Kobieta w ciazy trzyma rece ulozone w serce na brzuchu ciazowym

13. tydzień ciąży

Jesteś w 13. tygodniu ciąży – przed Tobą jeszcze 2/3 jej trwania. Wykorzystaj ten czas, aby jak najlepiej przygotować się do roli mamy. Dbaj o siebie, ponieważ już teraz masz wpływ na przyszłość Twojego dziecka!

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

13. tydzień ciąży: Zmiany w Twoim organizmie

Możesz być zaskoczona, jak wiele przybyło Ci energii – zupełnie, jakby organizm chciał w pełni powrócić do życia po poprzednich, trudnych dla Ciebie tygodniach.

Zniknęły uciążliwe objawy ciążowe z pierwszego trymestru – nie masz już nudności ani wymiotów. Jedynie parcie na pęcherz moczowy będzie Ci towarzyszyć do końca ciąży.

Z pewnością zauważysz, że w 13. tygodniu ciąży Twoje serce potrafi bić w przyspieszonym tempie – nie jest to nic groźnego, lecz wynika z przystosowania organizmu do ciąży – w Twoich żyłach krąży nieco więcej krwi niż do tej pory.

Nadmiar energii warto wykorzystać do uprawiania sportu i ćwiczeń, jeśli Twój lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań do aktywności fizycznej. Zrezygnuj ze sportów wyczynowych, unikaj takich dziedzin, w których istnieje ryzyko upadków, ale nie pozostań bierna! Odradzamy wyjazdy na narty czy snowboard – o ile sama dobrze radzisz sobie z jazdą, musisz pamiętać o ryzyku kolizji na stoku z osobami, które mają mniej doświadczenia. 

W 13. tygodniu ciąży polecamy jazdę na rowerze, basen, a przede wszystkim spacery. Może zainteresują Cię specjalne zajęcia fitness dedykowane kobietom ciężarnym lub joga? Pamiętaj, że pozostanie aktywną pozwoli Ci łatwiej przejść przez proces adaptacyjny organizmu do czasu ciąży. Regularne ćwiczenia działają stabilizująco na ciśnienie tętnicze krwi, redukują ryzyko rozwinięcia się nadciśnienia tętniczego w ciąży, a także niekontrolowanych spadków ciśnienia oraz zawrotów głowy. Jeśli boisz się rozpoczynać jakąkolwiek aktywność sportową, dużo spaceruj. Regularny wysiłek fizyczny pomoże Ci także ustrzec się przed nadmiernym przyrostem masy ciała w ciąży.

13. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

Twoje maleństwo osiągnęło już wielkość ok. 6,5 cm. Jest teraz tak duże jak niewielka brzoskwinia.

W 13. tygodniu ciąży układy w organizmie dziecka specjalizują się, aby po narodzinach młody organizm mógł samodzielnie funkcjonować.

U dziecka pojawia się wrażliwość na dotyk – położenie Twojej ręki na brzuchu może wywołać u niego ruchy – na pewno Cię to ucieszy! Może już także poruszać mięśniami twarzy.

W czasie USG możesz zobaczyć profil całej buzi dziecka – oczodoły, zgrabny nosek, usta i bródkę. Uszka są nisko osadzone, ale będą jeszcze wędrować, aby za kilka tygodni osiągnąć swoje docelowe położenie.

Maluch jest tak ruchliwy, że niekiedy do wykonania niezbędnych pomiarów w czasie badana USG trudno uchwycić go w jednej pozycji. Ma tyle energii, co Ty!

Poznanie płci dziecka jest jedną z najbardziej wyczekiwanych chwil w trakcie całej ciąży. Jeżeli to będzie chłopiec, u płodu można już dostrzec między nóżkami wystający męski organ płciowy – radzimy jednak ostrożnie podchodzić do interpretacji płci na tym etapie – wciąż łatwo o pomyłkę. Z upewnieniem się co do płci poczekaj do kolejnego badania USG, które odbędzie się w okolicy 20. tygodnia ciąży. 

13. tydzień ciąży: Porady dla przyszłej mamy

Zapewne jesteś już po badaniu USG I trymestru ciąży z oceną ryzyka wad genetycznych. Jeśli jeszcze takiego badania nie wykonałaś - spokojnie, masz na to czas zanim skończysz 14. tydzień ciąży. Polecamy zabrać na to badanie partnera – ojca dziecka. Wysłuchanie serduszka dziecka będzie wspaniałą chwilą dla Was obojga!

Lekarze często proponują ciężarnym dodatkowy test zwiększający wykrywalność wad u płodu. Jest to tzw. test podwójny, który potocznie jest nazywany testem PAPPA . Jest to badanie nieinwazyjne, które wykonuje się po pobraniu Twojej krwi. Jeśli otrzymałaś zalecenie wykonania tego badania, wykonaj je możliwie jak najszybciej.  Optymalnie jest wykonać je w tym samym dniu, co badanie USG.

Po badaniu USG kolejne spotkanie z ginekologiem powinno być zaplanowane na ok. 16. tydzień ciąży, po ok. 4 tygodniach od poprzedniej wizyty.

Oceń ten artykuł: