Rozwój umysłowy małego dziecka

3 min
Mama trzyma na rekach dziecko zaciekawione zabawka

W psychologii rozwój dziecka określa się mianem rozwoju psychoruchowego, w którym motoryka jest ściśle powiązana z czynnościami poznawczymi i emocjami.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Pamiętaj
  2. 2.Mam już rok
  3. 3.Drugi rok w życiu dziecka
Mama trzyma na rekach dziecko zaciekawione zabawka
Mama trzyma na rekach dziecko zaciekawione zabawka

  • Każde dziecko ma swój własny rytm rozwoju. Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące postępów w rozwoju dziecka, porozmawiaj o nich z lekarzem pediatrą. Specjalista odpowie na wszystkie Twoje pytania.
  • Już od momentu narodzin dziecko zaczyna „rozumieć” posługując się wszystkimi zmysłami: słucha głosu matki, czuje jej zapach i dotyk, patrzy na nią, zna smak jej skóry.
  • Po upływie pierwszych czterech – ośmiu tygodni życia niemowlę zaczyna się uśmiechać, gdy się do niego mówi. Są to uśmiechy sporadyczne, ale świadome. Maluch potrafi odpowiedzieć na nasze słowa gardłowymi dźwiękami (gruchaniem). Zaczyna patrzeć w kierunku skąd docierają dźwięki, zatrzymuje na chwilę wzrok na przedmiotach.
  • Około trzeciego miesiąca życia śmieje się coraz częściej. Bawi się własnym głosem, wydawaniem i słuchaniem coraz to nowych dźwięków. Odkrywa swoje palce – porusza i przygląda się im.

Pamiętaj

  • Nauka przez zabawę. Gdy dziecko ma cztery miesiące zaczyna okazywać wyraźne zainteresowanie otoczeniem: zabawkami, dźwiękami i ludźmi. Rozpoznaje znane przedmioty i miejsca. Wzrasta umiejętność skupiania uwagi dziecka – coraz dłużej bada zabawki. Lubi zabawę, potrząsa grzechotką włożoną do ręki, uśmiecha się do swojego odbicia w lustrze i śmieje się na głos.
  • W świecie dźwięków. Półroczne dziecko wydaje różnie dźwięki by zwrócić na siebie uwagę. Wyciąga rączki gdy chce być noszone. Rozmawia ze swoim odbiciem w lustrze. Zaczyna naśladować proste czynności. Wydaje wiele zrozumiałych dźwięków. Układa sylaby w ciągi na przykład ,,ba-ba-ba”. Sprawia mu radość ukrywanie się pod pieluszką.
  • Coraz więcej rozumiem. Wiek siedmiu i ośmiu miesięcy przynosi rozumienie znaczenia różnych słów, w tym słowa „nie”. Dziecko zaczyna manipulować przedmiotami: ściska je, obraca, przekłada z ręki do ręki. Rozpoznaje proste rymowanki i śmieje się w odpowiednich momentach. Reaguje na swoje imię.
  • Słucham i mówię. W wieku dziewięciu i dziesięciu miesięcy dziecko umie już robić „pa-pa”, wychyla się w poszukiwaniu zabawek. Gdy skończy jedenaście miesięcy zaczyna powtarzać czynności wywołujące śmiech. Umie zbierać klocki i wkładać je do wiaderka. Lubi oglądać obrazki w książkach i kręci głową mówiąc „nie”.

Mam już rok

Kończąc 1. rok życia dziecko mówi dwa lub trzy słowa, umie rozpoznawać przedmiot w książce, zaczyna rozróżniać podstawowe kształty, różnicuje dźwięki. Jego zachowanie jest coraz bardziej celowe. Zaczyna szukać przedmiotów, które zostały schowane bez jego udziału. Rozpoznaje znajome obiekty, a niektóre z nich nazywa na przykład: mama, tata. Jest coraz bardziej ruchliwe – przemieszcza się już samodzielnie, lub staje podciągając się za meble i porusza się przy nich.

Drugi rok w życiu dziecka

W ciągu następnych dwunastu miesięcy dziecko będzie poszerzać zasób słów i doskonalić zdobyte umiejętności. Pozna części swojego ciała, będzie rozpoznawać coraz więcej przedmiotów w książkach i wskaże je, jeśli wymienimy ich nazwę. Będzie bazgrać kredką i piętrzyć wieżę z 2-3 klocków. Poprosi o jedzenie, picie i zabawki. Zrozumie i spełni bardziej złożone polecenia. Z dnia na dzień poszerzy swój słownik, zacznie składać proste zdania, zrozumie, że zwierzęta na obrazku, zwierzęta zabawki i prawdziwe zwierzaki, to wszystko zwierzęta.

Dwulatek potrafi mówić wierszyki, znają swoje imię, potrafią liczyć i zaczynają zadawać pytania oraz odmawiać. Zna swoją płeć. Umie rysować proste figury, piętrzy wysokie wieże z klocków. Lubi czytanie i opowiadanie bajek.

Oceń ten artykuł: