Mezczyzna i kobieta w ciazy tula sie do siebie

34. tydzień ciąży

W 34. tygodniu ciąży Twoje dziecko jest już na tyle dojrzałe, że nawet w przypadku porodu przed czasem będzie w stanie już samodzielnie oddychać! Ma już także wykształcone wszystkie inne ważne do życia organy.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
18.08.2022

34. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Poród coraz bliżej! Mimo, że może dokuczać Ci teraz bezsenność, wyciekanie pokarmu z piersi, niestrawność, zgaga czy zaparcia - na pewno z niecierpliwością oczekujesz rozwiązania.

Twój układ krwionośny jest teraz już bardzo obciążony. To sprzyja występowaniu obrzęków, zazwyczaj w obrebie kończyn dolnych – głównie stóp i podudzi. Obrzęknięte mogą być też palce rąk. Może się zdarzyć, że będziesz potrzebowała zmiany obuwia na większy rozmiar. Z tego samego powodu możesz odczuwać bóle w nadgarstkach i sztywność palców – za te wszystkie niedogodności jest odpowiedzialny zastój wody w organizmie. Możliwe, że nie będziesz mogła nosić pierścionków czy obrączki. Aby załagodzić dolegliwości, staraj się odpoczywać z uniesionymi nogami. Chwilowe odprężenie może przynieść również np. kąpiel stóp w zimnej wodzie. Wszystkie te dolegliwości są w ciąży zazwyczaj zjawiskiem całkowicie normalnym. Jeżeli masz wątpliwości skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

34. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twoje dziecko osiągnęło wagę ok. 2300 gramów. Wielkością przypomina małą lalkę, którą być może sama kiedyś woziłaś w wózku jako  mała dziewczynka. Gdybyś teraz miała odbyć poród, dla dziecka musiałabyś kupić ubranka w rozmiarze ok. 45 cm – tyle bowiem ono mierzy w swojej całkowitej długości.

Czy wiesz, że paznokcie Twojego dziecka są już w pełni ukształtowane? Swoją długością mogą już nawet wystawać poza opuszki palców.

Kości dziecka cały czas się wzmacniają. Niektóre z nich przybiorą jednak swoją docelową postać dopiero po porodzie. Dotyczy to np. główki płodu – po porodzie dziecko będzie miało w dalszym ciągu niezarośnięte szwy czaszkowe. Jest to konieczne, aby główka mogła zaadaptować się do stosunkowo wąskiego kanału rodnego, przez który będzie przechodzić w czasie porodu. 

34. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Nadszedł moment, kiedy musisz się zgłosić na ponowną wizytę do swojego lekarza. Przed wizytą warto wykonać podstawowe badania krwi i moczu (morfologia i badanie ogólne moczu) oraz ewentualnie inne badania zalecone przez ginekologa.

Do końca ciąży pozostały Ci jeszcze 2-3 wizyty w gabinecie ginekologa. Ich częstotliwość wyznaczy Twój lekarz prowadzący ciążę. Kolejne spotkanie powinno obyć się nie dalej jak za 3 tygodnie.

Na obecnej wizycie będziesz miała przeprowadzone badanie na nosicielstwo paciorkowca, czyli tzw. badanie na GBS. Jest to bakteria, które może być niebezpieczna dla Twojego dziecka w czasie porodu. Badanie polega na pobraniu wymazu z przedsionka pochwy oraz z odbytu. Wynik będzie po 2-3 dniach. Nie przejmuj się, jeśli okaże się, że masz dodatni wymaz, czyli na wyniku będzie potwierdzone, że wyhodowano tę bakterię. Wówczas w czasie porodu będziesz otrzymywała antybiotyk – wszystko po to, aby Twoje dziecko przychodząc na świat, nie uległo zakażeniu tą bakterią. Standardowo dodatniego wyniku posiewu nie leczmy w czasie ciąży - antybiotyk podaje się dopiero w momencie porodu. To badanie można też wykonać na następnej wizycie za  2-3 tygodnie

Oceń ten artykuł: