Mezczyzna slucha dzwiekow z brzucha ciezarnej

32. tydzień ciąży

Częste ruchy dziecka oraz rosnący brzuch ciążowy – tak w skrócie można opisać 32. tydzień ciąży. Zobacz, co zmienia się w tym czasie w Twoim organizmie.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

32. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Twoje dziecko na tyle powiększyło macicę, że ta sięga już prawie połowy wysokości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Z tego powodu możesz mieć trudności z wzięciem głębokiego, pełnego oddechu. Mogą męczyć Cię napady duszności, ale nie ma powodu do niepokoju. Możesz też mieć wrażenie, że robisz się trochę niezgrabna i ociężała, a wchodzenie po schodach zacznie być wyzwaniem. Wszystko to przejdzie po porodzie, a teraz być może będziesz wymagała pomocy ze strony Twoich bliskich w codziennych czynnościach – nie bój się prosić ich o wsparcie. Postaraj się dużo wypoczywać i nie krępuj się, jeśli nagle dopadnie Cię chęć drzemki. Przeanalizuj swój plan dnia i zrezygnuj z najbardziej wymagających czynności. Zaangażuj Twojego partnera w codzienne obowiązki domowe. 

32. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twoje dziecko porównać można pod względem wielkości do dyni. Pępowina ma teraz grubość około 1 cm – to dzięki niej do organizmu dziecka dostarczane są wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które zapewniają mu ciągły wzrost.

Na pewno wiesz, że Twoje dziecko ma naprzemienne okresy aktywności i snu. W czasie czuwania nie daje zasnąć Tobie, po czym samo chętnie śpi, będąc kołysane w czasie Twojej aktywności. Pamiętaj, że wyraźnie zaznaczona aktywność dziecka jest najlepszym wskaźnikiem jego dobrostanu – w taki sposób informuje ono nas wszystkich, że czuje się dobrze. Codziennie powinnaś czuć jego ruchy, a w razie ich braku zgłoś się do szpitala, abyś była spokojna, że wszystko jest w porządku .

W czasie czuwania dziecko chętnie pije płyn owodniowy, który po części wypluwa – wszystkie te manewry to ćwiczenie czynności, które będą niezbędne po narodzinach. Niektórzy badacze twierdzą, że w stresowej sytuacji niektóre dzieci połykają dużo większe ilości płynu owodniowego, a inne w podobnej sytuacji po prostu zamierają w bezruchu.  

32. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

W trzecim trymestrze ciąży wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego powinny odbywać się nie rzadziej niż co 3 tygodnie.

W dalszym ciągu jesteś narażona na wystąpienie infekcji dróg moczowych – pamiętaj o zabraniu wyników badania moczu na każdą wizytę u lekarza.

Niemiłym powikłaniem ze strony układu moczowego w ciąży może być atak kolki nerkowej. Jest to bolesna  i nieprzyjemna dolegliwość, ale powinnaś być przygotowana na ewentualność jej wystąpienia. Choroba charakteryzuje się ostrym bólem w dolnej części pleców po lewej lub prawej stronie. W początkowym etapie kolki badanie moczu może być prawidłowe, ale przy kontynuacji dolegliwości może dojść do rozwinięcia się pełnoobjawowej infekcji układu moczowego.

Pamiętaj, że w dalszym ciągu seks jest bezpieczny w czasie ciąży, o ile Twój lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań. 

Oceń ten artykuł: