Wybór położnej

3 min
Polozna sprzwdza stan brzucha kobiety ciezarnej

Niektóre kobiety, szczególnie te, które rodzą po raz pierwszy, odczuwają obawy związane z porodem. Jest to zupełnie uzasadnione, ponieważ każdy poród jest inny, a jego przebiegu nie da się z góry zaplanować.

Polozna sprzwdza stan brzucha kobiety ciezarnej
Polozna sprzwdza stan brzucha kobiety ciezarnej
  • Wiele przyszłych mam decyduje się na skorzystanie z usług położnej, która będzie opiekować się nimi podczas porodu i po jego zakończeniu.
  • Położna kontroluje cały przebieg porodu oraz przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne. Jest łącznikiem między przyszłą mamą a lekarzem, który wkracza do akcji zwykle w finalnej fazie porodu.
  • Położna będzie obserwować Ciebie i Twoje dziecko. Jej zadaniem będzie pomóc Ci przezwyciężyć ból oraz zmotywować do współpracy. Położna wytłumaczy Ci jak oddychać podczas skurczów, może zaproponować Ci ćwiczenia na drabinkach, na piłce porodowej albo kąpiel. Jeśli będzie taka potrzeba położna zrobi Ci masaż rozluźniający. Jeśli będziesz rodzić z partnerem, pokaże mu sposoby jak ulżyć Ci w bólu, jeśli zaś będziesz rodzić sama wsparcie położnej będzie nieocenione – będzie osobą, która doda Ci otuchy i pomoże szczęśliwie dotrzeć do końca porodu.

Ekspert radzi

  • Gdzie znaleźć najlepszą położną? Najodpowiedniejszym miejscem jest szkoła rodzenia. Podczas zajęć, które trwają kilka tygodni masz okazję dowiedzieć się więcej o wykształceniu, podejściu i możliwościach – czasowych, logistycznych danej osoby. Położne spotkasz również w poradniach laktacyjnych oraz przychodniach rodzinnych. Zapytaj znajome mamy, czy mogą polecić ci położną, z którą rodziły.
  • Kiedy rozpocząć poszukiwania? Warto rozpocząć poszukiwania położnej z wyprzedzeniem, np. w II trymestrze, by móc rozważyć więcej niż jedną kandydaturę. Nie bój się pytać. Zapytaj położną o wykształcenie, dodatkowe kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe. Omów również to, jak sama położna widzi swoją rolę – jakie ma podejście do diagnostyki czy kwestii znieczulenia. Nie kieruj się stereotypami, na przykład w kwestii wieku. Przedstaw jej również swoją wizję porodu.
  • Co jeśli nie wybrałam położnej? W każdym szpitalu położniczym są obecne położne. Ich ilość jest uzależniona od wielkości oddziału i możesz wcześniej sprawdzić iloma maksymalnie rodzącymi opiekuje się położna. Wiele kobiet wybiera właśnie konkretny oddział, opierając się na jego statystykach okołoporodowych, dostępnej aparaturze, dobrych opiniach o personelu medycznym.

Czym się kierować przy wyborze położnej?

Kwestie finansowe

W większości szpitali publicznych nie istnieje możliwość oficjalnego, bezpłatnego zapewnienia sobie opieki konkretnej położnej. Główną tego przyczyną jest systemowy tryb pracy tych jednostek. Jeśli decydujesz się na współpracę z wcześniej wybraną osobą zwykle jest ona w stanie zaproponować Ci rozwiązanie, które sprawi, że będziesz pod jej opieką podczas porodu. Wiele szkół rodzenia funkcjonuje przy oddziałach położniczych, możesz więc wybrać oddział i pewne grono osób uczestnicząc w zajęciach. Niektóre kliniki prywatne oferują opcję porodu z opieką położnej na wyłączność. Stawki wahają się od 1000 złotych aż do kilkunastu tysięcy, w zależności od wybranych przez Ciebie opcji i konkretnej położnej.

Oceń ten artykuł: