Lekarka wykonuje badanie usg na kobiecie w ciazy

15. tydzień ciąży

Twoje dziecko zaczyna bardzo intensywnie rosnąć, jego masa ciała znacznie zwiększa się, a mięśnie rozrastają się gwałtownie. Jeszcze niedawno wyglądem przypominało małe ziarno ryżu, a dzisiaj waży już ok. 75 gramów!

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

15. tydzień ciąży: Zmiany w Twoim organizmie

Możesz zauważyć, że zwiększyła się wrażliwość Twoich piersi – nie służy Ci koronkowa bielizna. W 15. tygodniu ciąży polecamy noszenie biustonoszy z bawełnianymi miseczkami, aby jak najmniej ocierały wrażliwe miejsca. Pamiętaj, że teraz piersi będą bardzo szybko zwiększały swój rozmiar, dlatego kupuj nową bieliznę stopniowo, aby była dopasowana do Twojego ciała.

Być może zauważysz, że okresowo odczuwasz ze strony pochwy różnego rodzaju dolegliwości. Najczęściej będzie niepokoił Cię świąd oraz upławy. Są to objawy infekcji pochwy. Nie martw się, że zaszkodzi to rozwojowi malucha – nie ma na to wpływu i jest jedynie dolegliwością, która w ciąży może być po prostu dla Ciebie uciążliwa. W okresie ciąży dochodzi bowiem do rozwoju pewnego rodzaju tolerancji immunologicznej organizmu, co sprzyja stanom zapalnym pochwy.

W szyjce macicy zostaje uformowany czop śluzowy, który stanowi naturalną barierę między dzieckiem a światem zewnętrznym – jest to dodatkowa obrona przed potencjalnie groźnymi bakteriami, które mogłyby dostać się do środka jamy macicy.

W 15. tygodniu ciąży ciążowego brzuszka wciąż jeszcze nie widać – nic dziwnego, bo dziecko ma niecałe 9 cm długości. Pamiętaj, że jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, każdy z maluchów rośnie tak samo szybko, jak w ciąży pojedynczej. W tym przypadku zauważysz już wystający brzuch.

15. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

Od 15. tygodnia ciąży każdy maluch rośnie swoim tempie – oczywiście wszystko w ramach przyjętych granic normy. Szacowane wielkości dziecka mierzone w czasie badania USG mogą się różnić między sobą o ponad tydzień. Pamiętaj, że nie świadczy to o niczym niepokojącym – jedne dzieci rosną po prostu szybciej, a inne wolniej – każde w swoim indywidualnym tempie.

Pamiętaj też, że sprawdzane teraz wymiary dziecka nie przewidują już tak dokładnie spodziewanego terminu porodu, jak było to w pierwszym trymestrze ciąży. Na tym etapie wyliczony wcześniej termin porodu nie jest już zmieniany.

Do pomiarów, jakie wykonujemy w czasie badania USG na tym etapie ciąży, należą:

  • BPD (biparietal diameter) – wymiar dwuciemieniowy, mierzony poprzecznie wymiar główki płodu,
  • HC - (head circumference) – obwód głowy płodu,
  • AC (adbominal circumference) – obwód brzucha płodu,
  • FL (femur length) – długość kości udowej płodu.

To właśnie na podstawie tych pomiarów obliczamy komputerowo zarówno szacowany wiek płodu, jak i orientacyjną masę dziecka.

W 15. tygodniu ciąży jego przybliżona masa to zaledwie ok. 75 gramów – to tyle, ile przeciętnie waży kurze jajko. Jesteś ciekawa, jak duże jest już Twoje dziecko? Przypomina teraz jabłko.

Taki maluszek potrafi już ssać kciuk. Skóra na jego ciele jest bardzo cienka i przezroczysta – prześwituje przez nią siatka naczyń włosowatych.

Czy wiesz, że w 15. tygodniu ciąży dziecko uczy się oddychać? Widać już pierwsze ruchy oddechowe! Dziecko także połyka już płyn owodniowy.

15. tydzień ciąży: Porady dla przyszłej mamy

W czasie ciąży przyszłym mamom najczęściej dokuczają częste, nawrotowe zapalenia pochwy na tle grzybiczym. Objawem takiej infekcji są białe, grudkowate (o typie serka wiejskiego) upławy. Jeśli upławy przybierają barwę zielonkawą, oznacza to mieszaną infekcję pochwy. Zalecane jest leczenie tego stanu. W razie dolegliwości ze strony pochwy warto jest przyspieszyć wizytę u swojego ginekologa, najważniejszy jest bowiem Twój komfort i zdrowie.

W czasie ciąży warto pomyśleć o zredukowaniu spożycia cukrów – staraj się ograniczyć spożywanie słodyczy. Cenne będzie wzbogacenie diety w kefiry i kiszonki, które naturalnie stymulują organizm, a dokładnie środowisko pochwy, do produkcji dobroczynnych pałeczek kwasu mlekowego, które z kolei pomagają uniknąć nawrotu infekcji.

Pomyśl także o właściwym produkcie do mycia okolic narządów płciowych – istnieje dużo preparatów stosowanych do wspomagania leczenia przy nawrotowych grzybicach. 

Oceń ten artykuł: