Za i przeciw porodowi w wodzie

3 min
Mezczyzna trzyma za rece kobiete rodzaca w wodzie

Poród w wodzie to rozwiązanie, które jest stosowane od lat siedemdziesiątych i zyskuje coraz więcej zwolenników. Pamiętaj więc, że to nie nowość, a stosunkowo długo praktykowany w niektórych szpitalach standard.

Mezczyzna trzyma za rece kobiete rodzaca w wodzie
Mezczyzna trzyma za rece kobiete rodzaca w wodzie
  • Jeśli zdecydowałaś się na ten typ porodu, będziesz musiała zanurzyć się w wodzie aż po sutki, tak żeby brzuch znajdował się pod wodą, której temperatura musi być utrzymywana na stałym poziomie temperatury ciała. Poród odbywa się w specjalnej wannie, która wyposażona jest w uchwyty i podpory na nogi. Jej kształ ma zapewniać maksymalną wygodę mamie.
  • Zanim zdecydujesz się na poród w wodzie skonsultuj się z lekarzem bądź położną. Twoja ciąża jest indywidualna i warto omówić ją z fachowcem również pod kątem jej zakończenia. Przed taką rozmową możesz poszukać w internecie informacji na temat porodów w wodzie. Dzięki temu zadasz lekarzowi lub położnej wszystkie pytania, które budzą Twoje wątpliwości. Poznasz też wszystkie zalety i wady tego rozwiązania i będziesz mogła podjąć świadomą decyzję o sposobie, w jaki urodzisz malucha.

Ekspert radzi

  • Ciesz się odprężającymi właściwościami wody. Główną zaletą zanurzenia się w ciepłej wodzie jest jej rozluźniające działanie na mięśnie. Pomaga to zmniejszyć ból i napięcie całego ciała, i może sprawić, że nie będziesz musiała brać leków przeciwbólowych.
  • Wybierz wygodną pozycję. Podparcie, jakie daje woda, pozwoli Ci na eksperymentowanie z ułożeniem ciała w czasie całego porodu. Decyzja o urodzeniu dziecka w wodzie oznacza mniejsze prawdopodobieństwo pęknięć, ponieważ w wodzie tkanki są bardziej miękkie i bardziej rozciągliwe.
  • Współpracuj z położną. W czasie porodu w wodzie będziesz również w stałym kontakcie z położną, ponieważ procedury wymagają, by w takiej sytuacji rodząca była stale monitorowana.
  • Poznaj wszystkie aspekty porodu w wodzie. Pamiętaj, że woda nie zawsze łagodzi ból tak bardzo, jak możesz tego oczekiwać. Gdy będziesz mimo porodu w wodzie potrzebowała leków przeciwbólowych, możesz poczuć się zawiedziona i zdenerwowana. To naturalne – każda zmiana planów związana jest ze stresem. Weź także pod uwagę fakt, że gdy w trakcie porodu napotkasz na komplikacje, wyjście z basenu może chwilę potrwać. Opóźnia to dodatkową interwencję, która może być w takim wypadku konieczna. Porozmawiaj z lekarzem o takich sytuacjach i pytaj o wszystkie „za” i „przeciw”.

Korzyści z porodu w wodzie

Poród w wodzie daje mamie wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala się rozluźnić i odprężyć. Woda uelastycznia także tkanki krocza, dzięki czemu często można uniknąć jego nacięcia. Pamiętaj jednak, że nie w każdym szpitalu możesz zdecydować się na taką formę porodu. Aby umożliwić mamie poród w wodzie, placówka musi dysponować odpowiednim wyposażeniem. Dowiedz się, jakie możliwości porodu masz w Twoim szpitalu.

Zalety porodu w wodzie są nieocenione – także dla dziecka. Dzięki przejściu ze środowiska wodnego w Twojej macicy do wody w wannie porodowej dziecko odczuje mniejszy dyskomfort związany z hałasem i światłem na zewnątrz brzucha mamy.

Kiedy lepiej nie wybierać porodu w wodzie?

Pamiętaj jednak o ograniczeniach, które niesie za sobą rodzenie w wodzie. Musisz zrezygnować z takiej formy porodu, jeśli cierpisz na choroby układu krążenia, masz problemy z ciśnieniem krwi, zaobserwowałaś zmiany chorobowe na skórze, masz anemię lub płód jest ułożony nieprawidłowo. Porozmawiaj z lekarzem o Twoim stanie zdrowia – specjalista opowie Ci o zaletach i wadach tego rozwiązania oraz pomoże zdecydować się na formę porodu najlepszą dla Ciebie. Pamiętaj, że każda ciąża jest indywidualna i to, co było najlepsze dla innych mam, nie musi sprawdzić się u Ciebie.

Oceń ten artykuł: