Kobieta w ciazy pije herbate trzymajac sie za brzuch

18. tydzień ciąży

W 18. tygodniu ciąży macica znajduje się w połowie wysokości między pępkiem a spojeniem łonowym. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, to jeszcze nie są duże rozmiary. Posiadanie dużego brzuszka ciążowego wciąż przed Tobą.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

18. tydzień ciąży: Zmiany w Twoim organizmie

Hormony szaleją. W 18. tygodniu ciąży możesz zauważyć u siebie tego następstwa: suchość śluzówek, obrzęk i uczucie zatkanego nosa, a także krwawienia z nosa. Postaraj się nawilżać pomieszczenia, w których przebywasz. Możesz także zauważyć rozpulchnienie dziąseł, które mogą bardzo łatwo krwawić np. przy szczotkowaniu – pomyśl o zmianie szczoteczki na model z miękkim włosiem. Jeśli jeszcze nie odwiedziłaś stomatologa w ciąży, w 18. tygodniu ciąży jest na to najwyższy czas.

Przypadłością ciężarnych jest również ostuda (melasma) – dotyka ok. 75% kobiet będących w ciąży. Pojawia się głównie w II i III trymestrze ciąży. Są to zmiany barwnikowe lokalizujące się na skórze w okolicy czoła, policzków oraz okolic żuchwy. Takie zmiany niestety mogą utrzymywać się bardzo długo, dlatego warto stosować do twarzy kremy z wysokimi filtrami, aby zapobiec ich powstawaniu.

18. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

Maluch ma około 15 cm i waży prawie 200 gramów. To już całkiem sporo. Gdybyś chciała porównać go do jakiegoś owocu, duże jabłko byłoby najbardziej odpowiednie. Mimo swoich już całkiem dużych rozmiarów - maluch w dalszym ciągu nieustannie się rozwija. Cały czas także specjalizuje się w swoich umiejętnościach.

Umie już ziewać, ale np. nie potrafiłby jeszcze samodzielnie oddychać. Kluczowe organy wymagają bowiem bardzo długiego rozwoju, ale przecież mają na to jeszcze czas do końca ciąży.

W 18. tygodniu ciąży skóra malucha zaczyna być pokryta mazią płodową. Jest to dodatkowa warstwa, która zabezpiecza dziecko przed nieplanowanym kontaktem ze światem zewnętrznym. Stanowi także dodatkową barierę termoizolacyjną, a także oddziela skórę od płynnego środowiska, w którym dziecko stale przebywa.

Do ulubionych czynności malucha w łonie mamy może należy zabawa z pępowiną – w ten sposób dziecko ma okazję ćwiczyć swoją motorykę. Spokojnie – nawet, jeśli ją złapie i ściśnie, nie grozi to żadnymi powikłaniami. 

18. tydzień ciąży: Porady dla przyszłej mamy

Być może będziesz zaskoczona, ale w 18. tygodniu ciąży możesz jeszcze spać na brzuchu lub na plecach. Maluch nie jest taki duży, abyś uciskała go w czasie spania na brzuchu – wszystko oczywiście zależy od stopnia wypukłości ciążowego brzucha. Jeśli jest to Twoja kolejna ciąża, może już on bardzo wystawać poza linię brzucha. Tak samo w ciąży bliźniaczej – brzuch jest wtedy dużo większy i bardziej wystający. Ważne, abyś do odpoczynku i spania wybrała pozycję, w której będziesz czuła się komfortowo.

Wiele kobiet boi się spać na plecach w tym okresie ciąży – spokojnie, nie szkodzi to niczemu. Musisz zwrócić uwagę, czy po 30 minutach leżenia na plecach nie masz uczucia słabości lub duszności. W dalszych tygodniach ciąży duża macica może powodować ucisk na żyłę doprowadzającą krew do serca z całego organizmu, a brak dopływu krwi do serca może powodować nawet omdlenia – jest to jednak zaznaczone dopiero na dalszych etapach ciąży, przy dużo większym brzuszku ciążowym. Jeśli masz obawy o malucha, wybierz pośrednią pozycję na boku - bardziej poleca się spanie na lewym, nie na prawym boku.

W dalszy ciągu zachęcamy do uprawiania seksu w ciąży, o ile Twój lekarz nie widzi ku temu przeciwwskazań.

Oceń ten artykuł: