Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w szesnastym tygodniu ciąży.

  • 16. tydzień ciąży to moment, w którym zapominasz już o dolegliwościach, które męczyły Cię w pierwszym trymestrze ciąży. Mija senność, a Ciebie zaczynają rozpierać nieskończone pokłady energii.
  • Twoje ciało nieustannie się zmienia, brzuszek powiększa się, a Twoje piersi zaczynają przygotowywać się do karmienia dziecka. Mimo tego, że masz dużo energii nie zapomnij o odrobinie relaksu. Cisza i spokój wpływają pozytywnie na dziecko, które rozwija się w Twoim brzuchu. Słuchaj rytmicznej muzyki, a przede wszystkim takiej, która Cię zrelaksuje. Pamiętaj, że Twoje dziecko będzie jej słuchać razem z Tobą!
  • Twoje dziecko ma już około 10-12 cm i waży około 80 gram. Jest tak malutkie, że zmieściłoby się w Twojej dłoni, a mimo to zaczyna komunikować się ze światem odbierając bodźce dochodzące z zewnątrz. Wkrótce poczujesz pierwsze ruchy dziecka!
  • Jeśli coraz częściej brakuje Ci tchu nie martw się. Powiększająca się macica coraz mocniej uciska na przeponę, a to powoduje coraz częstsze zadyszki i problemy z oddychaniem. Jeśli problemy z oddychaniem są uciążliwe porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Pamiętaj

  • W 16. tygodniu ciąży mija największe ryzyko poronienia, które istnieje w pierwszym trymestrze ciąży.
  • Płeć dziecka! Podczas badania USG lekarz może zaskoczyć Cię informacją o płci Twojego maleństwa. Doświadczony lekarz może już rozpoznać i ocenić narządy płciowe u dziecka.
  • Zadbaj o skórę. 16. tydzień to dobry czas, aby zacząć intensywniej dbać o skórę ud i brzucha.W aptekach i drogeriach znajdziesz specjalistyczne preparaty zapobiegające powstawaniu rozstępów, przeznaczone dla kobiet w ciąży.
  • Podwyższone libido. Masz dużo energii, a Twoje libido zaczyna szaleć, to czas kiedy warto zadbać o swojego partnera. Wasze życie seksualne może stać się naprawdę ekscytujące.
  • Ruchy dziecka. W 16. tygodniu ciąży poczujesz najprawdopodobniej pierwsze ruchy Twojego dziecka. Jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża możesz mieć problemy z wyczuciem swojego dziecka i będziesz musiała z tym poczekać do 20. tygodnia ciąży. 

Jak wygląda Twoje maleństwo w 16. tygodniu ciąży?

Mimo, że powieki dziecka są jeszcze zrośnięte, mały człowiek potrafi rozróżniać światło i mrok.

Na delikatnym meszku pokrywającym ciało Twojego dziecka rozpoczyna się wytwarzanie mazi płodowej. Substancja ta chroni skórę malucha przed negatywnymi skutkami długotrwałego pozostawania w płynie owodniowym, tak ważnym dla bezpieczeństwa dziecka.

Ruchy dziecka są coraz bardziej skoordynowane i zaczyna ono ssać kciuk. Dzięki temu odruchowi maluch szybko nauczy się ssać pierś.

Dziecko ma płaski i zadarty nosek. Zaczynają mu rosnąć paznokcie, ale urosną dopiero pod koniec ciąży. Dziecko słyszy dźwięki, odczuwa je jako wibracje na skórze. Kręgosłup malucha i jego mięśnie pleców są na tyle mocne, że może on prostować głowę i szyję.

Jak zmienia się Twoje ciało w 16. tygodniu ciąży?

W 16. tygodniu ciąży będziesz coraz częściej dostrzegać zmiany zachodzące w Twoim wyglądzie. Większy brzuszek i powiększające się piersi to znak, że Twój maluch rośnie, a Twój organizm zaczyna proces produkcji mleka dla noworodka. Pod skórą na piersiach pojawi się wkrótce siateczka niebieskich żyłek. Zacznij stosować kremy na rozstępy. Pamiętaj, że o skuteczności ich działania decyduje przede wszystkim regularne i konsekwentne stosowanie. Ważny jest również sposób aplikacji – pewne techniki, jak oklepywanie, są w ciąży zakazane.

18. tydzień ciąży