Kobieta w ciazy je kanapke opierajac sie o blat stolu

19. tydzień ciąży

Zbliżasz się do połowy ciąży. Przeżywasz najlepsze chwile w tym stanie – nie męczą Cię nudności, cieszysz się ciążą! Nie możesz się doczekać, aż Twoje dziecko będzie gotowe do przyjścia na świat. Twoi bliscy na pewno też!

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

19. tydzień ciąży: Zmiany w Twoim organizmie

W okolicy połowy ciąży, czyli już od ok. 19. tygodnia ciąży, wiele przyszłym mam zaczyna odczuwać bóle w dole kręgosłupa. Powiększająca się macica zmienia środek ciężkości ciała, przez co kręgosłup zaczyna przyjmować wymuszoną pozycję. Pamiętaj, że możesz temu przeciwdziałać. W czasie siedzenia, kiedy odpoczywasz, unoś stopy i opieraj je np. na taborecie – zmniejszy to nieco nasilenie dolegliwości. Jak najczęściej staraj się przyjmować wyprostowaną postawę ciała. Pamiętaj, że najmniej obciążającą pozycją dla kręgosłupa jest pozycja leżąca – tak właśnie powinnaś najczęściej wypoczywać w każdej wolnej chwili. Twój kręgosłup jest najmocniej obciążony w czasie siedzenia, nieco mniej w pozycji stojącej, za to na leżąco odpoczywa razem z Tobą. Dolegliwości mogą się nasilać w miarę trwania ciąży. Są też silniej wyrażone w ciąży bliźniaczej z uwagi na większy balast, który dźwigasz.

19. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

Dziecko ma już ok. 17-18 cm długości. Wciąż ma dużo wolnego miejsca w macicy – radośnie, fika koziołki, chętnie obraca się dookoła własnej osi. Maluch w 19. tygodniu ciąży zmienia swoje położenie z minuty na minutę – stara się po prostu nie nudzić w oczekiwaniu na dojrzałość i poród.

Macica i otaczający malucha płyn owodniowy zapewniają stabilizację środowiska, dzięki czemu dziecku niczego nie brakuje. Rośnie w siłę, zwiększa masę i pod koniec 19. tygodnia ciąży waży ok. 250 gramów. Pomyśl sobie, że jest to waga, jaką ma np. jedna pomarańcza.

Każde dziecko rośnie w swoim tempie, stąd może ważyć nieco mniej lub nieco więcej – zależy to też w dużej mierze od rodziców. Jeśli rodzice są drobnej budowy, maluszek będzie ważył mniej, jeśli rodzice mają np. duży wzrost lub są otyli – szacowana masa dziecka będzie większa.

W 19. tygodniu ciąży z łatwością można określić płeć dziecka – pod warunkiem, że między jego nóżkami nie zaplącze się pępowina.

Do kolejnych umiejętności, jakie potrafi wykonać dziecko w 19. tygodniu ciąży, należy czkanie – z pewnością poczujesz niekiedy napady czkawki u maluszka – trzęsie się wtedy cały Twój brzuch.

Pamiętaj, że dziecko słyszy także bicie Twojego serca. Jeśli sama się przestraszysz, ono też może zareagować odruchowo na Twój stan emocjonalny, np. poprzez unieruchomienie. Reaguje także na głaskanie brzuszka. Zachęcamy zatem do budowania wzajemnych więzi.

19. tydzień ciąży: Porady dla przyszłej mamy

Zaparcia są wstydliwym, ale często spotkanym problemem. Niestety boryka się z nimi prawie każda ciężarna. Jak z nimi walczyć? Oto kilka wskazówek:

  • pij dużo płynów, tj. minimum 2,5 litra na dobę,
  • wprowadź do diety produkty bogate w błonnik – jest go dużo w pełnoziarnistym pieczywie czy grubych kaszach,
  • zrezygnuj z pszennego białego pieczywa, czekolady, gazowanych napojów
  • jedz produkty lekkostrawne, unikaj ciężkostrawnych smażonych potraw,
  • pamiętaj o warzywach i owocach w codziennym jadłospisie,
  • nie zapomnij o naturalnych probiotykach – jedź kiszonki, jogurty, kefiry,
  • śliwki są starym sprawdzonym sposobem na walkę z zaparciami – suszone zawierają dużo więcej błonnika niż świeże, jednak nie przesadź z ich ilością, suszone owoce są bardziej kaloryczne.

W razie braku poprawy konieczne może być zastosowanie czopków doodbytniczych. Skonsultuj się w tej sprawie ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Po skończonym 18. tygodniu ciąży, a przed ukończeniem 23. tygodnia zaleca zgłoszenie się na kontrolne badanie USG płodu. Umów się już dziś na takie badanie, aby mieć pewność, że będzie wykonane we właściwym czasie. 

Oceń ten artykuł: