Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w czternastym tygodniu ciąży.

  • Twoje dziecko potrafi już zaciskać piąstki, zginać ręce w łokciach oraz nogi w kolanach. Delikatnie porusza głową, uśmiecha się, otwiera i zamyka usta oraz marszczy czoło. Zanika błona między paluszkami dłoni i stóp.
  • Ciało dziecka jest teraz porośnięte delikatnym meszkiem płodowym nazwanym lanugo, który zniknie ok. 8. miesiąca ciąży.
  • Maluch uczy się odruchu ssania, jego tarczyca zaczyna wytwarzać hormony. Podczas badania USG zauważasz, że proporcje ciała dziecka stale się zmieniają, tułów rośnie szybciej niż główka, a kształt ciała coraz bardziej przypomina malutkiego człowieka.
  • 14. tydzień to początek drugiego trymestru – okresu najintensywniejszego rozwoju dziecka. Już teraz w jego mózgu co sekundę powstaje ponad 200 tysięcy nowych komórek nerwowych!
  • Maluszek w czwartym miesiącu ciąży mierzy ok. 7,5-9 cm i waży ok. 17-35 g.
  • W tym okresie u ujścia szyjki macicy zaczyna się formować czop śluzowy, który będzie chronić dziecko przed szkodliwym wpływem drobnoustrojów i innych czynników zewnętrznych.

Pamiętaj

Z każdym dniem będziesz teraz coraz wyraźniej odczuwać zmiany zachodzące w Twoim organizmie. Dowiedz się, jak dbać o Twoje ciało i dobre samopoczucie w 14. tygodniu ciąży:

  • Pielęgnuj życie towarzyskie. Wraz z początkiem II trymestru ciąży Twoje samopoczucie powinno się znacznie poprawić. Gdy ustąpią mdłości, zmęczenie i melancholia, chętnie będziesz uczestniczyć w spotkaniach ze znajomymi. Zauważysz również wzrost libido – za sprawą hormonów będziesz czuć się atrakcyjna i pełna energii, a co za tym idzie zwiększy się Twoja ochota na seks.
  • Doceń swój wygląd. Piękniejesz w oczach i codziennie słyszysz coraz więcej komplementów. Twoja skóra jaśnieje blaskiem, a włosy stają się bardziej gęste. W wyniku działania hormonów płciowych mogą pojawić się zmiany w pigmentacji skóry.
  • Obserwuj swoje ciało. Twój brzuszek w 14. tygodniu ciąży pewnie jest już zaokrąglony. Przybierasz na wadze, dlatego mogą pojawić się rozstępy czy pękające naczynka na nogach. Aby zminimalizować zmiany na Twoim ciele, stosuj zdrową dietę, nie zapominaj o ruchu oraz pielęgnuj swoją skórę.
  • Pytaj lekarza. Jeśli odczuwasz niepokój lub wydaje Ci się, że Twoja ciąża nie przebiega prawidłowo – zadawaj pytania ginekologowi prowadzącemu ciążę. Jako ekspert rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Twoje ciało w 14. tygodniu ciąży

Jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka, Twój brzuszek może nie być jeszcze wyraźnie zaokrąglony. To naturalne – z każdą kolejną ciążą zmiany w Twoim wyglądzie będą pojawiać się wcześniej. W 14. tygodniu Twój maluszek ma jeszcze dużo miejsca, więc swobodnie się porusza. Może nawet kopać, ale nie odczuwasz jeszcze tych energicznych ruchów.

W Twoim ciele też zmienia się dużo – czujesz się coraz lepiej, dlatego możesz zadbać o to, by wyglądać jeszcze piękniej. Dopilnuj, aby Twoja dieta była prawidłowo zbilansowana. Zapoznaj się z ofertą zajęć dla kobiet w ciąży w pobliżu Twojego domu – w 14. tygodniu ciąży możesz zapisać się na jogę, pilates lub ćwiczenia w basenie. Jeśli zdecydujesz się uczestniczyć w takich zajęciach, zadbasz o swój wygląd i poznasz inne mamy, które podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z ciążą. Nowe znajomości będą Cię dodatkowo motywować do regularnych ćwiczeń.

Pierwsze zaokrąglenia brzuszka to także sygnał do tego, aby zadbać o kondycję Twojej skóry. Maluch będzie rozwijał się coraz szybciej – przy tak intensywnym przybieraniu na wadze łatwo pojawiają się rozstępy, dlatego już teraz postaraj się zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Oprócz odpowiedniej diety i ruchu, stosuj specjalne kosmetyki, który uelastycznią Twoją skórę i wpłyną na jej zdrowy wygląd.

12. tydzień ciąży
16. tydzień ciąży