Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w dwudziestym drugim tygodniu ciąży.

  • Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija i przypomina już małego człowieczka – mierzy blisko 20 centymetrów.
  • W tym okresie również intensywnie rozwijają się narządy słuchu. Kształtują się małżowiny uszne. Maluch w Twoim brzuchu poznaje już głosy osób, które często przebywają w jego otoczeniu. Reaguje również na muzykę oraz hałas. To dobry moment na to żeby mówić do dziecka, możesz zaangażować w to też tatę! Niech to będzie początek więzi, która się między Wami tworzy.
  • Na skórze malucha zaczynają się pojawiać rzęsy, brwi oraz paznokcie.
  • U Twojego dziecka ma miejsce wiele zmian rozwojowych, wzmacniają się mięśnie szyi, rozwija się układ pokarmowy. Możesz odczuwać również czkawkę dziecka – w ten sposób ćwiczy ono mięśnie przepony.
  • Między górną wargą a nosem pojawia się charakterystyczny pionowy rowek, dzięki czemu twarz dziecka zaczyna nabierać właściwego kształtu.
  • Zmiany dotyczą także Ciebie – Twoje włosy mogą stać się gęstsze i zdrowsze lub bardziej wypadać niż wcześniej.

Pamiętaj

  • Zmiany na ciele. W czasie ciąży Twoje ciało zatrzymuje wodę, dzięki czemu Twoja skóra jest jędrna, a Ty wyglądasz atrakcyjnie. Wrażliwość skóry wywołać może także intensywna działalność hormonów, która sprawia, że skóra podatna jest na wysypki i zaczerwienienia. Nie powinnaś się jednak obawiać – sytuacja wróci do normy po porodzie.
  • Zgaga. Wraz ze stałym powiększaniem się brzucha, co znacząco wpływa na pracę układu trawiennego, może doskwierać Ci zgaga. By załagodzić tę dolegliwość jedz często, a niewielkie posiłki.
  • Anemia. Wzrost objętości krwi u kobiet w ciąży, powoduje jej rozrzedzenie. Może to doprowadzić do  zjawiska fizjologicznej niedokrwistości. Choć w okresie ciąży jest to zupełnie naturalna dolegliwość jej bagatelizowanie może skutkować anemią. Porozmawiaj o tym z lekarzem, który ewentualnie ustali odpowiednią dawkę żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, których codzienne przyjmowanie zabezpieczy Cię przed niedoborem czerwonych krwinek. 
  • Główka do góry! 22. tydzień ciąży to czas, kiedy mięśnie szyi Twojego dziecka stają się coraz silniejsze. Na tym etapie dziecko mógłby już trzymać głowę wyprostowaną, ale nie jest mu to na razie potrzebne. Całkowicie ukształtowały się też jego uszka. 

Twoje dziecko w 22. tygodniu ciąży

W 22. tygodniu życia maluch doskonale odbiera dźwięki i żywo reaguje na bodźce z zewnątrz takie jak np. zmienna temperatura. Możesz zaobserwować to choćby podczas kąpieli. 

Skóra twojego dziecka przestaje być przezroczysta, choć nadal widoczne pozostają pod nią sieci naczyń krwionośnych. Tłuszcz, który odkłada się pod skórą, jest potrzebny do prawidłowego rozwoju mózgu i nerwów. Dzięki niemu możliwe jest właściwe rozdzielenie komórek w małym ciele oraz wzmocnienie łączności między nimi.

W wątrobie dziecka rozpoczęła się już produkcja bilirubiny. Powstają także białe krwinki, odpowiedzialne za walkę z infekcjami.

Odżywiaj się zdrowo z myślą o dziecku

Mózg malucha rozwija się bardzo intensywnie, dlatego pamiętaj by w Twojej diecie nie zabrakło kwasów tłuszczowych omega-3. W szybkim tempie ewoluuje także struktura umieszczona w centrum mózgu zwana macierzą zalążkową, która wytwarza komórki nerwowe. Jeszcze przed urodzeniem dziecka ulegnie ona rozpadowi, natomiast rozwój mózgu zakończy się dopiero w 5. roku życia dziecka.

Dbaj o siebie

Bez względu na wzrastającą odporność Twojego dziecka, to Ty jesteś jego najważniejszym obrońcą. Oznacza to, że w okresie ciąży musisz dbać o siebie ze zdwojoną siłą. Niezbędna jest bieżąca kontrola stanu twojego zdrowia.

20. tydzień ciąży
24. tydzień ciąży