Kobieta w ciazy kremuje sobie brzuch siedzac na kanapie

24. tydzień ciąży

Jest to 6 miesiąc ciąży. W 24. tygodniu ciąży Twoje dziecko osiągnęło już masę ok. 600 gramów i mierzy nawet 30 cm wraz ze stópkami. Sprawdź, jak się rozwija!

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

24. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Twoja macica sięga już co najmniej do wysokości pępka. Jeśli dziecko rośnie nieco szybciej, macica może sięgać nawet wyżej.

U niektórych przyszłych mam w drugiej połowie ciąży pępek przestaje być wklęsły i wystaje ponad poziom skóry. Inne kobiety mają przez całą ciążę wklęsły pępek. Pamiętaj, że każdy ciążowy brzuch może być inny.

Pamiętaj! Wielkość i objętość brzuszka ciążowego nie zawsze jest taka sama. Jest to zależne od ilości tkanki tłuszczowej przyszłej mamy, napięcia mięśni brzucha oraz od wielkości samego dziecka.

Na tym etapie ciąży typowym objawem jest wzrost apetytu. Wzrost apetytu w ciąży może być na tyle silny, że będziesz budzić się w nocy z chęcią jedzenia. Unikaj słodyczy, słonych przekąsek czy tłustych dań typu fast food.

24. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko stale rośnie w macicy. Jego masa ciała zwiększa się w szybkim tempie – przybywa na wadze ok. 80-100 g na tydzień, a jakbyś chciała sobie wyobrazić jego rozmiar, to zasadne byłoby porównanie z melonem. W macicy jest około 500 ml płynu owodniowego.

Czy wiesz, że skóra Twojego dziecka rośnie szybciej niż tkanka tłuszczowa? Jeśli chciałabyś je teraz  zobaczyć, to miałoby ono wyraźny nadmiar luźnej skóry, która swobodnie zwisa. Sama skóra w dalszym ciągu ma lekko czerwony odcień, gdyż prześwitują przez nią naczynia krwionośne – są one przykryte bardzo cienką warstwą tkanki tłuszczowej. Ilość tkanki tłuszczowej będzie się systematycznie zwiększać w miarę trwania ciąży, a skóra dziecka zmieni swój kolor z czerwonego na cielisty, podobny do skóry dorosłego człowieka.

Na tym etapie dziecko ustala swój dobowy rytm. Ma swoje ulubione pory na aktywności, a także określone chwile, w których śpi. Ten wewnętrzny zegar przetrwa nawet do porodu. Niech nie dziwi Cię fakt, że dzieci lubią być szczególnie aktywne wieczorami. W tym momencie rozpoczynają się również wyraźne i skoordynowane ruchy gałek ocznych.

Układ pokarmowy rozwijającego się dziecka nie ma jeszcze w pełni wykształconej motoryki. W jego płucach dopiero zaczyna się produkować surfaktant – substancja, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania pęcherzyków płucnych, bez których dziecko nie potrafi samodzielnie oddychać.

24. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Nie martw się, jeśli w 24. tygodniu ciąży i później zauważysz plamienie z dróg rodnych. Jest to częsta reakcja szyjki macicy na odbyty stosunek płciowy lub badanie ginekologiczne – szyjka macicy w ciąży jest silnie ukrwiona i łatwo ją podrażnić.

Plamienie z dróg rodnych może być także oznaką porodu, także przedwczesnego. Zwróć uwagę, czy razem z plamieniem występują bolesne napinania macicy lub bóle w dole brzucha. Takie skurcze są nazywane skurczami Braxtona-Hicksa i mogą się pojawić już po 20. tygodniu ciąży. Nie są to skurcze mogące wywołać poród, ale nie powinno im towarzyszyć plamienie ani krwawienie z dróg rodnych. Takie skurcze powinny pojawić się do maksymalnie 10 razy na dobę. Większa częstość skurczy jest oznaką nieprawidłowości ciąży, które należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Jak radzić sobie ze skurczami? • Jeśli jesteś w ruchu, a pojawił się skurcz – zatrzymaj się, usiądź lub połóż się i odpocznij. • Kiedy pojawią się w czasie spoczynku, pomocny może okazać się krótki spacer. • Dobre efekty można także uzyskać, biorąc ciepłą, ale nie za gorącą kąpiel – rozluźnia ona mięśnie. • Możesz także wziąć tabletkę o działaniu rozkurczowym. Poproś lekarza lub farmaceutę o rekomendację produktu dla kobiet w ciąży.

W tym tygodniu powinnaś także odbyć kolejną planową wizytę u Twojego ginekologa. Na tym etapie powinien on zlecić już wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT). Służy on stwierdzeniu ewentualnej cukrzycy ciążowej, która dotyka nawet do 5% przyszłych mam. Na tej wizycie powinnaś mieć wykonany tzw. odsłuch tętna płodu. Badanie to wykonuje się za pomocą specjalnego aparatu. Do brzucha mamy przystawia się małą głowicę, która ma za zadanie wykryć bicie serca płodu. Nie bądź zaskoczona, jeśli usłyszysz rytm o częstości ok. 140 uderzeń na minutę – zdrowy płód ma czynność serca między 110 a 160 uderzeń na minutę. Gdyby w tym czasie zaczął się poród, byłby nazwany porodem przedwczesnym a nie poronieniem.

Oceń ten artykuł: