Sprawdź, jak rośnie Twoje dziecko i jak zmienia się Twoje ciało w kolejnym tygodniu drugiej połowy ciąży.

22. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Z pewnością zauważyłaś, że w 22. tygodniu ciąży Twoja masa ciała nieco wzrosła. Nadeszła pora, aby zmienić rozmiar, gdyż dotychczasowe spodnie mogą już się nie dopinać. Pomyśl o zakupie specjalnych ubrań ciążowych.

Macica powoli zbliża się do wysokości pępka – niedługo będzie on wyraźnie wystawał poza linię brzucha.

Rozciągnięta macica może Cię silnie uciskać na pęcherz moczowy – wizyty w toalecie będą jeszcze częstsze. Możesz również odczuwać nagłą chęć oddania moczu po odczuciu gwałtownych ruchów dziecka, szczególnie jego lekkich kopnięć w Twój pęcherz moczowy. Jednak na pewno nie jest to dla Ciebie bardzo uciążliwe.

Wzrost Twojej masy ciała jest czynnikiem obciążającym kręgosłup –dźwigasz przecież dodatkowy balast. W każdej wolnej chwili pozwól odetchnąć Twojemu kręgosłupowi – najlepszym rozwiązaniem będzie odpoczywać na leżąco.

W razie obrzęku kostek staraj się trzymać nogi lekko uniesione ku górze – usprawni to odpływ krwi i limfy z dolnych partii ciała.

Nie wiesz, jak poradzić sobie z problemem bolących stóp? Może pomyślisz o specjalnych ortopedycznych wkładkach do butów zapobiegających płaskostopiu?

22. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Maluszek ma ok. 25 cm całkowitej długości, waży ok. 400g – ma wielkość porównywalną z dorodnym kokosem. Gdyby przyszedł w tej chwili na świat, nie umiałby jeszcze poradzić sobie poza organizmem mamy. Nie wszystkie jego narządy zostały już całkowicie wykształcone. Choć jego serce jest w pełni uformowane, w dalszym ciągu dziecko nie potrafiłoby samodzielnie oddychać.

Rozwijające się w Tobie dziecko ma cienką skórę z widoczną siatką naczyń krwionośnych i wciąż niewiele tkanki tłuszczowej. Jego skóra jest pokryta meszkiem płodowym i mazią – to wszystko ma za zadanie chronić je przed światem zewnętrznym. 

Czy wiesz, że oczy dziecka pozostają wciąż zamknięte?

Dziecko potrafi już w skoordynowany sposób włożyć palec do ust i zgrabnie chwytać pępowinę – cały czas ćwiczy umiejętności, które będą przydatne po porodzie. Reaguje także na Twój głos i zmiany temperatury otoczenia – możesz to sprawdzić, biorąc prysznic lub kąpiąc się w wannie.

22. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

To dobry moment na zastanowienie się nad zajęciami w szkole rodzenia. Nie są one obowiązkowe, ale dla przyszłych mam stanowią nieodzowne źródło wiedzy. Na zajęcia zapraszane są kobiety (wraz z partnerami) będące powyżej 25. tygodnia ciąży – dopiero od tego momentu brzuch ciążowy jest okazały. Warto jednak już wcześniej zaplanować sobie takie spotkania. Na zajęcia warto zgłosić się z ojcem dziecka. Cykl spotkań może trwać nawet 6 tygodni, ale nie zawsze nowe grupy są uruchamiane co tydzień. Warto sprawdzić, czy w Twojej okolicy znajduje się  szkoła rodzenia. Najlepiej zgłoś się na takie spotkania do szpitala, w którym zamierzasz odbyć poród.

Jeśli jeszcze nie wykonałaś drugiego badania usg w ciąży, to jest to ostatni dzwonek na takie badanie. Pamiętaj, że jest ono bardzo ważne - potwierdza prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Twój partner z pewnością się ucieszy, jeśli także będzie mógł razem z Tobą oglądać maluszka w trakcie wykonywania usg – nie zapomnij zabrać przyszłego taty na to badanie.

Ciesz się ciążą razem ze swoim partnerem. Pamiętaj, że w zdrowej, prawidłowo przebiegającej ciąży nie jest zabronione współżycie płciowe.

21. tydzień ciąży
23. tydzień ciąży