Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży.

  • Kończy się właśnie II trymestr ciąży. Wiele się już zmieniło – linia Twojego wypukłego brzucha jest wyraźnie zarysowana. Twoja waga wzrosła, powiększył się biust, co powoduje zwiększone obciążenie kręgosłupa. U Twojego dziecka też zachodzą wielkie zmiany – ma już około 35 cm długości i waży blisko kilogram.
  • Stopniowo Twój organizm przygotowuje się do narodzin dziecka. W piersiach pojawia się siara – pierwszy pokarm, którym nakarmisz malucha. Może to powodować pojawiające się plamki na bluzkach – skorzystaj z wkładek laktacyjnych, które wchłoną wilgoć.
  • Ponieważ Twój brzuch będzie się powiększać ważne, żebyś zadbała o swoją skórę. Żeby uelastyczniaj skórę, smaruj ją specjalnymi kremami, balsamami. Spróbuj też biorąc prysznic ujędrniać skórę stosując ciepło-zimny natrysk.
  • Narodziny dziecka coraz bliżej – wykorzystaj III trymestr ciąży na ich zaplanowanie. Porozmawiaj z partnerem o tym jak wyobrażacie sobie ten moment. Zadaj sobie pytanie, czy chcesz żeby Ci towarzyszył? To także czas na to żeby zapisać się do Szkoły Rodzenia lub wybrać położną, która będzie Ci towarzyszyć w czasie porodu.

Pamiętaj

  • Płyn wypływający z piersi. Twoje piersi mogą zacząć wydzielać krople żółtawego, gęstego płynu, jest to tzw. siara. Oznacza to, że organizm przygotowuje się do produkcji pokarmu dla Twojego maleństwa. Siara może wydobywać się pod wpływem nacisku na brodawki lub wypływać samoistnie. Pamiętaj, że każda ciąża przebiega inaczej i niekoniecznie musisz zaobserwować u siebie kropelki siary, nie ma to wpływu na późniejsze karmienie piersią.
  • Ruchy płodu. Ich liczenie to jedna z metod sprawdzania, czy Twoje dziecko miewa się dobrze. W przeciągu godziny powinnaś zanotować dziesięć ruchów dziecka (kopnięć, przewrotów, przeciągnięć). Jeśli ruchy dziecka wydadzą Ci się zbyt rzadkie, lub w inny sposób wzbudzą Twój podejrzenia, przedstaw swoje obawy lekarzowi.
  • Żylaki. Skłonności do ich powstawania mogą być dziedziczne. Powstają z powodu zwiększającego się nacisku na naczynia krwionośne (Twoja krew zwiększa objętość, co rozpycha naczynka). To, w połączeniu z wysokim poziomem progesteronu, który odpowiada za rozluźnienie mięśni gładkich skutkuje pojawieniem się żylaków. Jeżeli wiesz, że masz ku temu skłonności porozmawiaj o tym z lekarzem. Możesz też kupić rajstopy uciskające. Unikaj długiego stania, siedzenia oraz zakładania nogi na nogę.

Jak rozwija się Twoje dziecko w drugim trymestrze ciąży?

Między 24. a 28. tygodniem ciąży ma miejsce faza największej aktywności płodu. Wpływ na jego ruchliwość ma Twój rytm dnia. Dziecko będzie się częściej ruszać, gdy Ty zdecydujesz się odpocząć, np. wieczorem lub w nocy. Przekonasz się, że ruchliwy malec może uciskać na pęcherz lub żebra czy przeponę. By nieco uspokoić aktywnego malucha spróbuj zmienić pozycję swojego ciała, być może maluch na chwilę straci równowagę i nieco się uspokoi.

U dziecka rozwija się też układ oddechowy. Mimo, że płuca zaczynają się kształtować już w okolicach 19. tygodnia życia, dopiero wraz z produkcją surfaktantu możliwe jest ich funkcjonowanie. Surfaktant to substancja wytwarzana przez płuca, wyścielająca ich komórki, której zadaniem jest zapobieganie sklejaniu się opróżnionych przy wydechu komórek. Bez tej substancji oddychanie nie byłoby możliwe.

W 26. tygodniu wzmacnia się układ kostny – ma to znaczenie dla stabilizującego ciało kręgosłupa. W tym okresie dziecko opanowuje również umiejętność automatycznego wdychania i wydychania, gdyż zaczyna rozwijać się jego nosek.

Teraz intensywnie rozwija się również układ nerwowy, mózg rośnie i u dziecka wytwarzają się również niektóre odruchy bezwarunkowe.

24. tydzień ciąży
30. tydzień ciąży