Sprawdź jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w osiemnastym tygodniu ciąży.

  • Twoje dziecko ma już około 18 cm. W jego mózgu kształtują się ośrodki odpowiedzialne za poszczególne zmysły. Twój maluch już słyszy, początkowo dociera do niego mieszanka składająca się odgłosów bicia Twojego serca, pracy Twojego żołądka i szumu przepływającej przez pępowinę krwi, dziecko słyszy też głośniejsze dźwięki docierające z zewnątrz.
  • Jeśli będę dokuczać Ci bóle pleców możesz wybrać się na basen. Pomoże to nie tylko zniwelować ból, ale także przygotować ciało do porodu. Hormony ciążowe wpływają na rozluźnianie się mięśni i stawów, w ten sposób Twój organizm przygotowuje macicę do dalszego powiększania się.
  • Przyszedł moment na to, by ubierać wygodną bieliznę ciążową oraz wygodne ciążowe ubrania. Nie staraj się wciskać w ubrania sprzed ciąży, ucisk będzie wywoływał u Ciebie dyskomfort, a poza tym może negatywnie wpływać na Twoje dziecko.
  • Pamiętaj, żeby unikać przegrzania lub przemarznięcia. Latem noś zwiewne ubrania i pozwól swojemu ciału oddychać, zimą ubieraj się na cebulkę i w razie konieczności pozbywaj się kolejnych warstw.

Pamiętaj

  • Hormony szaleją. Hormony mogą wpływać na Twoje ciało w różny sposób. Suchość oczu, obrzęk śluzówki nosa i uczucie jego zatkania lub krwawienie z nosa to naturalne objawy tego okresu ciąży. Stosuj domowe metody i nie korzystaj z lekarstw bez konsultacji z lekarzem. Pomóc może nawilżanie pomieszczeń, w których przebywasz. Może dokuczać Ci też obrzęk i krwawienie dziąseł. W wyniku działania hormonów ciążowych w okolicy czoła, policzków i nosa mogą pojawiać się u Ciebie przebarwienia skóry. Nie martw się tym i pamiętaj, że po porodzie przebarwienia znikną.
  • Ruchy dziecka. W tym okresie możesz czuć „łaskotanie” w brzuchu – coś co przypomina trzepot skrzydeł motyla. To pierwsze ruchy Twojego dziecka, dla wielu mam ten moment jest bardzo wzruszający. Nie przejmuj się jednak, jeśli jeszcze nic nie poczułaś, albo nie jesteś pewna, w którym obszarze Twojego brzucha umiejscowił się „motyl”. Wiele kobiet, szczególnie tych, które zostaną mamami po raz pierwszy, czuje lub rozpoznaje ruchy dziecka o wiele później.
  • Twardy brzuch. Rosnąca macica powoduje rozciąganie mięśni brzucha. Skóra staje się cieńsza, a zbyt obciążone mięśnie mogą powodować twardnienie brzucha. Jeśli często towarzyszą Ci takie objawy więcej odpoczywaj i porozmawiaj o tym z lekarzem. 

Jak zmienia się Twoje ciało w 18. tygodniu ciąży?

W 18. tygodniu ciąży możesz odczuwać bóle pleców. Twoja rosnąca macica przesuwa bowiem środek ciężkości całego ciała. Gdy siedzisz możesz zmniejszyć ból pleców opierając stopy na taborecie. Spróbuj jak najczęściej przyjmować pozycję prostą i nie dźwigaj ciężkich przedmiotów. Możesz także odczuwać bóle podbrzusza i boków – są one wynikiem rozciągania więzadeł podtrzymujących macicę. Problemy związane z szalejącymi hormonami, z bólem, przebarwieniami skóry zniweluje Ci uczucie pierwszych ruchów Twojego dziecka, które możesz poczuć już w 18. tygodniu ciąży!

Jak wygląda Twoje maleństwo w 18. tygodniu ciąży?

Twoje dziecko bardzo szybko rośnie, jego szkielet tworzy coraz więcej kości. Ramiona dziecka są już na tyle długie, że może złapać się za rączki, potrafi też zacisnąć rączki w małe piąstki. Trwa intensywny rozwój mózgu malucha – co sekundę powstają nowe komórki i połączenia nerwowe. Między 18. a 22. tygodniem ciąży podczas badania ultrasonograficznego można wykryć ewentualne wady serca płodu. Dziecko cały czas wierci się i macha kończynami, jest to niezbędne dla rozwoju jego kości i mięśni. W tym czasie nie tworzą się już żadne nowe narządy, ale organizm dziecka nie jest na tyle dojrzały by móc samodzielnie funkcjonować poza brzuchem mamy. 

16. tydzień ciąży
20. tydzień ciąży