Kobieta z zamknietymi oczami trzyma rece na szyji siedzac na sofie

7. tydzień ciąży

W 7. tygodniu ciąży zarodek cały czas się wydłuża i prostuje, ale swoim wyglądem wciąż przypomina fasolkę lub konika morskiego.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

Zmiany w Twoim organizmie

Z pewnością zaobserwowałaś powiększenie Twoich piersi – mogą być już nawet o rozmiar większe niż na początku ciąży. Otoczki brodawek sutkowych mogą być nieco ciemniejsze i bardziej wypukłe. Pierś się rozrasta, aby mogła pełnić funkcję magazynu mleka dla nowo narodzonego dziecka.

Powiększa się także macica – nie jesteś jeszcze w stanie wyczuć jej samodzielnie, ale w czasie badania ginekologicznego ginekolog może bez problemu wybadać jej rozpulchnienie i powiększenie.

Twój partner może zauważyć zmiany w Twoim nastroju – możesz być bardziej drażliwa, a nawet płaczliwa – są to na szczęście przemijające dolegliwości. 

Rozwój dziecka

  • W siódmym tygodniu ciąży u zarodka kształtują się pęcherzyki płucne, a serce rozpoczyna swój podział, aby ostatecznie uformować 4 jamy (dwa przedsionki i dwie komory). Gdybyś dysponowała wielką lupą, mogłabyś także uwidocznić już narządy płciowe – nie jest to oczywiście możliwe na tym etapie w badaniu USG.
  • Najbardziej intensywnie rozwija się głowa zarodka – intensywnie podziały komórek w mózgu formują jego poszczególne części. Pojawia się już także zarys nosa i powiek.
  • Do mierzenia długości zarodka używamy specjalnego pomiaru, czyli CRL (ang. crown-rumb lenght). Jest to tzw. długość ciemieniowo-siedzeniowa, czyli długość mierzona od szczytu głowy do pośladków płodu. 
ciaza-7-tydzien-zarodek (1).jpg
ciaza-7-tydzien-zarodek (1).jpg

  • Pomysł pomiaru wielkości zarodka został zaczerpnięty na postawie obserwacji, że zarodki na tym etapie rozwoju przyjmują postać podobną do człowieka siedzącego na krześle. Takie ułożenie ciała uniemożliwia jego pomiar od stóp do głowy – możliwa jest za to ocena długości ciemieniowo-siedzeniowej (czyli pośladkowej), która na stałe weszła do kanonu badań ultrasonograficznych.
  • Zarodek na tym etapie rozwoju zwiększa codziennie swoją długość o 1 mm. Pod koniec 7. tygodnia ciąży mierzy zaledwie 7 mm – można go porównać wielkością do małej biedronki. 

Porady dla przyszłej mamy

  • Wyjątkowo nasilone nudności i wymioty mogą oznaczać ciążę bliźniaczą, ale niekoniecznie. Mnogość ciąży (czy jest to ciąża pojedyncza, bliźniacza lub większej liczebności) można bez problemu sprawdzić, wykonując badanie ultrasonograficzne.
  • W ciążach pojedynczych nasilone nudności i wymioty wiążą się z mniejszym ryzykiem utraty ciąży, czyli poronienia.
  • Jeśli nie jesteś w stanie przyjmować posiłków, staraj się dużo pić – nie zmniejszaj ilości przyjmowanych płynów. Poleca się pić często, ale małymi porcjami, np. nawet po 2 łyki co kilka minut.
  • Staraj się dużo wypoczywać. Jeśli masz chęć na drzemkę, nie walcz z tym. Może udasz się na spacer?
  • Jeśli do tej pory nie odwiedziłaś ginekologa, to czas najwyższy udać się na taką wizytę. 

Oceń ten artykuł: