Kobieta w ciazy kroi warzywa na desce stojac w kuchni

14. tydzień ciąży

Rozpoczynasz właśnie II trymestr ciąży. Ciesz się tym pięknym czasem! Najbliższych kilka tygodni będzie najprzyjemniejszymi chwilami w czasie całej ciąży. Wiesz, jak duże jest już Twoje dziecko?

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

14. tydzień ciąży: Zmiany w Twoim organizmie

Prawie wszystkie przyszłe mamy w 14. tygodniu ciąży zauważają u siebie nasilenie pigmentacji skóry, która miejscowo przybiera ciemniejszą barwę. Zmiany te są szczególnie nasilone u kobiet mających ciemniejszą karnację. Przebarwienia te zbledną po porodzie, często jednak nie znikają całkowicie.

Zmiany kolorystyczne możesz szczególnie zauważyć na brodawkach sutkowych, w okolicy pach, krocza, zewnętrznych narządów płciowych, a także w obszarze zwanym linea nigra – czyli ciemnej pionowej linii w dolnej części brzucha.

Bycie w ciąży ma wiele pozytywnych stron, również dla Twojej urody! Czy usłyszałaś już komplement, że promieniejesz? Z powodu dużych stężeń estrogenów w ciąży skóra wydaje się gładka i lepiej ukrwiona. Włosy gęstnieją, a na czas trwania ciąży ich wypadanie zostaje zahamowane.

Macica w 14. tygodniu ciąży sięga już nieco powyżej spojenia łonowego, ale w dalszym ciągu nie będziesz w stanie jej samodzielnie wybadać. Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej - macica jest dużo większa, a brzuch dużo bardziej wystający.

14. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

W 14. tygodniu ciąży dziecko ma już ok. 7,5 cm długości – tę długość liczymy oczywiście od czubka głowy do pośladków – nie liczymy na razie nóżek. To taka mała rybka pływająca w Twoim brzuchu, która wielkością przypomina cytrynę.

Jeśli mogłabyś oglądać teraz Twoje dziecko w USG, zauważyłabyś, jak chętnie pokazuje Ci, że potrafi zgiąć rączki w stawach łokciowych lub nóżki w stawach kolanowych.

Każdy z paluszków na dłoniach i stópkach jest oddzielony od pozostałych – zniknęła wspólna błona pomiędzy nimi. Już teraz dziecko chętnie wkłada sobie palce do buzi, co będzie jego ulubionym zajęciem również po porodzie.

Maluch umie już delikatnie się uśmiechnąć czy zmarszczyć czoło – w ten sposób ćwiczy mimikę.

W 14. tygodniu ciąży dziecko ma całe ciało porośnięte delikatnym meszkiem płodowym, tzw. lanugo – zniknie on dopiero w 8. miesiącu ciąży.

14 tydzień ciąży to także moment, kiedy zaczynają się wykształcać struny głowowe – to wszystko po to, aby dziecko mogło krzyczeć po porodzie oraz wydawać przyjazne dla Twojego ucha dźwięki.

14. tydzień ciąży: Porady dla przyszłej mamy

Aby zmniejszyć nasilenie przebarwień skóry, rezygnuj ze słońca lub stosuj kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi.

Pielęgnuj także swoje życie towarzyskie – nie zapomnij o spotkaniach z przyjaciółmi. Zapisz się na wspólne zajęcia sportowe – towarzystwo będzie Cię motywować do kontynuacji ćwiczeń w ciąży, co podtrzyma Twoją dobrą kondycję na najbliższe tygodnie i pozwoli przygotować się do porodu.

Jeśli nie dostałaś żadnych przeciwwskazań od swojego lekarza, możesz uprawiać seks w ciąży. Jest on na pewno niewskazany, jeśli masz ciążę zagrożoną, występują plamienia lub krwawienia. W ciąży o prawidłowym przebiegu możesz bezpiecznie uprawiać stosunki płciowe, na które będziesz miała zwiększoną chęć z uwagi na zauważalny wzrost libido.

Zawsze, jeśli masz wątpliwości odnośnie prawidłowego przebiegu ciąży, pytaj o nurtujące Cię zagadnienia swojego lekarza prowadzącego ciążę. Pamiętaj, że jest to osoba, która najlepiej będzie wiedziała, jak pomóc Ci w trudnych chwilach i co doradzić.

Oceń ten artykuł: