiaj o tym z lekarzem. Zawroty mogą prowadzić do omdleń, które są dla Ciebie niebezpieczne. Każdy niepokojący objaw zgłaszaj lekarzowi.
  • Przekaż dobrą nowinę. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, powiedz rodzinie o jej nowym członku. Na pewno najbliżsi chętnie będą z Wami świętować wspaniałą wiadomość! 12 tydzień to też najlepszy moment, żeby porozmawiać z Twoim szefem. Pamiętaj o swoich prawach i obowiązkach. Ustal z pracodawcą dalsze zasady Waszej współpracy. Czasem będziesz musiała wyjść na badania i wizyty lekarskie, ale warto ustalać ich terminy z wyprzedzeniem. Możecie też zacząć rozmowę o urlopie macierzyńskim, zasygnalizuj pracodawcy, jak długo będziesz chciała zająć się dzieckiem po porodzie.

Co słychać u Twojego dziecka pod koniec pierwszego trymestru ciąży?

Właśnie teraz intensywnie rozwija się wątroba Twojego dziecka, odpowiedzialna na tym etapie za wytwarzanie komórek krwi. Wytwarzają się mięśnie, najważniejszy z nich, maleńkie serduszko pracuje dwa razy szybciej niż Twoje serce. Maluch wykonuje już delikatne ruchy, jeszcze nie wyczuwalne dla Ciebie. Zaczynają pracować nerki i maleństwo wydala mocz do płynu owodniowego.

Skóra dziecka nadal jest bardzo cienka i prześwitująca, zaczynają się w niej formować cebulki włosowe. Pojawiły się paznokcie i zawiązki przyszłych zębów mlecznych. Twojemu dziecku wykształcają się struny głosowe, zaczyna też reagować na bodźce zewnętrzne.

Jak zmienia się Twoje ciało w 12. tygodniu ciąży? ?

Pod koniec pierwszego trymestru ciąży delikatnie zaokrągla się Twój brzuszek. Wraz z osiągnięciem dwunastego tygodnia ciąży spada możliwość poronienia, okres najwyższego ryzyka masz już za sobą. Właśnie w 12. tygodniu powinnaś wykonać badanie USG, które pozwoli Ci zobaczyć Twoje maleństwo. Większość aparatów USG posiada możliwość drukowania zdjęć, a niektóre nawet zarejestrowania badania w formie wideo na płycie CD.

10. tydzień ciąży
14. tydzień ciąży