Kobieta w ciazy trzyma rece ulozone w serce na brzuchu ciazowym

13. tydzień ciąży

Jesteś w 13. tygodniu ciąży – przed Tobą jeszcze 2/3 jej trwania. Wykorzystaj ten czas, aby jak najlepiej przygotować się do roli mamy. Dbaj o siebie, ponieważ już teraz masz wpływ na przyszłość Twojego dziecka!

Wybierz tydzień ciąży:

3 min
14.07.2022

13. tydzień ciąży: Zmiany w Twoim organizmie

13 tydzień ciąży to 11 tydzień życia dziecka, początek czwartego miesiąca życia i początek drugiego trymestru. Ryzyko poronienia w 13. tygodniu ciąży wyraźnie maleje. Dzieje się tak dzięki łożysku, które przejmuje produkcję hormonów ciążowych. Zakończył się etap szczególnie intensywnych zmian w organizmie mamy dlatego mama często odczuwa to jakby przybyło jej energii, jakby organizm chciał w pełni powrócić do życia po poprzednich, trudnych tygodniach. II trymestr to czas kiedy przyszła mama czuje się zdecydowanie najlepiej.

Zniknęły uciążliwe objawy ciążowe z pierwszego trymestru – nie masz już nudności ani wymiotów. Jedynie parcie na pęcherz moczowy będzie Ci towarzyszyć do końca ciąży.

Z pewnością zauważysz, że w 13. tygodniu ciąży Twoje serce potrafi bić w przyspieszonym tempie – nie jest to nic groźnego, lecz wynika z przystosowania organizmu do ciąży – w Twoich żyłach krąży nieco więcej krwi niż do tej pory.

Nadmiar energii warto wykorzystać do uprawiania sportu i ćwiczeń, jeśli Twój lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań do aktywności fizycznej. Zrezygnuj ze sportów wyczynowych, unikaj takich dziedzin, w których istnieje ryzyko upadków, ale nie pozostań bierna! Odradzamy wyjazdy na narty czy snowboard – o ile sama dobrze radzisz sobie z jazdą, musisz pamiętać o ryzyku kolizji na stoku z osobami, które mają mniej doświadczenia. 

W 13. tygodniu ciąży polecamy gimnastykę, basen, a przede wszystkim spacery. Może zainteresują Cię specjalne zajęcia fitness dedykowane kobietom ciężarnym lub joga? Pamiętaj, że pozostanie aktywną pozwoli Ci łatwiej przejść przez proces adaptacyjny organizmu do czasu ciąży. Regularne ćwiczenia działają stabilizująco na ciśnienie tętnicze krwi, redukują ryzyko rozwinięcia się nadciśnienia tętniczego w ciąży, a także niekontrolowanych spadków ciśnienia oraz zawrotów głowy. Jeśli boisz się rozpoczynać jakąkolwiek aktywność sportową, dużo spaceruj. Regularny wysiłek fizyczny pomoże Ci także ustrzec się przed nadmiernym przyrostem masy ciała w ciąży. W 13. tygodniu ciąży mama może zaobserwować zwiększony apetyt czy chęć na konkretne rodzaje produktów. Warto pamiętać, że dieta powinna być racjonalna. Zapotrzebowanie organizmu na energię wzrasta w II trymestrze zaledwie o ok. 300 kalorii.

13. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

Twoje maleństwo osiągnęło już wielkość ok. 6,5 cm. Jest teraz tak duże jak niewielka brzoskwinia. Ukształtowały się także narządy wewnętrzne dziecka.

W 13. tygodniu ciąży układy w organizmie dziecka specjalizują się, aby po narodzinach młody organizm mógł samodzielnie funkcjonować.Dzięki temu, że maluch połyka wody płodowe, zaczynają pracować nerki i układ pokarmowy.

U dziecka pojawia się wrażliwość na dotyk – położenie Twojej ręki na brzuchu może wywołać u niego ruchy – na pewno Cię to ucieszy! Może już także poruszać mięśniami twarzy. Mama nie czuje jednak jeszcze ruchów płodu.

Głowa dziecka w 13. tygodniu ciąży jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Wykształciły się już uszy, nos i powieki. Pojawia się także mimika. Maluch nie tylko otwiera i zamyka buzię, ale potrafi też ziewać, marszczyć się, a nawet ssać kciuk.

W czasie USG możesz zobaczyć profil całej buzi dziecka – oczodoły, zgrabny nosek, usta i bródkę. Uszka są nisko osadzone, ale będą jeszcze wędrować, aby za kilka tygodni osiągnąć swoje docelowe położenie.

Maluch jest tak ruchliwy, że niekiedy do wykonania niezbędnych pomiarów w czasie badana USG trudno uchwycić go w jednej pozycji. Ma tyle energii, co Ty!

Poznanie płci dziecka jest jedną z najbardziej wyczekiwanych chwil w trakcie całej ciąży. Jeżeli to będzie chłopiec, u płodu można już dostrzec między nóżkami wystający męski organ płciowy – radzimy jednak ostrożnie podchodzić do interpretacji płci na tym etapie – wciąż łatwo o pomyłkę. Z upewnieniem się co do płci poczekaj do kolejnego badania USG, które odbędzie się w okolicy 20. tygodnia ciąży. 

13. tydzień ciąży: Porady dla przyszłej mamy

  1. tydzień ciąży to odpowiedni czas, aby zgłosić się do lekarza na USG prenatalne. Być może jesteś już po badaniu USG I trymestru ciąży z oceną ryzyka wad genetycznych. Jeśli jeszcze takiego badania nie wykonałaś - spokojnie, masz na to czas zanim skończysz 14. tydzień ciąży. Jego nieprawidłowy wynik jest wskazaniem do przeprowadzenia bardziej szczegółowych testów, nieinwazyjnych lub inwazyjnych. Polecamy zabrać na to badanie partnera – ojca dziecka. Wysłuchanie serduszka dziecka będzie wspaniałą chwilą dla Was obojga!

Lekarze często proponują ciężarnym dodatkowy nieinwazyjny test zwiększający wykrywalność wad u płodu. Jest to tzw. test podwójny, który potocznie jest nazywany testem PAPPA . Jest to badanie, które wykonuje się po pobraniu Twojej krwi. Jeśli otrzymałaś zalecenie wykonania tego badania, wykonaj je możliwie jak najszybciej.  Optymalnie jest wykonać je w tym samym dniu, co badanie USG.

Do badań inwazyjnych, które lekarz może zaproponować należą biopsja trofoblastu i amniopunkcja.

Po badaniu USG kolejne spotkanie z ginekologiem powinno być zaplanowane na ok. 16. tydzień ciąży, po ok. 4 tygodniach od poprzedniej wizyty.

Oceń ten artykuł: