Kobieta w ciazy lezy na lozku czytajac ksiazke

21. tydzień ciąży

Zgodnie z kalendarzem ciąży - półmetek ciąży jest już za Tobą. Czeka Cię jeszcze kolejne 20 tygodni. Zmiany w Twoim organizmie nabierają tempa, a Twój brzuch ciążowy zaczyna widocznie rosnąć. Sprawdź, co się dzieje z rozwijającym się w Tobie małym człowi

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

21. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Zaczynasz drugą połowę ciąży. Twój brzuch ciążowy staje się od tego momentu lekko wypukły. Mimo, że sama macica nie sięga Ci nawet jeszcze do wysokości pępka, jest ona łatwo wyczuwalna, jak i widoczna  w dolnej części brzucha.

Czy wiesz, że powiększająca się macica unosi do góry całą zawartość Twojego brzucha? Z reguły nad macicą znajdują się jelita – teraz większość z nich została zepchnięta ku górze. Za sprawą progesteronu – hormonu ciążowego – pokarm po spożyciu dłużej zalega w Twoim żołądku. To wszystko sprawia, że możesz zacząć odczuwać zgagę w ciąży. Jest to uczucie dyskomfortu w przełyku. Zastanawiasz się, co możesz stosować na tę dolegliwość? Pamiętaj - aby ją załagodzić, możesz się wspomóc łagodnymi preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. 

21. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twoje dziecko ma już ok. 20-22 cm całkowitej długości – a w wielkości możesz je porównać do owocu granatu. Wydaje się, że rośnie bardzo szybko – prawie tak szybko, jak Twój brzuch. Trudno w tym momencie zmierzyć dziecko w całości – nieustannie bowiem rusza rękami i nogami. Na tym etapie ciąży do wyrażenia jego wielkości nie posługujemy się całkowitą długością, lecz podajemy wymiary poszczególnych części ciała, tj. wymiar poprzeczny i obwód główki, obwód brzucha oraz długość kości udowej.

Przykładowe wymiary dziecka w 21. tygodniu ciąży to: - ok. 17 cm w obwodzie główki, - 15 cm w obwodzie brzucha, - 3,5 cm długości kości udowej. Jego szacunkowa masa to ok. 300 g. Wartość ta jednak szybko się zmienia.

Twoje dziecko staje się bardzo aktywne. To najwyższy czas, abyś poczuła jego ruchy, jeśli jeszcze tego nie odczuwałaś.

21. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Powszechnym problem w II trymestrze ciąży jest powstawanie rozstępów. Rozstępy to linijne zmiany na skórze koloru czerwonopurpurowego. Pojawiają się one wskutek szybkiego rozciągania się skóry. Rozstępy w ciąży pojawiają się głównie w okolicy:

  • skóry na biodrach,
  • pośladkach,
  • na brzuchu,
  • piersiach,
  • po wewnętrznej stronie ud,
  • w dolnej części pleców.

Na szczęście po zakończonej ciąży rozstępy bledną i pozostają tylko jako jasne, cienkie linie na skórze. Zwiększone ryzyko powstawania rozstępów szczególnie dotyczy kobiet z ciemną karnacją, a także tych pań, które mają nadmierny wzrost masy ciała w ciąży z zaznaczonym mocno powiększonym obwodem brzucha.

Co zrobić, aby zapobiec rozstępom w ciąży? Korzystne może być zapobiegawcze stosowanie kremów o działaniu natłuszczającym i nawilżającym na rozstępy w ciąży. Pamiętaj jednak, że ich prewencyjne działanie w tym zakresie nie zostało do końca potwierdzone.

W tym tygodniu poleca się także odbyć kolejną wizytę ciążową u Twojego ginekologa. Na tę wizytę powinnaś wykonać następujące badania:

  • morfologię krwi,
  • ogólne badanie moczu,
  • alloprzeciwciała odpornościowe grupy krwi (jeśli masz grupę Rh minus),
  • badanie w kierunku toksoplazmozy.

Oceń ten artykuł: