Kobieta w zaawansowanej ciazy pakuje rzeczy do walizki

39. tydzień ciąży

Sprawdź, jak rośnie Twoje dziecko i jak zmienia się Twoje ciało w przedostatnim tygodniu ciąży.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
17.08.2022

39. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

W 39. tygodniu ciąży Twój organizm niewiele się już zmienia. Wciąż mogą dokuczać Ci te same dolegliwości: bóle pleców, bezsenność, uciążliwe parcie na pęcherz moczowy. Poruszanie się może być dla Ciebie trudne – wolałabyś poleżeć, ale przy tej czynności także może być trudno znaleźć wygodną pozycję. Spokojnie, pozostało już tak niewiele do przyjścia Twojego dziecka na świat!

Pod koniec ciąży możesz mieć wrażenie, że do tej pory wygodne dla Ciebie obuwie zaczyna uwierać – może to oznaczać obrzęk stóp. Jest to wynik przeciążenia układu krążenia. Obrzęki mogą też przejściowo ulec nasileniu tuż po porodzie – nie martw się, znikną do 6. tygodnia od porodu. Duży obrzęk stóp może wiązać się z nadciśnieniem tętniczym, dlatego przy zaobserwowaniu obrzęków warto wykonywać kontrolne pomiary ciśnienia tętniczego.

Duży brzuszek ciążowy to także dodatkowe obciążenie dla Twojego kręgosłupa, dlatego mogą się pojawić bóle pleców. Pomocny może być termofor lub lekki masaż. Staraj się unikać leków przeciwbólowych i stosuj je w ostateczności.

39. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twoje dziecko waży ok. 3,5 kg. Jest to przeciętna masa dziecka w chwili porodu. Jeśli chciałabyś na tym etapie porównać je do owocu, arbuz byłby idealną propozycją.

Dziecko jest już w pełni rozwinięte, aby funkcjonować poza łonem mamy. Nie oznacza to, że będzie już umiało wszystko, ale przecież jemu, aby przetrwać, wystarczy umiejętność ssania piersi. Pozostałych umiejętności będzie nabywało już po narodzinach.

Czy wiesz, że w momencie narodzin dziecko ma długie paznokcie? Są tak długie, że mogą wystawać poza opuszki placów. Z tego powodu noworodek może łatwo się zadrapać, wykonując niekontrolowane jeszcze ruchy. Pamiętaj, aby spakować do szpitalnej torby rękawiczki. Do momentu wyjścia ze szpitala nie można obcinać paznokci niemowlęcia – wszystko w obawie przed zakażeniem.

Wzrok noworodka jest ok. 30 razy słabszy niż u dorosłej osoby. Taki nowo narodzony człowiek widzi jedynie zarysy postaci, nie potrafi z pewnością rozpoznać żadnej twarzy. W początkowych tygodniach swojego życia będzie głównie spał i jadł.

39. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Do porodu coraz bliżej. Na pewno z niecierpliwością czekasz na tę chwilę, kiedy poczujesz pierwsze skurcze porodowe. Odczuwanie skurczy to bardzo indywidualna sprawa. Czy wiesz, że nie zawsze są one bolesne? Niekiedy kobiety odczuwają je jedynie jako bolesność w odcinku krzyżowym kręgosłupa, tj. na samym dole pleców. Oznaką zbliżającego się porodu może być też intensywna wydzielina z dróg rodnych lub po prostu różowy śluz w zmożonej ilości. Do takich objawów należy także chęć częstszego niż do tej pory oddawania stolca, a nawet biegunka. Mogą temu także towarzyszyć wymioty. Wszystko to sygnalizuje, że organizm chciałby się oczyścić przed porodem.

Szacunkowo w wyliczonym z miesiączki terminie porodu rodzi jedynie 5% kobiet. Oznacza to, że statystycznie masz większą szansę urodzić przed terminem lub po nim, niż dokładnie w tym wyliczonym z kalkulatora ciążowego dniu. Bądź czujna!

Uprawianie seksu, uczęszczanie na długie spacery, masowanie brzucha lub brodawek  stymulują wyrzut oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego za skurcze macicy. W związku z powyższym wszystkie wymienione czynności  mogą przyspieszyć poród.

Oceń ten artykuł: