Zgodnie z kalendarzem ciąży dotarłaś właśnie do końca II trymestru ciąży. Zobacz, ile się zmieniło przez ten czas. Twoje dziecko początkowo wielkości ziarna grochu, dziś osiągnęło znaczne rozmiary i sprawiło, że Twój ciążowy brzuch wystaje poza linię ciał

26. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Twój organizm stopniowo zaczyna przygotowywać się do narodzin i przyszłej roli, jaką będzie pełnił po porodzie. Piersi rozpoczęły już produkcję pokarmu. Pierwsze mleko, jakim będziesz karmiła dziecko, to tzw. siara. W trzecim trymestrze ciąży możesz zauważyć żółte plamy na bieliźnie na wysokości sutków – jest to wynik wyciekania niewielkich ilości pokarmu. Taki wyciek może być samoistny lub występować pod wpływem ucisku brodawki. Warto używać wkładek laktacyjnych do biustonosza, które pochłaniają nadmiar wilgoci. Jeśli ten problem Cię nie dotyczy, nie przejmuj się, nie oznacza to żadnych przyszłych problemów z karmieniem piersią – Twoje piersi mogą bowiem rozpocząć produkcję mleka dopiero po narodzinach.

26. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko w Twoim łonie ma jeszcze dużą swobodę ruchów, ale już za chwilę będzie miało coraz mniej miejsca do poruszania się. Macica powiększy się do swojej maksymalnej wysokości i jej dalsze rozciąganie nie będzie już możliwe. Ten fakt wymusi u płodu konkretną pozycję ciała i ograniczy jego możliwości poruszania się. 

W tym czasie dziecko waży ok. 900 g, a wielkością przypomina rozwiniętą sałatę. Twój brzuch ciążowy wydaje Ci się już za ciężki? Pomyśl, że po porodzie będziesz musiała dźwigać co najmniej 3-kilogramowe niemowlę!

Skóra dziecka w 26. tygodniu ciąży przestaje być zaczerwieniona, gdyż pod jej wierzchnią warstwą odłożyło się już nieco tkanki tłuszczowej. Ten proces będzie kontynuowany do końca ciąży i wpłynie na zwiększenie masy płodu.

Czy wiesz, że dopiero teraz u dziecka powieki przestają być szczelnie zamknięte i zaczyna ono otwierać oczy?

26. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Nadszedł najlepszy czas na rozpoczęcie zajęć w szkole rodzenia. W wybranych miejscach są to bezpłatne zajęcia, a w innych może być to koszt ok. 600 zł. Jest to cykl ok. 5-6 spotkań, które trwają ok. 3 godzin. Całość zajęć powinna zakończyć się nie później jak 3 tygodnie przed planowanym terminem porodu.

Ramowy program zajęć porusza takie tematy, jak:
  • przygotowanie i odbycie porodu,
  • psychologiczne aspekty ciąży, porodu, połogu,
  • pierwsze tygodnie po porodzie, czyli połóg,
  • laktacja,
  • pielęgnacja noworodka.

Na pierwsze spotkanie w szkole rodzenia warto mieć przygotowane zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę o braku przeciwwskazań do uczestniczenia w tego typu zajęciach. W wybranych sytuacjach nie jest wskazane, by być uczestniczką takiego kursu – zapytaj swojego ginekologa o szczegóły.

Koniecznie zaproś ojca dziecka, aby razem z Tobą wziął udział w zajęciach – uzyskana tam praktyczna wiedza z pewnością przyda mu się w pierwszych dniach pełnienia nowej roli.

Na zajęcia ubierz się w wygodny strój i zabierz ze sobą dobry nastrój!

Na obecnym etapie ciąży będziesz spotykać się z ginekologiem co 3-4 tygodnie.

24. tydzień ciąży
30. tydzień ciąży