Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w dwudziestym tygodniu ciąży.

  • Półmetek. Za Tobą 20 tygodni ciąży, mimo, że przed Tobą drugie tyle możesz już cieszyć się ruchami swojego dziecka, dostrzegasz też, że reaguje ono na bodźce zewnętrzne, takie jak hałas czy muzyka. Dziecko jest coraz bardziej aktywne i masz okazję wsłuchać się w rytm jego dnia.
  • Od 20 tygodnia ciąży dziecko łatwiej zmierzyć. Teraz zadanie lekarza będzie ułatwione, ponieważ nogi dziecka nie są już podkurczone przy tułowiu. Dziecko można mierzyć więc od głowy do stóp, a nie tak jak wcześniej od głowy do pośladków.
  • Twoje dziecko ma już około 22 cm! Części małej buzi, takie jak uszy, nos czy usta są już doskonale widoczne, dobrze widać oczy, które są jeszcze zamknięte. Główkę dziecka pokrywa delikatny meszek, ale pojawiają się na niej już pierwsze włoski!
  • Maź płodowa. Pracę zaczynają gruczoły łojowe dziecka. Łój i martwe komórki naskórka są składnikiem mazi. Sprawia ona, że skóra dziecka jest bardziej śliska i chroniona przed płynem owodniowym. Z uwagi na to, że maź działa na skórę dziecka odżywczo i ochronnie noworodka nie kąpie się od razu po porodzie.

Pamiętaj

  • Jeśli odczuwasz rytmiczne poruszanie się dziecka może to znaczyć, że ma ono… czkawkę. Kompletnie nie masz się czym martwić – to dobry sposób na ćwiczenia przepony i mięśni odpowiadających za oddychanie.
  • Twój brzuch rośnie, a skóra na nim się napina. Może to powodować suchość i swędzenie. Kolejne tygodnie mogą spowodować, że ta dolegliwość będzie się nasilać. Smaruj brzuch kremami albo dziecięcą oliwką. Nawilżaj go, nie drap skóry brzucha.
  • Śpij na lewym boku z poduszką pod nogą. Ta pozycja będzie najlepiej oddziaływać na Ciebie i malucha. Pozycja na plecach nie jest polecana w trakcie ciąży.
  • Dziecko reaguje na bodźce otoczenia. Dziecko wyczuwa zmiany temperatury. Wie, kiedy bierzesz chłodny prysznic lub ciepłą kąpiel. Dziecko, mimo zamkniętych powiek, odróżnia też ciemność od światła. Maluch słyszy już Twój głos, możesz więc zacząć z nim rozmawiać albo czytać mu pierwsze bajki.
  • Około 20 tygodnia ciąży nadchodzi czas na kolejne USG. Lekarz oceni jak rozwija się dziecko. Najprawdopodobniej poznasz też płeć swojego maleństwa. Zabierz ze sobą swojego partnera i podzielcie się radością z kolejnego spotkania z maluchem.
  • Ból nóg. Jeśli Twoje nogi puchną dużo pij i ogranicz spożycie soli. Jak najczęściej odpoczywaj ze stopami uniesionymi ku górze.

Jak wygląda Twoje dziecko w 20. tygodniu ciąży?

W tym tygodniu maź płodowa pokrywa całe ciało dziecka i w części przetrwa aż do porodu, część zaś zostanie wchłonięta przez skórę dziecka. Twoje dziecko mierzy około 22 cm. Miewa czkawkę, którą możesz odczuwać, a która nie jest dla niego tak uciążliwa, jak dla dorosłych i pozwala mu skutecznie ćwiczyć mięśnie przepony. Twojemu maluchowi urosły już włosy, rosną mu też brwi i paznokcie. W tym okresie ciąży rozwijają się zmysły, dziecko pilnie ćwiczy zmysł równowagi.

Jak zmienia się Twoje ciało w 20. tygodniu ciąży?

Jesteś już w połowie ciąży. Twoja macica powiększa się, a jej górna część osiąga wysokość pępka. Możesz dumnie prezentować swój brzuszek, w którym coraz częściej odczuwasz delikatne kopnięcia. Najprawdopodobniej zaobserwujesz wypychanie pępka na zewnątrz, oznacza to, że wysokość macicy przekroczyła już linię pępka. Twój organizm zaczyna przygotowania do porodu, więzadła spojenia łonowego zaczynają się rozluźniać, co możesz odczuwać w obrębie miednicy, nóg i pośladków. Jednocześnie powiększający się brzuch sprawia, że częściej odchylasz się do tyłu. Jeśli odczuwasz bóle pleców – zadbaj o odpoczynek. Pamiętaj, że przed Tobą jeszcze ok. 20 tygodni ciąży, podczas których z powodu rosnącego brzuszka będzie Ci coraz ciężej.

18. tydzień ciąży
21. tydzień ciąży