Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży.

 • Twój dziecko ciągle rośnie, ma już około 30 cm i waży ponad pół kilograma.
 • Rośnie także Twój brzuszek, zadbaj o napinającą się skórę, która może być podatna na powstawanie rozstępów. Dodatkowo możesz zauważyć ciemną linię, która prowadzi od pępka w kierunku łona. Przebarwienie to zniknie po ciąży.
 • Płuca dziecka wypełnione są płynem owodniowym, ale powoli przygotowują się do samodzielnego oddychania. Rozpoczyna się proces ukrwienia komórek płuc. Pozwoli to Twojemu dziecku samodzielnie oddychać od razu po narodzinach.
 • Pod skórą dziecka rozwija się tkanka tłuszczowa. Dziecko zaczyna się zaokrąglać i przybierać na wadze. W związku z tym szybciej się męczysz, Twój kręgosłup jest bardziej obciążony, możesz też mieć kłopoty ze spaniem.
 • Twoje dziecko staje się też coraz bardziej aktywne – ma jeszcze wystarczająco dużo miejsca na swobodne ruchy.
 • U przyszłej mamy mogą w tym czasie występować pierwsze skurcze macicy. Mimo, że są one zwykle bardzo delikatne, pełnią ważną rolę – świadczą o przygotowywaniu się macicy do porodu. 

Pamiętaj

 • Sprawdź glukozę. 24 tydzień ciąży to dobry czas na wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy (DTTG) zwanego także testem obciążenia glukozą, który może diagnozować ewentualnie wystąpienie cukrzycy ciążowej. Ten rodzaj cukrzycy mija po porodzie, a jego występowanie związane jest z przejściową, niepełną zdolnością organizmu do wytworzenia wystarczającej ilości insuliny.
 • Brzuchy i brzuszki. Wiele przyszłych mam z uwagą przygląda się swoim brzuszkom. Porównują one ich wielkość, wysokość itp. Odmienności jakie obserwują u siebie nawzajem są absolutnie naturalne, a wynikają z faktu odmiennej budowy ciała, siły mięśni brzucha i wielkości noszonych 
  w brzuchu dzieci.
 • Plamienie. Pamiętaj, że lekkie krwawienie lub plamienie nie musi oznaczać zagrożenia dla Ciebie lub dziecka. Często jest ono po prostu skutkiem stosunku płciowego lub podrażnienia podczas badania ginekologicznego. Mimo to, zawsze informuj o tym swojego lekarza.
 • Łożysko. Łączy nierozerwalnie Ciebie i dziecko. Dzięki niemu do malucha docierają substancje odżywcze, jak również usuwane są produkty przemiany materii. Pamiętaj by stosować zdrową, pełnowartościową dietę, by dostarczyć dziecku wszystkich składników odżywczych.

Ty w 24. tygodniu ciąży

W tym okresie skóra na brzuchu przyszłej mamy zdecydowanie się napina, co może powodować rozstępy. Często towarzyszy im ciemna linia przebiegająca od pępka do kości łonowej – tzw. pręga ciążowa. Nie powinnaś się tym martwić, podobnie jak tym, że zmiany dotyczą także kształtu Twojego pępka – zarówno jego wypukłość, jak i wklęsłość są  zmianami, które po narodzinach dziecka znikają.

Twoje dziecko w 24. tygodniu ciąży

W 24. tygodniu ciąży stabilizuje się dzienna rutyna dziecka. To osobiste doświadczenie dzięki, któremu nauczysz się rozpoznawać rytm snu i czuwania malucha. Różni się on nieco od rytmu mamy, dlatego nie zdziw się, że wzmożona aktywność ruchowa płodu przypadnie na godziny wieczorne lub nocne.

W tym okresie dziecko staje się szczególnie wrażliwe na dźwięki oraz stany emocjonalne mamy. Żeby zapewnić mu harmonijny rozwój, przyszła mama powinna się zrelaksować.  Postaraj się też spokojnym i łagodnym tonem mówić jak najwięcej do swojego dziecka. Pozwoli mu to oswoić się z brzmieniem Twojego głosu. Mimo, że nie będzie rozumieć słów, z czasem nauczy się rozpoznawać Twój nastrój.

Wszystkie części narządu wzroku dziecka już się rozwinęły. Tęczówka nie ma jeszcze pigmentacji – ta część będzie dojrzewać w ciągu najbliższych paru tygodni. 

Płuca nadal wypełnione są płynem owodniowym, ale powoli przygotowują się do samodzielnego oddychania.

Kręgosłup dziecka staje się o wiele silniejszy i realnie podtrzymuje ciało maleństwa.

22. tydzień ciąży
26. tydzień ciąży